Zlatý most je konstruován jako obloukový ocelový o jednom poli s dolní mostovkou. Původní dřevěný most byl v letech 1881-1882 nahrazen železným a pak r. 1915 nynějším ocelovým. V březnu 1945 poškozen bombardováním, opraven a posléze v letech 1976 a 2001. Ukázka technické zručnosti na poč. 20. stol.
Hlavní obrázek místa
pohled od západu ze Železného mostu
© Marcela Váňová 04/2021
České Budějovice jsou statutární město a správní i kulturní metropole Jihočeského kraje. Nachází se v něm řada muzeí a historických památek a jsou výchozím bodem k výletům po celém kraji. Zlatý most je situován na jižním konci ulice Dr. Stejskala v centru města v ose sever-jih (před zbořením zde stávala Linecká brána do města) a přemosťuje řeku Malši. Po levé straně řeky Malše vede kolem něj cyklistická stezka 7,EV7,Greenway RD, Vltavská.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 26.3. 2021
popis

Most je konstruován jako obloukový ocelový levošikmý, o jednom poli s dolní mostovkou. Na koncích oblouků jsou vztyčeny kamenné odstupňované sloupky s nízkými sedlovými stříškami. Plochy sloupků jsou členěny vpadlinami se zaoblenými rohy. Obdobné sloupky pouze s vyšším vrchlíkem jsou i na všech čtyřech koncích zábradlí. Dlouhý je 40 m, široký 12,5 m. Po stranách mostu jsou na ocelových nýtovaných konzolách umístěny široké chodníky s ozdobným zábradlím; z důvodu odlehčení je povrch vytvořen dubovými trámky. Vzhledem k tomu, že představuje cenný doklad vývoje městské mostní architektury a je ukázkou technické zručnosti na počátku 20. století, byl prohlášen za kulturní památku.

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 28.3. 2021

historie

Most u Linecké brány (nezachovala se, v r. 1844 neuváženě zbořena) představoval jediné přímé spojení města s levým břehem Malše. Vedla přes něj obchodní cesta z Českého Krumlova, která přinášela nemalé zisky a proto mosty od dřevěných, přes železný až po nynější ocelový dostaly název "Zlatý". Životnost dřevěných mostů byla krátká a tak bylo rozhodnuto v letech 1881-1882 o stavbě železného. V roce 1915 byl pak postaven nový nynější ocelový most. Na stavbě se podílely firmy bratři Prášilové z Prahy-Libně a firma Pfeffermann u.Co. z Českých Budějovic. Při bombardování 24.3.1945 byl most poškozen, pak opraven; dále ještě v letech 1976 a 2001. Po rekonstrukci v r. 2001 most slouží jen pro pěší a cyklisty.

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 28.3. 2021

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), České Budějovice

Místa v okolí

 biskupská rezidence
 kostel sv. Rodiny
 Solní brána
 Masné krámy
 Černá věž
 solnice
 Přední vodní mlýn
 Rabenštejnská věž
 kostel sv. Vojtěcha
 Červený dvůr
 židovský hřbitov
 Doubravice
 špýchar s bránou
 kaple sv. Josefa
 Rudolfov
 Purkmistrovský dům
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Víta
 Poříčí
 Lustenek
 Houžná
 Doubíčko
 Orty
 kamenná boží muka
 kaplička sv. Anny
 Boršov
 dvůr Koroseky
 Libníč
 Staré Machovice
 kaplička Panny Marie
 Machovice
 Vildštejn
 Kamenný Újezd
 kaplička Panny Marie
 ZOO Ohrada
 Ohrada
 Maškovec
 Doudleby
 kaple sv. Barbory
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 dvůr Vondrov
 Hluboká nad Vltavou
 Plavnice
 návesní kaple
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Zvíkov u Lišova
 Habří
 Habří
 kostel sv. Václava
 Čakovec
 Bartochov
 kostel sv. Víta
 Komařice
 Ledenice
 Kluk
 Suchá
 kostel sv. Linharta
 kamenný most
 Hradec u Dobřejovic
 hradiště Záluží
 Dívčí Kámen
 Římov
 barokní kamenný most
 Třísov
 kostel sv. Vavřince
 Trocnov
 Třísovská lípa
 Provod, Prochod
 Ostrolovský Újezd
 Štěkře
 Sedlo
 Újezdec
 boží muka
 Holkov
 Kamenná věž
 pranýř
 radnice
 Borovany
 Holašovice - VPR
 kostel sv. Markéty
 Chlum
 boží muka
 kamenný most
 Kubatův pomník
 boží muka
 Nový Dvůr
 ZOO Dvorec
 Granátník
 Sedlec
 Kleť
 Buškův hamr
 Trhové Sviny
Základní informace místa
ID místa: 15596
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama