Trojlodní bazilika postavena během pěti měsíců r. 1924. Stavba je hodnotným dokladem architektury z té doby, tzv. rondokubismu. Uvnitř kostela kamenné sochy od sochaře Františka Bílka. Součástí sboru je i kolumbárium z listopadu r. 1947. Stavba přístupná v návštěvní době a během bohoslužeb.
Hlavní obrázek místa
hlavní průčelí kostela se vstupním schodištěm od jihu
© Jaroslav Špiroch 01/2021
České Budějovice jsou statutární město a správní i kulturní metropole Jihočeského kraje. Nachází se v něm řada muzeí a historických památek a jsou výchozím bodem k výletům po celém kraji. Husův sbor církve československé husitské se nachází nedaleko centra města na Palackého náměstí.
Wikipedie; Jaroslav Špiroch., 27.1. 2021
popis

Trojlodní zděná bazilika, postavená v tzv. rondokubismu, aktuálním v době její výstavby. Je orientována k severu, kde je i dvojice věží. Zvýšená jižní část slouží k administrativním účelům, v jejímž průčelí je mohutný vstup. Ústřední prostor je zakončen presbytářem. Hlavní loď je plochostropá a za oltářem je kolumbárium. V interiéru jsou díla od sochaře Františka Bílka: sochy Jana Husa a Petra Chelčického, obětní stůl s reliéfem Poslední večeře Páně, krucifix a obrazy; interiér byl doplněn v r. 1957 reliéfem Kázání pod lipou Mistra Jana Husa od J. V. Duška. Varhany pocházejí z doby výstavby, nástrojová část rekonstruována ve 2. pol. 20. století. Objekt je památkově chráněn od 3. 5. 1958.

Památkový katalog NPÚ, Jaroslav Špiroch., 27.1. 2021

historie

Církev československá se v Českých Budějovicích počátkem dvacátých let pokoušela získat některý z existujících kostelů, nakonec však přistoupila k novostavbě. Vítězem soutěže byl architekt Tomáš Šašek z Prahy a stavbu provedl od března do září r. 1924 budějovický stavitel Teverný za vydatné spoluúčasti členů církve. Díky ranému vzniku se budějovický sbor po architektonické stránce odlišuje od jiných svatostánků CČSH. Je postaven v tzv. rondokubismu, aktuálním dobovém stylu 20. let 20. století. Od listopadu r. 1947 je doplněn o kolumbárium. V současné době je přístupný v návštěvní době a v době konání bohoslužeb.

Památkový katalog NPÚ, Jaroslav Špiroch, 27.1. 2021

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), České Budějovice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15477
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 4.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama