Zaniklá středověká tvrz (i s vesnicí) poprvé zmiňována r. 1263. Posledním držitelem byl Mikuláš Stoupenský z Houžné (1519). V r. 1523 získává Houžnou město Budějovice od jeho dědiců jako náhradu za dluh. Tvrz pozbyla rezidenční funkci a byla přestavěna městem na obydlí baštýře. Vesnice zanikla.
Hlavní obrázek místa
rybářská bašta, postavená na místě bývalé tvrze (od severovýchodu)
© Marcela Váňová 01/2021
Zaniklá středověká ves Houžná (první zmínka již v r. 1263) stávala severně od Haklových Dvorů (součást města Českých Budějovic). Stávala v místě nynějších rybníků Houženského a Starohaklovského, po získání vesnice, pivovaru a tvrze v r. 1523 vybudovaných městem Budějovice. Mezi nimi zůstalo jen obydlí baštýře (na místě bývalé tvrze) a panský dvůr (Houženský či Nový) z let 1710-1723.
Českobudějovicko,I.Levý břeh Vltavy,D.Kovář,Veduta2008, Jaroslav Špiroch, 20.12. 2020
historie

První šlechtici připomínaní zde jsou v r. 1263 Aleš a Psid z Houžné. Koncem 14. století zde sídlí Vintíř a začátkem 15. století Mikuláš a Přibík z Houžné. Posledně jmenovaný studoval na pražské univerzitě, odkud mu hrozilo vyloučení, neboť četl Viklefovy spisy (1410). Po polovině 15. století se na houženské tvrzi usadil Mikuláš Víta ze Rzavého, v šedesátých letech byli držiteli Puklicové ze Vztuh (Ondřej Puklice ze Vztuh - v radě města Budějovic v letech 1438-1467, opakovaně i jako purkmistr, věrný stoupenec krále Jiřího z Poděbrad - při jeho obhajobě v r. 1467 zavražděn za vzpoury německých konšelů) a asi od r. 1468 Petr Stupenský. Po něm zdědil tento majetek jeho syn Mikuláš Stupenský z Houžné, uváděný ještě v r. 1519. Od Mikulášových dědiců získalo Houžnou v r. 1523 město Budějovice jako náhradu za dluh. Stála tady malá vesnice, pivovar a také tvrz. Ta pozbyla svou původní funkci jako rezidence…  číst dále

Českobudějovicko,I.Levý břeh Vltavy,D.Kovář,Veduta2008, Encyklopedie města Č.B., Jaroslav Špiroch, 20.12. 2020

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), České Budějovice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15437
Typ místa: tvrz
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 2.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama