Dnes zaniklý hrad z 13. století. V roce 1420 dobyt a obsazen Janem Žižkou. Po roce 1480 nechal Oldřich z Rožmberka hrad pro jeho velmi špatný stav rozbořit.
Hlavní obrázek místa
Kozinovo náměstí (Kozí plácek)
v těchto místech kdysi stával hrad
© Petr Turyna 06/2004
Hrad stával v místech dnešního tzv. Kozího plácku (Kozinovo náměstí), při výkopech se již našly pouze zbytky základů. Z bývalého panského sídla pochází snad i některé sklepní prostory okolních domů.
Mass, Turyna Petr, 14.7. 2003
historie

Osada Sviny vznikla v polovině 13. století při cestě z Vitorazska do nitra Čech. Nejdříve se připomíná v l. 1260–1281 jako majetek Ojíře ze Svin, jinak zvaného z Lomnice, člena klokotské větve Vítkovců. Po r. 1281 měl Sviny jeho synovec Vok z Třeboně a po něm jeho synové Jaroslav, Sezema a Ojíř. Ten vstoupil do dominikánského kláštera v Ústí (Sezimově) a odkázal mu svůj díl ve Svinech, totiž třetinu hradu a městečka a ves Trutmaň, což pak klášter v r. 1327 prodal Vilémovi z Landštejna, který později získal podíly Ojířových bratrů Jaroslava (usadil se v Borovanech) a Sezemy. Po Vilémově smrti v r. 1356 připadly Sviny synům Ojířovi a Vítkovi. V r. 1359 prodal Vítek z Landšteja 2 díly městečka Svin s hradem a kaplí bratrům Petru, Joštu, Oldřichu a Janu z Rožmberka. Od té doby byly Sviny součástí novohradského panství. R. 1420 přitáhl od Třeboně k Trhovým Svinům Jan…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, 11.6. 2003

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Trhové Sviny

Místa v okolí

 Buškův hamr
 ZOO Dvorec
 Hrádek
 Čížkrajice
 boží muka
 Újezdec
 kostel sv. Václava
 Olešnice
 kamenný most
 Ostrolovský Újezd
 Trocnov
 Žumberk
 Nový Dvůr
 Borovany
 pranýř
 radnice
 Sedlo
 boží muka
 kontribuční sýpka
 Komařice
 Slabošovka
 Svébohy
 kostel sv. Martina
 Ledenice
 kamenný most
 Římov
 kaple sv. Barbory
 Cuknštejn
 kostel sv. Vincence
 Doudleby
 Doudleby
 kostel sv. Mikuláše
 Nové Hrady
 kovárna
 Kamenná věž
 Velešín
 Pořešín
 Buquoyská rezidence
 Nové Hrady
 Sokolčí
 morový sloup
 radnice
 Černá
 kostel sv. Václava
 Buquoyská hrobka
 mariánský sloup
 radnice
 Holkov
 Bartochov
 Kraví hora
 Plavnice
 Doubravice
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 Kamenný Újezd
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Floriána
 radnice
 kaple Panny Marie
 Červený dvůr
 Poříčí
 špýchar s bránou
 Omlenička
 kostel sv. Rodiny
 Zlatý most
 biskupská rezidence
 Solní brána
 Černá věž
 Puklicův dům
 Masné krámy
 Rabenštejnská věž
 solnice
 Přední vodní mlýn
Základní informace místa
ID místa: 520
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.6.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama