Výšinné hradiště nad pravým břehem Vltavy bylo osídleno ve starší době bronzové a také v raném středověku v době hradištní. Stálo na úzké ostrožně západně od vsi Záluží nad řekou Vltavou. Lokalita není dosud náležitě prozkoumána.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin 09/2019
Pravěké výšinné hradiště západně od vsi Záluží stávalo na úzké ostrožně nad pravým břehem Vltavy. Nyní leží v obvodu obce Dolní Třebonín na katastrálním území Záluží nad Vltavou. Bylo osídleno v rané (starší) době bronzové (2300 až 1600 let před Kristem) a také v raném středověku v době hradištní (600 až 1200 po Kristu). Do dnešní doby se zachovaly pouze náznaky valu a příkopu. Je možné, že sídliště s dnes zatím ne zcela prokázaným opevněním, bylo napojeno na důležitou dopravní tepnu z Horního Rakouska. Ve starší době bronzové kulminoval export bronzových hřiven či později ingotů do Čech spolu se solí, která se na našem území nevyskytuje. O rozvinutém obchodu svědčí také "unifikované" váhové jednotky pro vážení bronzu, mědi i zlata platné téměř po celé Evropě. Rozšířil se export dlouhých tzv. rapírových mečů a krátkých dýk s řapem. Podobné zbraně doprovázely na poslední cestě válečníky pohřbené v mykénských šachtových hrobech v Řecku. Též řada ženských ozdob, např. záušnice zakončené spirálami nalezené v Řecku, pocházejí pravděpodobně ze střední Evropy. Přinesly je sem možná urozené nevěsty jako součást věna. Naopak z Balkánu a Středního východu putovaly do středu Evropy luxusní předměty, především keramika a také zdejší řemeslníci a umělci imitovali egejské vzory. Současně docházelo k pohybům obyvatel, bojovníků, obchodníků z Evropy až do východního Středomoří, např. do Sýrie - tzv. syrští nositelé hřiven (bronzových nákrčníků). Je také pravděpodobné, že těžba a distribuce rudy a kovů byla součástí jakési nadregionální spolupráce vedoucí ke snížení nákladů a růstu tehdejší ekonomiky. Díky tomu v rané době bronzové došlo ve střední Evropě ke vzniku protourbánní civilizace. Archeologové objevili řadu opevněných městeček, hlavně na území dnešního Maďarska a na Slovensku. Chudší opevněné osady jsou známy z Moravy (kultura…  číst dále
Martin Prudký podle Pravěké dějiny Čech - kolektiv, Jan Bouzek - Pravěk v českých zemích v evropském kontextu, 6.9. 2019
Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Záluží

Místa v okolí

 Dívčí Kámen
 Třísov
 Třísovská lípa
 Štěkře
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Václava
 Maškovec
 kaplička Panny Marie
 kaplička Panny Marie
 Granátník
 Boršov
 Kluk
 kaplička sv. Anny
 dvůr Koroseky
 Chlum
 Kamenný Újezd
 Bartochov
 Kleť
 Plavnice
 Poříčí
 návesní kaple
 kaple sv. Josefa
 Habří
 Habří
 špýchar s bránou
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 Holkov
 městské opevnění
 Český Krumlov
 kostel sv. Jošta
 městská zbrojnice
 jezuitská kolej
 prelatura
 kaplanka
 radnice
 kostel sv. Víta
 boží muka
 mariánský sloup
 kaple sv. Martina
 dům č. p. 60
 fotoatelier Seidel
 mariánský sloup
 Kamenná věž
 radnice
 synagoga
 kostel sv. Václava
 Dobrkovický mlýn
 Římov
 kamenný most
 Velešín
 Kvítkův dvůr
 Doudleby
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 Čakovec
 kaple sv. Barbory
 Červený Dvůr
 pranýř
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Linharta
 Červený dvůr
 Doubravice
 Doubíčko
 Chvalšiny - MPZ
 Holašovice - VPR
 vodárenská věž
 kostel sv. Vojtěcha
 biskupská rezidence
 Zlatý most
 Solní brána
 radnice
 solnice
 Puklicův dům
 Samson
 kostel sv. Rodiny
 Černá věž
 Přední vodní mlýn
 Masné krámy
 Staré Machovice
 Komařice
 kontribuční sýpka
 kostel sv. Mikuláše
 Rabenštejnská věž
 Machovice
 Sedlo
 Houžná
 židovský hřbitov
 Kuglvajt
 Vildštejn
 Pořešín
 Slavkov
 Slabošovka
 Rudolfov
 Purkmistrovský dům
 Lustenek
 kostel sv. Víta
 Pasovary
 kostel sv. Kateřiny
 Trojaň
 kamenná boží muka
 Sokolčí
Základní informace místa
ID místa: 14370
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.10.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama