Pomník nejslavnějšího pytláka Krušných hor.
Hlavní obrázek místa
© Radovan Smokoň 10/2006
Na křižovatce, před hraničním přechodem Hora sv. Šebestiána - Reitzenhaim do prava směrem na Kalek a po 200 m je po pravé straně u silnice nový pomník nejslavnějšího pytláka z Krušných hor.
8.10. 2006
popis

Carl Heinrich Stilpner byl krušnohorský lidový hrdina Voják, hajný (ochranář divoké zvěře), pašerák, továrník a umělec života je jistě nejvíce legendami opředaná a zároveň diskutovaná osoba Krušnch hor. Mnohým je znám především jako odvážný lovec a ochránce chudých, jako saský „Robin Hood“. Přeci jen ale není vše, co se mu připisuje v románech a lidových divadelních kusech, skutečně doloženo. Carl Heinrich Stilpner žil v době dramatických změn (fr.revoluce, napoleonské války, začínající industrializace), která byla především v Sasku dobou sociálních nespravedlností. Mladí muži byli násilím odvlékáni na vojnu. Díky staletí starému neprůhlednému systému různých zástav, služeb, dávek a cel byl zajištěn příjem horní vrstvy. Rolníků a sedlákům zbylo ve špatných letech (při špatné sklizni) sotva na vlastní obživu. Obyvatelstvo na venkově hladovělo, zatímco lesy byly plné divoké zvěře – té se nesměl nikdo dotknout, patřila kurfiřtům. Povstání…  číst dále

Radovan Smokoň, 13.10. 2006

historie

Karl Stülpner, původně Carl Heinrich Stilpner, narozen 30. září 1762 v Německém Scharfensteinu kde 24. září 1841 zemřel. Voják pytlák, podloudník i fabrikant. Ochránce chudých. Byl přezdíván saský Robin Hood.

Radovan Smokoň, 8.10. 2006

Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Hora Svatého Šebestiána

Místa v okolí

 Hirtstein
 železniční most
 Dieterova štola
 kostel sv. Kryštofa
 kostel sv. Václava
 kamenný kříž
 Blatno
 smírčí kříž
 Hausberk
 Hasištejn
 Bergrutsch
 Skřivánčí vrch
 hradiště u Černovic
 Najštejn
 hrad u Brandova
 Ahníkov
 Eduardova skála
 kostel sv. Martina
 dům čp. 309
 kostel sv. Barbory
 kostel Všech svatých
 sousoší Kalvarie
 sloup s Pietou
 lesní hřbitov
 radnice
 Kamencové jezero
 železárna
 kostel sv. Terezie
 kostel sv. Mikuláše
 vápenka
Základní informace místa
ID místa: 4658
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.10.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama