Privátní ZOO Dvorec, založena v r. 2007. Od r. 2013 chov bílých tygrů jako 2. ZOO u nás a od r. 2016 chov bílých jihoafrických lvů - v r. 2017 první přirozený odchov paterčat na světě!!! Jsou v ní převážně zvířata z afrického kontimentu, ale nechybí i z dalších. Přístupná v návštěvních hodinách.
Hlavní obrázek místa
Lev pustinný
© Jaroslav Špiroch 05/2020
Dvorec je vesnice v okrese České Budějovice, je součástí města Borovany. První zmínka o vesnici pochází z r. 1385. Podél protéká řeka Stropnice a zasahuje sem část národní přírodní rezervace Brouskův mlýn. Vesnicí prochází silnice II/157. Nedaleko se nachází residence Nový dvůr a Safari Park (samostatná hesla).
Wikipedie, Jaroslav Špiroch, 15.5. 2020
popis

Zoologická zahrada Dvorec je zahradou, která vystavuje, ale hlavně chová zvířata převážně z afrického kontimentu (lvi, levharti, hroši, šimpanzi, pakoně, antilopy a další africká zvířata. Jsou zde zastoupena zvířata i z dalších kontimentů (Asie - bílý tygři, gibboni, bůvol aj.); (Amerika - tapír, kapybara, mara, lamy aj.); (Austrálie - papoušci kakadu); (Evropa a euroásie - vlci, medvědi, rysi,tygři Ussurijští). Nechybí i domestikovaná zvířata (lamy, kozy, ovce, prasata mangalice a drůbež. Od r. 2014 je otevřen pavilón VENOMOUS, kde se chovají jedovatí hadi (kobry, anakondy a ovíječi skrvnití). Zajímavost: R. 2013 - příchod bílých tygrů (v té době jako v druhé ZOO v ČR). R. 2016 - příchod bílých lvů jihoafrických. Následuje první přirozený odchov paterčat na světě (2017)!!!

Webb ZOO, Jaroslav Špiroch, 15.5. 2020

historie

Samostatnému vzniku ZOO předcházel dlouholetý chov plazů, šelem a primátů v městysu Ledenice. Myšlenka na založení privátní ZOO se začala rodit někdy kolem r. 2003. V r. 2005 byla zakoupena budova a přilehlé pozemky v Dvorci. V r. 2007 byla založena nezisková společnost Park exotických zvířat o.p.s., první oficiální návštěvníci. V l. 2008 - 12 budování dalších výběhů a expozic, zázemí pro zaměstnance a návštěvníky. V roce 2012 pak uděluje MŽP licenci k provozování Zoologické zahrady Dvorec. V dalších letech pak dochází ( i nadále) k rozšiřování dalších expozic a tím i celé ZOO.

Webb ZOO, Jaroslav Špiroch, 15.5. 2020

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Borovany

Místa v okolí

 boží muka
 Dvorec
 kamenný most
 Safari Park
 Nový Dvůr
 Borovany
 pranýř
 radnice
 kříž
 Hluboká u Borovan
 výklenková kaple
 Trhové Sviny
 Ostrolovský Újezd
 kašna
 Újezdec
 boží muka
 Trocnov
 Buškův hamr
 Olešnice
 kostel sv. Václava
 dřevěný betlém
 Hrádek
 Nežetice
 rozcestník
 kovárna
 Ledenice
 Čížkrajice
 Komařice
 kontribuční sýpka
 Šicova kaplička
 Sedlo
 Žumberk
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Barbory
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 Doudleby
 Svébohy
 Červené blato
 kamenný most
 Zvíkov u Lišova
 Římov
 výklenková kaple
 Slabošovka
 výklenková kaple
 vodní nádrž Římov
 výklenková kaple
 kaple Panny Marie
 Doubravice
 Nové Hrady
 kovárna
 Cuknštejn
 Buquoyská rezidence
 kostel sv. Jiljí
 Nové Hrady
 výklenková kaplička
 Kamenná věž
 Buquoyská hrobka
 Velešín
 Světví
 kostel sv. Mikuláše
 Plavnice
 socha Immaculaty
 Holkov
 kostel sv. Václava
 Bartochov
 mariánský sloup
 radnice
 Lustenek
 Pořešín
 Kamenný Újezd
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Jiljí
 Červený dvůr
 Purkmistrovský dům
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Víta
 Rudolfov
 Sokolčí
 Třeboň
 pivovar
 mariánský sloup
 radnice
 městské opevnění
 dům U koníčka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Rodiny
 muzeum koněspřežky
 vodárenská věž
 Zlatý most
 Černá věž
 Samson
 radnice
 biskupská rezidence
 Solní brána
 Puklicův dům
 Masné krámy
 Rabenštejnská věž
 solnice
 Přední vodní mlýn
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Vojtěcha
 radnice
Kontaktní informace
Zoologická zahrada Dvorec o.p.s.
Dvorec 17
373 12 Borovany
Tel: +420603482445 (ředitel); 732212159 (provoz ZOO); 734127693 (pokladna)
http://www.zoodvorec.cz
info@zoodvorec.cz
Základní informace místa
ID místa: 14867
Typ místa: ZOO, akvarium
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 24.5.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama