Horní Vlčice

Vlčice, Hrad u Horních Vlčic
Pouze terénní náznaky po hradu z 2. pol. 13. st., který byl objeven r. 1974. Skládá se ze 2 slepencových skal a malé plošinky. Měl zřejmě strážný charakter a byl součást fortifikačního systému švabenické kolonizace v oblasti.
Hlavní obrázek místa
pohled na jádro od východu
© Koalix 29.5.2004
Místo jsme vypátrali 28.12.2003.Je to takové "orlí hnízdo", ale stálo to za námahu. Popis cesty:projedete obcí Vlčice a pokračujete směrem k Břečštejnu. V místě, kde míjíte vlevo rybníček,je po pravé straně lesní cesta. Tam jsme nechali auto a pokračovali po svých. Asi po 300m je odbočka na mostek přes potok a za ním začne stoupák do kopce. Chce to mapu a buzolu. Pokud se dostanete až k výškovému bodu 535,9 na vrcholu kopce (je tam spousta cest, buzola se hodí) a postavíte se čelem k "trianglu" (ceduli k sobě), máte hrádek schovaný za ostrohem, ketrý je vlevo od vás. Nevede tam žádná značená cesta, ale je to super.
Markéta Maierová,Tomáš Šimůnek (SPZHK), 25.3. 2004
turistické

Hrádek se hledá skutečně trochu složitěji, jedním z důvodů je i to, že malá ostrožna, na které se nachází, nevystupuje z vrcholové části zalesněného kopce nad Horními Vlčicemi, ale z jeho úbočí. Kromě toho je podobných ostrožen na kopci několik a hrádek je skutečně malý. Pro příznivce chození terénem mimo cesty se nabízí alternativní přístup oproti výše uvedenému. Ve Vlčicích odbočte u kapličky doleva (přicházíte-li od Pilníkova) a pokračujte po cestě cca 1,5 km. Podejděte elektrické vedení a pokračujte až k polosamotě, která se objeví po vaší pravé ruce. Tam začíná pravé dobrodrusžví - odbočte doprava za dům a pokračujte prudkým zalesněným svahem po spádnici nahoru. S trochou citu výraznou skalku s příkopem neminete... Hrádek u Horních Vlčic lze počítat mezi nejmalebnější zaniklé hrádky ve východních Čechách.

Jan Kořán, 29.8. 2006

historie

Honí Vlčice hrad

Hrádek byl objeven v roce 1974 při přírodovědeckém průzkumu.Pravé jméno se nedochovalo ani v místním názvosloví. Lokalita je složená ze dvou slepencových skal a malé plošinky o velikosti asi 40m2.Na východní straně ji odděluje příkop. V roce 1977 byl proveden archeologický průzkum a hrádek datován do 2.pol.13. stol.Měl strážný charakter a byl zřejmě jedním z článků švábenického fortifikačního systému. Zanikl zřejmě konce 13.stol.

Markéta Maierová,Tomáš Šimůnek(SPZHK), čerpáno z Hrady,zámky a tvrze v Čechách,na Moravě a ve Slezsku, 25.3. 2004

Půdorys místa

plán hradu
© V. Wolf (in Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 1999)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU),

Místa v okolí

 Břecštejn
 kostel sv. Vojtěcha
 kaple s Pietou
 Javorník
 Vlčice
 kostel sv. Martina
 fara
 kaple sv. Antonína
 fara
 kostel sv. Václava
 Rudník
 Rudník
 evangelický kostel
 Arnultovice
 Ochranná kaple
 kostel sv. Anny
 děkanství
 morový sloup
 Šibeník
 Hostinné
 radnice
 Rechenburg
 smírčí kříž
 evangelický kostel
 stará radnice
 Krakonošova kašna
 Trutnov
 Fořt
 Purkhybl
 pivovar
 Horní Maršov
 Nové Zámky
 Černá hora
 Stachelberg
 Eliška
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jakuba
 Aichelburg
 Žacléř
 Bolkov
 Bradlo
 pěchotní srub T-S 63
 kostel sv. Kateřiny
 Starý Rokytník
 Starý Rokytník
 kostel sv. Mikuláše
 kovárna
 fara
 železniční most
 Podhůří
 kostel sv. Josefa
 Vrchlabí
 Vrchlabí
 kostel sv. Vavřince
 Tři domky
 kostel sv. Josefa
 Dřevěnka
 stará radnice
 kaple sv. Michala
 evangelický kostel
 mariánský sloup
 Pecka
 Hrad u Bezníka
 Hrádek u Vřesníka
Základní informace místa
ID místa: 1909
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.8.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama