Horní Vlčice

Vlčice, Hrad u Horních Vlčic
Pouze terénní náznaky po hradu z 2. pol. 13. st., který byl objeven r. 1974. Skládá se ze 2 slepencových skal a malé plošinky. Měl zřejmě strážný charakter a byl součást fortifikačního systému švabenické kolonizace v oblasti.
Hlavní obrázek místa
Pohled na hrádek
© Petr Nožička 04/2011
Místo jsme vypátrali 28.12.2003.Je to takové "orlí hnízdo", ale stálo to za námahu. Popis cesty:projedete obcí Vlčice a pokračujete směrem k Břečštejnu. V místě, kde míjíte vlevo rybníček,je po pravé straně lesní cesta. Tam jsme nechali auto a pokračovali po svých. Asi po 300m je odbočka na mostek přes potok a za ním začne stoupák do kopce. Chce to mapu a buzolu. Pokud se dostanete až k výškovému bodu 535,9 na vrcholu kopce (je tam spousta cest, buzola se hodí) a postavíte se čelem k "trianglu" (ceduli k sobě), máte hrádek schovaný za ostrohem, ketrý je vlevo od vás. Nevede tam žádná značená cesta, ale je to super.
Markéta Maierová,Tomáš Šimůnek (SPZHK), 25.3. 2004
turistické

Hrádek se hledá skutečně trochu složitěji, jedním z důvodů je i to, že malá ostrožna, na které se nachází, nevystupuje z vrcholové části zalesněného kopce nad Horními Vlčicemi, ale z jeho úbočí. Kromě toho je podobných ostrožen na kopci několik a hrádek je skutečně malý. Pro příznivce chození terénem mimo cesty se nabízí alternativní přístup oproti výše uvedenému. Ve Vlčicích odbočte u kapličky doleva (přicházíte-li od Pilníkova) a pokračujte po cestě cca 1,5 km. Podejděte elektrické vedení a pokračujte až k polosamotě, která se objeví po vaší pravé ruce. Tam začíná pravé dobrodrusžví - odbočte doprava za dům a pokračujte prudkým zalesněným svahem po spádnici nahoru. S trochou citu výraznou skalku s příkopem neminete... Hrádek u Horních Vlčic lze počítat mezi nejmalebnější zaniklé hrádky ve východních Čechách.

Jan Kořán, 29.8. 2006

historie

Honí Vlčice hrad

Hrádek byl objeven v roce 1974 při přírodovědeckém průzkumu.Pravé jméno se nedochovalo ani v místním názvosloví. Lokalita je složená ze dvou slepencových skal a malé plošinky o velikosti asi 40m2.Na východní straně ji odděluje příkop. V roce 1977 byl proveden archeologický průzkum a hrádek datován do 2.pol.13. stol.Měl strážný charakter a byl zřejmě jedním z článků švábenického fortifikačního systému. Zanikl zřejmě konce 13.stol.

Markéta Maierová,Tomáš Šimůnek(SPZHK), čerpáno z Hrady,zámky a tvrze v Čechách,na Moravě a ve Slezsku, 25.3. 2004

Půdorys místa

plán hradu
© V. Wolf (in Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 1999)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU),

Místa v okolí

 Břecštejn
 kostel sv. Vojtěcha
 Javorník
 kaple s Pietou
 Vlčice
 kostel sv. Martina
 fara
 fara
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Václava
 Rudník
 Rudník
 evangelický kostel
 Arnultovice
 kostel sv. Anny
 Ochranná kaple
 Hostinné
 Šibeník
 radnice
 Rechenburg
 děkanství
 morový sloup
 smírčí kříž
 stará radnice
 evangelický kostel
 Trutnov
 Krakonošova kašna
 Fořt
 Purkhybl
 pivovar
 Horní Maršov
 Nové Zámky
 Černá hora
 Stachelberg
 Eliška
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jakuba
 Aichelburg
 Žacléř
 Bolkov
 Bradlo
 pěchotní srub T-S 63
 kostel sv. Kateřiny
 Starý Rokytník
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 fara
 železniční most
 Podhůří
 kostel sv. Josefa
 Les Království
 Vrchlabí
 Vrchlabí
 kostel sv. Vavřince
 Tři domky
 kostel sv. Josefa
 Dřevěnka
 stará radnice
 kaple sv. Michala
 evangelický kostel
 mariánský sloup
 Pecka
 Hrad u Bezníka
 Hrádek u Vřesníka
Základní informace místa
ID místa: 1909
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.8.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama