Pouze terénní náznaky po hradu z 2. pol. 13. st., který byl objeven r. 1974. Skládá se ze 2 slepencových skal a malé plošinky. Měl zřejmě strážný charakter a byl součást fortifikačního systému švabenické kolonizace v oblasti.
Hlavní obrázek místa
Pohled na hrádek
© Petr Nožička 04/2011
Místo jsme vypátrali 28.12.2003.Je to takové "orlí hnízdo", ale stálo to za námahu. Popis cesty:projedete obcí Vlčice a pokračujete směrem k Břečštejnu. V místě, kde míjíte vlevo rybníček,je po pravé straně lesní cesta. Tam jsme nechali auto a pokračovali po svých. Asi po 300m je odbočka na mostek přes potok a za ním začne stoupák do kopce. Chce to mapu a buzolu. Pokud se dostanete až k výškovému bodu 535,9 na vrcholu kopce (je tam spousta cest, buzola se hodí) a postavíte se čelem k "trianglu" (ceduli k sobě), máte hrádek schovaný za ostrohem, ketrý je vlevo od vás. Nevede tam žádná značená cesta, ale je to super.
Markéta Maierová,Tomáš Šimůnek (SPZHK), 25.3. 2004
turistické

Hrádek se hledá skutečně trochu složitěji, jedním z důvodů je i to, že malá ostrožna, na které se nachází, nevystupuje z vrcholové části zalesněného kopce nad Horními Vlčicemi, ale z jeho úbočí. Kromě toho je podobných ostrožen na kopci několik a hrádek je skutečně malý. Pro příznivce chození terénem mimo cesty se nabízí alternativní přístup oproti výše uvedenému. Ve Vlčicích odbočte u kapličky doleva (přicházíte-li od Pilníkova) a pokračujte po cestě cca 1,5 km. Podejděte elektrické vedení a pokračujte až k polosamotě, která se objeví po vaší pravé ruce. Tam začíná pravé dobrodrusžví - odbočte doprava za dům a pokračujte prudkým zalesněným svahem po spádnici nahoru. S trochou citu výraznou skalku s příkopem neminete... Hrádek u Horních Vlčic lze počítat mezi nejmalebnější zaniklé hrádky ve východních Čechách.

Jan Kořán, 29.8. 2006

historie

Honí Vlčice hrad

Hrádek byl objeven v roce 1974 při přírodovědeckém průzkumu.Pravé jméno se nedochovalo ani v místním názvosloví. Lokalita je složená ze dvou slepencových skal a malé plošinky o velikosti asi 40m2.Na východní straně ji odděluje příkop. V roce 1977 byl proveden archeologický průzkum a hrádek datován do 2.pol.13. stol.Měl strážný charakter a byl zřejmě jedním z článků švábenického fortifikačního systému. Zanikl zřejmě konce 13.stol.

Markéta Maierová,Tomáš Šimůnek(SPZHK), čerpáno z Hrady,zámky a tvrze v Čechách,na Moravě a ve Slezsku, 25.3. 2004

Půdorys místa

plán hradu
© V. Wolf (in Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 1999)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU),

Místa v okolí

 Břecštejn
 kostel sv. Vojtěcha
 kaple s Pietou
 Javorník
 Vlčice
 kostel sv. Martina
 fara
 fara
 kaple sv. Antonína
 Rudník
 kostel sv. Václava
 Rudník
 evangelický kostel
 Arnultovice
 Ochranná kaple
 kostel sv. Anny
 Hostinné
 Šibeník
 radnice
 Rechenburg
 morový sloup
 děkanství
 smírčí kříž
 evangelický kostel
 stará radnice
 Krakonošova kašna
 Trutnov
 Fořt
 Purkhybl
 pivovar
 Horní Maršov
 Stachelberg
 Nové Zámky
 Černá hora
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jakuba
 Aichelburg
 Žacléř
 Bolkov
 Bradlo
 pěchotní srub T-S 63
 Starý Rokytník
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 fara
 železniční most
 Podhůří
 kostel sv. Josefa
 Les Království
 Vrchlabí
 Vrchlabí
 kostel sv. Vavřince
 Tři domky
 kostel sv. Josefa
 Dřevěnka
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 evangelický kostel
 mariánský sloup
 Pecka
 Hrad u Bezníka
 Hrádek u Vřesníka
Základní informace místa
ID místa: 1909
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.8.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama