Zachovalá kamenná boží muka ze 16. století. Jsou sloupková s výrazně gotizujícím tvaroslovím vrcholové lucerny, ukončené kamenným křížem. Ponechána v přirozené barvě kamene. Na mukách je upevněna pamětní deska (z r. 1932) k uctění vojáků padlých v bitvě u Zahájí (1742). Volně přístupná.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 12/2020
Obec Zahájí se nachází v okrese České Budějovice, 15 km severozápadně od krajského města. Poprvé je připomínána v r. 1352. Obec je známa v souvislosti s bitvou u Zahájí v r. 1742 v rámci tzv. války o dědictví rakouské v letech 1740-1748 - viz pamětní deska na božích mukách. Kromě uvedených božích muk je v obci ještě kostel Zvěstování Panny Marie s barokní farou, další boží muka na konci obce při silnici směrem na Olešník a na druhou stranu na rozcestí silnic směr Munice a Zliv kříž s deskou na paměť pochovaných rakouských vojáků z bitvy u Zahájí. Nedaleko od obce v lese se nachází skupina památných stromů tzv. "Schwarzenberské duby". Od obce směrem na Munice je pak přírodní památka Blana - cenné vodní a mokřadní biotopy vzniklé po těžbě jílů. Obcí procházejí cyklistické stezky č. 1078 a 1080.
Wikipedie, mapy.cz, Jaroslav Špiroch, 15.6. 2020
popis

Jedná se o strohá kamenná sloupková boží muka vyrůstající z hranolového soklu. Užší dřík má zkosená nároží ukončená na obou koncích šikmým štítkem. Dřík završuje širší lucernová nástavba na každé straně prolomená mělkou nikou ukončenou trojúhelníkovým štítkem. Na vrcholu střechy je kamenný tlapatý kříž. Na východní stěně božích muk je umístěna bronzová deska s nápisem: " V těchto místech odpočívá 15 důstojníků a 193 vojínů francouzské armády, kteří padli ve srážce u Zahájí dne 25. května 1742".

Památkový katalog NPÚ, Jaroslav Špiroch., 2.9. 2021

historie

Kamenná boží muka ze 16. století stojí na severním okraji obce u silnice k Olešníku. V r. 1932 na ně byla připevněna pamětní deska s nápisem:" V těchto místech odpočívá 15 důstojníků a 193 vojínů francouzské armády, kteří zde padli ve srážce u Zahájí dne 25.května 1742". Tento nevšední pomník sice nestojí v místě hromadného pohřbu, pozoruhodné však je, že desku dala pořídit francouzská vláda ke 190. výročí bitvy (rakouští mrtví - odhady uvádějí 500 - 600 mrtvých, mezi nimiž bylo jistě i mnoho českých vojáků, tu nijak připomenuti nejsou!). Bronzová deska byla v r. 2011 odcizena a později byla nahrazena deskou z jiného kovu. K bitvě u Zahájí mezi rakouskou armádou a Francouzi došlo v rámci tzv. války o dědictví rakouské (1740-1748).

Českobudějovicko,I.Levý břeh Vltavy,D.Kovář,Památkovýkatalog NPÚ,Jaroslav Špiroch, 15.6. 2020

Další texty historie
Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Zahájí

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 14990
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.1.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama