Kaplička je větších rozměrů s hlubokým výklenkem zaklenutým valenou klenbou a se sochou sv. Jana Nepomuckého. Svým umístěním při hlavní silnici je výrazným krajinotvorným a urbanistickým prvkem a zároveň je dokladem lidové zbožnosti. Pojetím odpovídá kulturní památce o státní památkové péči.
Hlavní obrázek místa
Marcela Váňová 11/2020
Boršov nad Vltavou (německy Payreschau) je obec ležící v okrese České Budějovice, Jihočeský kraj, zhruba 6,5 km jihozápadně od Českých Budějovic. První písemná zmínka pochází z r. 1261, kdy se jako svědek na listině jmenuje Albert z Boršova (viz hrádek Boršov). V obci se dále nachází zámek Poříčí, kostel sv. Jakuba Většího (Staršího), výklenková kaple sv. Petra a P. Marie. Nedaleko pak směrem na Záhorčice hrádek Boršov (viz samostatná hesla). Na území obce je přírodní památka Vltava u Blanského lesa (Natura 2000). Obcí prochází cyklistická stezka 7. EV7, Greenway RD, Vltavská. V Boršově nad Vltavou končí nejfrektovanější vodácký úsek Vltavy (z Vyššího Brodu). Kaplička sv. Jana Nepomuckého stojí v ohybu silnice v části obce Boršov nad Vltavou- Poříčí při č. p. 192 na kraji zámeckého parku zámku Poříčí.
Wikipedie, mapy.cz, Jaroslav Špiroch, 22.8. 2020
popis

Kaplička sv. Jana Nepomuckého v ohybu silnice při č. p. 192 je větších rozměrů s hlubokým výklenkem s valenou klenbou. Byla postavena pravděpodobně koncem 18. století. Postranní pilastry nesou římsu a trojúhelný štít. Ve výklenku je socha sv. Jana Nepomuckého v typickém odění a postoji. Stavba je kulturní památkou ČR.

Památkový katalog NPÚ,, Jaroslav Špiroch, 23.8. 2020

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Boršov nad Vltavou

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15166
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.11.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama