Velkolepý zámek stojící na místě původního hradu ze 13. století. V roce 1661 získal barokní vzhled. Dnešní podobu získala Hluboká v 19. století díky přestavbě ve stylu anglické novogotiky. Stejně velkolepé jsou interiéry s schwarzenberskými sbirkami.
Hlavní obrázek místa
Hluboká nad Vltavou
© Monika Gregorovičová, červen/2006
Severně od Českých Budějovic můžete nalézt skvostný zámek, který byl vystavěn na místě původního gotického hradu.
28.5. 2002
turistické

Nejvýznamnější novogotická stavba České republiky, inspirovaná anglickým královským hradem Windsorem. K zámku přiléhá rozsáhlý anglický park s řadou vzácných dřevin a možností procházek s výhledy do krajiny.

6.8. 2002

Další texty turistické
historie

Přibližně v místech, kde stojí dnešní zámek stál dříve hrad Froburg (Frohnburg). O původu dnešního názvu zámku Hluboká se vedou dodnes spory. Jedni tvrdí, že hrad získal svůj název díky svému umístění hluboko v lesích, jiní naopak prosazují názor, že se tak stalo kvůli výstavbě na skále nad hlubokým vltavským údolím a někteří se dokonce domnívají, že název je odvozen od studně, která je na zámku hluboká snad 125 m. O prvním období stavby a o jejím založení se ví velice málo. Její vznik se datuje do poloviny 13. stol. Stavebníkem byl zřejmě český král – většina autorů soudí, že to byl král Václav I (1230-1253) a krátce po založení byl dán zástavou soudci Čéčovi z Budějovic. Další zmínka je v zápisu kronikáře, že roku 1265 král (Přemysl Otakar II. – syn Václava I., králem se stal ve 20ti letech a vládl 1253-1278) Hlubokou Čéčovi odňal. V tomto roce byly založeny České Budějovice, což je často dáváno s odnětím hradu Čéčovi do…  číst dále

22.12. 2003

Další texty historie
pověsti

Na Pokutní louce

Osud Vítkovice Záviše z Falkenštejna se shoduje v mnohém s osudem Valdštejnovým. Též on se dostal k veliké moci, byl stejně ctěn jako obáván a stejně jako Valdštejn skončil násilnou smrtí, upadnuv v podezření ze zrady. Za sporů krále Přemysla Otakara II. s Rudolfem Habsburským hrál Záviš, hlava Vítkoviců, smutnou roli. Stál v čele pánů, kteří zdvihli odboj proti králi, takže musil uzavříti s Rudolfem Habsburským nevýhodný mír. Po smrti Přemyslově, když ovdovělá královna uprchla z Bezděze do Opavy, octl se Záviš mezi jejími dvořany a svými uhlazenými mravy i duchaplností si získal její srdce a později i ruku. Byl uznávaným básníkem a obdivován i jako zpěvák. Pro svoji sílu a nebojácnost byl považován mnohými za černokněžníka. Když se mladičký král Václav II. vrátil z vězení, svěřil vládu svému otčímovi. Záviš se chopil pevnou rukou vladařských otěží. Smrt královny Kunhuty se mu však stala osudnou.…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 4.11. 2002

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Hluboká nad Vltavou

Místa v okolí

 kaple sv. Rocha
 ZOO Ohrada
 Ohrada
 dvůr Vondrov
 Baba
 Orty
 Hradec u Dobřejovic
 kostel sv. Václava
 Houžná
 Vildštejn
 Karlův hrádek
 boží muka
 boží muka
 Machovice
 Staré Machovice
 Doubíčko
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Vavřince
 Suchá
 kamenná boží muka
 Přední vodní mlýn
 židovský hřbitov
 Rabenštejnská věž
 Libníč
 Masné krámy
 kostel sv. Jiří
 solnice
 Puklicův dům
 Černá věž
 kaple sv. Josefa
 Samson
 radnice
 Solní brána
 biskupská rezidence
 kostel sv. Rodiny
 Zlatý most
 Kubatův pomník
 historická kovárna
 kaple sv. Rozálie
 muzeum koněspřežky
 zvonička
 vodárenská věž
 Rudolfov
 výklenková kaple
 Purkmistrovský dům
 kostel sv. Víta
 kaple
 vodojem
 kaple Svaté Rodiny
 výklenková kaple
 fara
 kostel sv. Vavřince
 kříž
 výklenková kaple
 boží muka
 Lustenek
 návesní kaple
 výklenková kaplička
 kaple sv. Floriána
 kaple
 Červený dvůr
 kostel sv. Mikuláše
 fara
 Libív
 Provod, Prochod
 boží muka
 Sedlec
 socha Immaculaty
 kostel sv. Dismase
 Dříteň
 Býšov
 špýchar s bránou
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Linharta
 Čakovec
 venkovská usedlost
 boží muka
 Litoradlice
 kostel sv. Václava
 Radonice
 návesní kaple
 výklenková kaplička
 Švamberk
 výklenková kaple
 kaplička sv. Anny
 dvůr Koroseky
 Poříčí
 výklenková kaple
 Doubravice
 výklenková kaple
 Habří
 Habří
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Víta
 boží muka
 Hvozdno
 výklenková kaple
 kostel sv. Víta
 výklenková kaple
 kaple
 kaplička Panny Marie
 Boršov
 kaple
 Vysoký hrádek
 kaplička Panny Marie
 Zvíkov u Lišova
 boží muka
 kostel sv. Štěpána
 boží muka
 boží muka
 výklenková kaple
 Holašovice - VPR
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Prokopa
 roubená stodola
 Radomilice
 kostel sv. Václava
 Chvalešovice
 boží muka
 Kluk
 kovaný kříž I.
 Bzí
 kříž II.
 Dolní Bukovsko
 Chvalešovice
 kostel sv. Štěpána
 Ledenice
Kontaktní informace
Státní zámek Hluboká nad Vltavou
373 41 Hluboká nad Vltavou

Správa státního zámku Hluboká
Bezručova 142
373 41 Hluboká nad Vltavou
Tel: +420 387 843 911, 602 105 808
http://www.zamek-hluboka.eu/
hluboka@budejovice.npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 863
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 6.8.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama