Velkolepý zámek stojící na místě původního hradu ze 13. století. V roce 1661 získal barokní vzhled. Dnešní podobu získala Hluboká v 19. století díky přestavbě ve stylu anglické novogotiky. Stejně velkolepé jsou interiéry s schwarzenberskými sbirkami.
Hlavní obrázek místa
Hluboká nad Vltavou
© Monika Gregorovičová, červen/2006
Severně od Českých Budějovic můžete nalézt skvostný zámek, který byl vystavěn na místě původního gotického hradu.
28.5. 2002
turistické

Nejvýznamnější novogotická stavba České republiky, inspirovaná anglickým královským hradem Windsorem. K zámku přiléhá rozsáhlý anglický park s řadou vzácných dřevin a možností procházek s výhledy do krajiny.

6.8. 2002

Další texty turistické
historie

Přibližně v místech, kde stojí dnešní zámek stál dříve hrad Froburg (Frohnburg). O původu dnešního názvu zámku Hluboká se vedou dodnes spory. Jedni tvrdí, že hrad získal svůj název díky svému umístění hluboko v lesích, jiní naopak prosazují názor, že se tak stalo kvůli výstavbě na skále nad hlubokým vltavským údolím a někteří se dokonce domnívají, že název je odvozen od studně, která je na zámku hluboká snad 125 m. O prvním období stavby a o jejím založení se ví velice málo. Její vznik se datuje do poloviny 13. stol. Stavebníkem byl zřejmě český král – většina autorů soudí, že to byl král Václav I (1230-1253) a krátce po založení byl dán zástavou soudci Čéčovi z Budějovic. Další zmínka je v zápisu kronikáře, že roku 1265 král (Přemysl Otakar II. – syn Václava I., králem se stal ve 20ti letech a vládl 1253-1278) Hlubokou Čéčovi odňal. V tomto roce byly založeny České Budějovice, což je často dáváno s odnětím hradu Čéčovi do…  číst dále

22.12. 2003

Další texty historie
pověsti

Na Pokutní louce

Osud Vítkovice Záviše z Falkenštejna se shoduje v mnohém s osudem Valdštejnovým. Též on se dostal k veliké moci, byl stejně ctěn jako obáván a stejně jako Valdštejn skončil násilnou smrtí, upadnuv v podezření ze zrady. Za sporů krále Přemysla Otakara II. s Rudolfem Habsburským hrál Záviš, hlava Vítkoviců, smutnou roli. Stál v čele pánů, kteří zdvihli odboj proti králi, takže musil uzavříti s Rudolfem Habsburským nevýhodný mír. Po smrti Přemyslově, když ovdovělá královna uprchla z Bezděze do Opavy, octl se Záviš mezi jejími dvořany a svými uhlazenými mravy i duchaplností si získal její srdce a později i ruku. Byl uznávaným básníkem a obdivován i jako zpěvák. Pro svoji sílu a nebojácnost byl považován mnohými za černokněžníka. Když se mladičký král Václav II. vrátil z vězení, svěřil vládu svému otčímovi. Záviš se chopil pevnou rukou vladařských otěží. Smrt královny Kunhuty se mu však stala osudnou.…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 4.11. 2002

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Hluboká nad Vltavou

Místa v okolí

 ZOO Ohrada
 Ohrada
 dvůr Vondrov
 Baba
 Orty
 Hradec u Dobřejovic
 Houžná
 Vildštejn
 Karlův hrádek
 boží muka
 Machovice
 Staré Machovice
 Doubíčko
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Vavřince
 Suchá
 kamenná boží muka
 Přední vodní mlýn
 židovský hřbitov
 Rabenštejnská věž
 Masné krámy
 kostel sv. Jiří
 Libníč
 solnice
 Puklicův dům
 Černá věž
 Solní brána
 biskupská rezidence
 kostel sv. Rodiny
 Zlatý most
 Kubatův pomník
 kaple sv. Rozálie
 Rudolfov
 Purkmistrovský dům
 kostel sv. Víta
 Lustenek
 Červený dvůr
 Libív
 Provod, Prochod
 boží muka
 Sedlec
 kostel sv. Dismase
 Dříteň
 Býšov
 špýchar s bránou
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Linharta
 Litoradlice
 Čakovec
 kostel sv. Václava
 Radonice
 návesní kaple
 Švamberk
 kaplička sv. Anny
 dvůr Koroseky
 Poříčí
 Doubravice
 Habří
 Habří
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Víta
 kaplička Panny Marie
 Boršov
 Vysoký hrádek
 kaplička Panny Marie
 Zvíkov u Lišova
 boží muka
 Holašovice - VPR
 kostel sv. Václava
 Chvalešovice
 Kluk
 Bzí
 Dolní Bukovsko
 Chvalešovice
 kostel sv. Štěpána
 Ledenice
Kontaktní informace
Státní zámek Hluboká nad Vltavou
373 41 Hluboká nad Vltavou

Správa státního zámku Hluboká
Bezručova 142
373 41 Hluboká nad Vltavou
Tel: +420 387 843 911, 602 105 808
http://www.zamek-hluboka.eu/
hluboka@budejovice.npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 863
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 6.8.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama