Vrcholně barokní sochu sv. Jana Nepomuckého z mušlového vápence nechal v roce 1735 vytvořit představený augustiniánského kláštera v Borovanech František Plank. Autor plastiky je neznámý. Na místě stojí kopie, originál je v areálu zámku v Borovanech. Socha je památkově chráněná od dubna 2005.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 05/2014
Graficke pismenko Borovany (německy Forbes) jsou městem, jehož dějiny sahají až do konce 12. století. Jsou spojeny s rodem Vítkovců, později Švamberků a Schwarzenbergů. Město je bohaté na kulturní památky - jeho dominantu tvoří náměstí se zámkem, klášterem a radnicí. Sochu najdete jižně od centra města, u silnice č. 157. Kolem ní prochází červená turistická značka a naučná stezka "Totalita rozděluje". Vedle sochy roste chráněná lípa malolistá s výškou 29 metrů a obvodem kmene 520 cm.
31.7. 2020

  historie

  Vrcholně barokní socha sv. Jana Nepomuckého stojí poblíž historického mostu přes řeku Stropnici. Sochu nechal v roce 1735 vytvořit představený augustiniánského kláštera v Borovanech František Plank. Autor plastiky je neznámý. Socha stojí na žulovém podstavci s volutami, v přední části je latinský nápis s chronogramem. Samotná socha je z mušlového vápence. Postavu světce doplňuje soška andílka držícího krucifix. Na místě je dnes výdusek z umělého

  Milan Caha (zdroj: https:/www.pamatkovykatalog.cz), 31.7. 2020
  sakrální památky
  socha, monument
  zachovalý
  volně přístupno
  Česká republika
  Jihočeský kraj
   České Budějovice  (CB)
  Borovany