Hodnotná socha Panny Marie Immaculaty (Neposkvrněná), vytesaná z pískovce v životní velikosti v letech 1730-1740 s umělecky hodnotným žulovým podstavcem. V obrubě je novodobě osazeno železné kované zábradlí s vrátky. Přesto, že autor není znám, je dokladem uměleckého umu a citu tehdejších umělců.
Hlavní obrázek místa
pohled na sochu od zámku
© Marcela Váňová 04/2021
Obec Komařice (Komářice, německy Komarschitz) se nachází v okrese České Budějovice, 12 km jihovýchodně od krajského města. První potvrzená písemná zmínka o ní pochází z r. 1346. Z pamětihodností se kromě sochy Panny Marie Immaculaty nachází v obci dvoukřídlý renesanční zámek z poloviny 16. století, naproti němu v bývalé zámecké zahradě s řadou památných, státem chráněných dřevin, mohutná pětipatrová barokní sýpka ze 17. století, nárožní patrový zahradní pavilón a oranžérie; na rozcestí hlavní silnice a silnice k Sedlu stojí výklenková kaple sv. Jana Nepomuckého z r. 1844. Další dvě kamenné výklenkové kapličky (podobné, pouze s jiným obrazem ve výklenku) stojí jednak u rozcestí ke Střížovu - kaplička sv. Vavřince z r. 1764 a druhá kaplička Nejsvětější Trojice pod zámeckou zahradou u silnice k Sedlu z r. 1817. Severně od Komařic se rozkládá malebné údolí zv. Želno s množstvím pramenů. Stalo se oblíbeným poutním místem a nad nejvydatnější studánkou sv. Barbory byla cisterciáky z Vyššího Brodu (majitelé komařického panství) vystavěna v r. 1769 barokní kaple sv. Bartoloměje, která během 1. pol. 19. století zcela zanikla, v r. 1900 byla vystavěna nová žulová kaple, stojící dosud. Obcí prochází cyklistická stezka č. 1131.
Českobudějovicko,sv.II, Pravý břeh Vltavy,Č.B.,nakl. Veduta 2008, Daniel Kovář, Wikipedie,mapy.cz,Jaroslav Špiroch., 16.2. 2021
popis

Socha je situována na návsi před hlavním průčelím zdejšího zámku, ke kterému je obrácena čelem. Je postavena na vyšším kamenném podstavci na mírně vyvýšeném místě, lemovaném kamennými obrubníky. Železná ohrádka kolem ní je novodobá. Socha v životní velikosti je vytesána z pískovce a stojí na zeměkouli obtočené hadem. Je umístěna na vrcholu čtyřbokého pilíře, po stranách volutovitě ukončeném s patkou a deskovou římsou. Na přední straně pilíře je v kartuši figurální reliéf dvou postav a na druhé straně nečitelná invokace. Na bohatě profilovanou oběžnou římsu dosedá sokl s projmutými stranami pro samotnou sochu. V horní části přední strany římsy je ukotven čtverhranný, esovitě prohnutý železný prut, na němž je osazena velká šesticípá hvězda. Autor tohoto hodnotného uměleckého díla není znám. Socha je památkově chráněna od 3.5.1958.

Památkový katalog NPÚ, Jaroslav Špiroch., 3.3. 2021

historie

Socha Panny Marie Immaculaty byla postavena s největší pravděpodobností v letech 1730-1740. Železná ohrádka s vrátky je dílem novodobým. Byla postavena zásluhou jednoho z nejlepších zdejších administrátorů Tobiáše Opitze.

Památkový katalog NPÚ, Jaroslav Špiroch., 3.3. 2021

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Komařice

Místa v okolí

 Komařice
 kontribuční sýpka
 Šicova kaplička
 kostel sv. Martina
 Sedlo
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Vincence
 Doudleby
 Doudleby
 Újezdec
 kamenný most
 Ostrolovský Újezd
 Nežetice
 Trocnov
 Římov
 Plavnice
 Kamenná věž
 Bartochov
 Doubravice
 Velešín
 Holkov
 kamenný most
 Buškův hamr
 Borovany
 pranýř
 Kamenný Újezd
 radnice
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Trhové Sviny
 mariánský sloup
 ZOO Dvorec
 radnice
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Ledenice
 Dvorec
 Safari Park
 Maškovec
 Poříčí
 Nový Dvůr
 Slabošovka
 Červený dvůr
 Čížkrajice
 Boršov
 špýchar s bránou
 kaple sv. Josefa
 muzeum koněspřežky
 vodárenská věž
 kaplička Panny Marie
 Hrádek
 kostel sv. Rodiny
 Zlatý most
 Pořešín
 biskupská rezidence
 Samson
 radnice
 Solní brána
 Puklicův dům
 Černá věž
 Masné krámy
 solnice
 Rabenštejnská věž
 Přední vodní mlýn
 židovský hřbitov
 Štěkře
 kostel sv. Václava
 Olešnice
 kaplička Panny Marie
 Lustenek
 kaplička sv. Anny
 Zvíkov u Lišova
 dvůr Koroseky
 Rudolfov
 kostel sv. Víta
 Purkmistrovský dům
 hradiště Záluží
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Markéty
 Žumberk
 Dívčí Kámen
 Třísov
 Třísovská lípa
 Sokolčí
 Černá
 kostel sv. Václava
 návesní kaple
 Doubíčko
 Svébohy
 Houžná
 pranýř
 kostel sv. Vavřince
 Staré Machovice
 Machovice
 Cuknštejn
 kostel sv. Mikuláše
 Vildštejn
Základní informace místa
ID místa: 15505
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama