Hodnotná socha Panny Marie Immaculaty (Neposkvrněná), vytesaná z pískovce v životní velikosti v letech 1730-1740 s umělecky hodnotným žulovým podstavcem. V obrubě je novodobě osazeno železné kované zábradlí s vrátky. Přesto, že autor není znám, je dokladem uměleckého umu a citu tehdejších umělců.
Hlavní obrázek místa
pohled na sochu od zámku
© Marcela Váňová 04/2021
Obec Komařice (Komářice, německy Komarschitz) se nachází v okrese České Budějovice, 12 km jihovýchodně od krajského města. První potvrzená písemná zmínka o ní pochází z r. 1346. Z pamětihodností se kromě sochy Panny Marie Immaculaty nachází v obci dvoukřídlý renesanční zámek z poloviny 16. století, naproti němu v bývalé zámecké zahradě s řadou památných, státem chráněných dřevin, mohutná pětipatrová barokní sýpka ze 17. století, nárožní patrový zahradní pavilón a oranžérie; na rozcestí hlavní silnice a silnice k Sedlu stojí výklenková kaple sv. Jana Nepomuckého z r. 1844. Další dvě kamenné výklenkové kapličky (podobné, pouze s jiným obrazem ve výklenku) stojí jednak u rozcestí ke Střížovu - kaplička sv. Vavřince z r. 1764 a druhá kaplička Nejsvětější Trojice pod zámeckou zahradou u silnice k Sedlu z r. 1817. Severně od Komařic se rozkládá malebné údolí zv. Želno s množstvím pramenů. Stalo se oblíbeným poutním místem a nad nejvydatnější studánkou sv. Barbory byla cisterciáky z Vyššího Brodu (majitelé komařického panství) vystavěna v r. 1769 barokní kaple sv. Bartoloměje, která během 1. pol. 19. století zcela zanikla, v r. 1900 byla vystavěna nová žulová kaple, stojící dosud. Obcí prochází cyklistická stezka č. 1131.
Českobudějovicko,sv.II, Pravý břeh Vltavy,Č.B.,nakl. Veduta 2008, Daniel Kovář, Wikipedie,mapy.cz,Jaroslav Špiroch., 16.2. 2021
popis

Socha je situována na návsi před hlavním průčelím zdejšího zámku, ke kterému je obrácena čelem. Je postavena na vyšším kamenném podstavci na mírně vyvýšeném místě, lemovaném kamennými obrubníky. Železná ohrádka kolem ní je novodobá. Socha v životní velikosti je vytesána z pískovce a stojí na zeměkouli obtočené hadem. Je umístěna na vrcholu čtyřbokého pilíře, po stranách volutovitě ukončeném s patkou a deskovou římsou. Na přední straně pilíře je v kartuši figurální reliéf dvou postav a na druhé straně nečitelná invokace. Na bohatě profilovanou oběžnou římsu dosedá sokl s projmutými stranami pro samotnou sochu. V horní části přední strany římsy je ukotven čtverhranný, esovitě prohnutý železný prut, na němž je osazena velká šesticípá hvězda. Autor tohoto hodnotného uměleckého díla není znám. Socha je památkově chráněna od 3.5.1958.

Památkový katalog NPÚ, Jaroslav Špiroch., 3.3. 2021

historie

Socha Panny Marie Immaculaty byla postavena s největší pravděpodobností v letech 1730-1740. Železná ohrádka s vrátky je dílem novodobým. Byla postavena zásluhou jednoho z nejlepších zdejších administrátorů Tobiáše Opitze.

Památkový katalog NPÚ, Jaroslav Špiroch., 3.3. 2021

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Komařice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15505
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama