Významné poutní místo v srdci jižních Čech mezi Českým Krumlovem a Českými Budějovicemi založené v roce 1650. V r. 1677 přistavěn kostel sv. Ducha, v r. 1891 věž zvonice nad hlavním vchodem, v okolí 25 pašijových kaplí z let 1658–1835.
Hlavní obrázek místa
Loreta
© Veronika Vaňková, 08/2008
Centrem římovského poutního místa je loretánská kaple, postavená roku 1650 na návrh českokrumlovského jezuitského lékárníka Jana Gurreho. Tuto jednoduchou stavbu obklopují čtvercové ambity z konce 17. století s otevřenými arkádami s klenbami plně pokrytými freskami z let 1686–1689 (opravované v 19. a 21. století). Malby představují náměty ze života Panny Marie a Krista, vyobrazení milostných obrazů a soch z různých poutních míst v Čechách i pohled na římovský komplex z doby před dostavbou. V ambitech jsou umístěny oltáře se sochami a obrazy ze 17. a 18. století, čtyři zpovědnice z doby kolem roku 1740 a také jsou zde výklenkové kaple s obrazy a sochami světců (některé jsou upraveny jako grotty). Na východní straně byl roku 1677 přistavěn kostel svatého Ducha a roku 1891 byla k loretě přistavěna zvonice. Díky nadaci Jana Kryštofa Malovce z Malovic zde od roku 1694 trvale pobývali dva jezuitští misionáři, starající se o duchovní zaopatření poutníků. V dobách největší slávy v druhé polovině 17. století navštívilo Římov 40 – 80 tisíc poutníků ročně. V okolí Římova je pak jako součást poutního místa křížová cesta v podobě 25 pašijových kaplí, vznikajících v krajině postupně od roku 1658 až do roku 1835, zdobených restaurovanými nástěnnými malbami.
Veronika Vaňková, 15.8. 2008
historie

Svatá chýše v Loretě

Svatá chýše (Santa Casa) je označení pro údajný dům Panny Marie v Nazaretu v Palestině, který byl podle legendy na konci 13. století přenesen anděly z Nazaretu do Itálie, kde nyní stojí v bazilice v obci Loreto. Archeologické průzkumy potvrdily, že část zdiva je skutečně totožná s uvažovaným Mariiným domkem; pravděpodobně ho však nechal ve 13. stol. převézt do Itálie papež. Svatá chýše se brzy po smrti Panny Marie stala uctívanou relikvií; byla však hodně poničena po vpádu Saracénů do Palestiny. Od 16. do 18. stol. se budování napodobenin Svaté chýše, označovaných jako lorety, šířilo v katolických zemích Evropy. V pobělohorské době souviselo zakládání kaplí také se snahou o posílení mariánského kultu. Většina loret na českém území vychází ze vzoru úpravy Svaté chýše v Loretu ital. arch. Donata Bramanteho - v čelní stěně je malé okno, v podélných stěnách vedle sebe jsou dva vchody a vnější stěny bývají ozdobeny reliéfy…  číst dále

http://cs.wikipedia.org, 2.8. 2012

pověsti

Loretánská legenda

Loretánská legenda vypráví, že Svatá chýše (ve které bylo Panně Marii archandělem Gabrielem zvěstováno, že se stane Matkou Boží) byla nejprve přenesena anděly do Tersata v Dalmácii, následně byla přenesena na druhou stranu Jaderského moře do lesíka nedaleko italské Ancony a nakonec na cestu vedoucí do městečka Recanati.

http://cs.wikipedia.org, 2.8. 2012

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Dolní Římov

Místa v okolí

 Římov
 kamenný most
 Kamenná věž
 Holkov
 Velešín
 Bartochov
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 radnice
 Plavnice
 kaple sv. Barbory
 Doudleby
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 Sedlo
 kostel sv. Martina
 kontribuční sýpka
 Komařice
 Kamenný Újezd
 Maškovec
 kaple Panny Marie
 Štěkře
 Slabošovka
 Újezdec
 Boršov
 Poříčí
 Ostrolovský Újezd
 kostel sv. Markéty
 Doubravice
 Pořešín
 hradiště Záluží
 kaplička Panny Marie
 Trocnov
 špýchar s bránou
 kaple sv. Josefa
 Buškův hamr
 kaplička Panny Marie
 Dívčí Kámen
 Třísov
 Třísovská lípa
 kostel sv. Václava
 kaplička sv. Anny
 dvůr Koroseky
 Trhové Sviny
 Červený dvůr
 Granátník
 kamenný most
 Čížkrajice
 Borovany
 pranýř
 radnice
 ZOO Dvorec
 boží muka
 židovský hřbitov
 boží muka
 Zlatý most
 pranýř
 kostel sv. Rodiny
 biskupská rezidence
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 kostel sv. Floriána
 Solní brána
 Puklicův dům
 kostel sv. Jiří
 Černá věž
 Ledenice
 Sokolčí
 Masné krámy
 boží muka
 Černá
 městské opevnění
 solnice
 Přední vodní mlýn
 kostel sv. Jošta
 prelatura
 kaplanka
 synagoga
 kaple sv. Martina
 jezuitská kolej
 Rabenštejnská věž
 kostel sv. Víta
 Český Krumlov
 městská zbrojnice
 fotoatelier Seidel
 mariánský sloup
 radnice
 dům č. p. 60
 Kluk
 Omlenička
 kostel sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 Nový Dvůr
 návesní kaple
 Hrádek
 Kleť
 Habří
 Habří
 Kvítkův dvůr
 Chlum
 Lustenek
 Dobrkovický mlýn
 Rudolfov
 Purkmistrovský dům
 kostel sv. Víta
 Žumberk
 kostel sv. Víta
 Doubíčko
 Zvíkov u Lišova
 radnice
 Čakovec
 morový sloup
 kostel sv. Linharta
Základní informace místa
ID místa: 6602
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.10.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama