Vodní nádrž s přehradou byla vybudována převážně jako zdroj pitné vody pro Č. Budějovice a okolí. Byla vybudována v letech 1971-1978. Nachází se na řece Malši nedaleko Římova. Povodí Vltavy zde provozuje malou vodní elektrárnu. Nepřístupné ochranné pásmo 1. stupně (zdroj pitné vody).
Hlavní obrázek místa
© Petr Žák 11/2020
Římov je obec ležící v okrese České Budějovice, asi 14 km jižně od krajského města. Poprvé je doložena na listině z roku 1395 jako Hřimov, tj. Hřimův dvůr. Z jejích pamětihodností je nejznámější kromě vodní nádrže Pašijová - křížová cesta, jež je unikátní v rámci celé ČR; dále poutní areál s kostelem sv. Ducha a Loretánskou kaplí uprostřed ambitu při kostele. Dále je zde zámeček, původně sídlo jezuitů, nyní v soukromém vlastnictví. Za připomínku ještě stojí železniční muzeum Roubenka. Nedaleko Římova se nachází hradiště Branišovice z raného středověku. V centrální části katastrálního území Římova byla v r. 1996 vyhlášena Krajinná památková zóna Římovsko. Obcí procházejí cyklistické stezky Novohradsko-Doudlebsko č. 1198, 1018-1126.
Wikipedie, mapy.cz, Jaroslav Špiroch., 11.3. 2021
popis

Vodní dílo Římov se nachází na řece Malši na jihovýchodním okraji obce, která mu dala své jméno. Výstavba byla zahájena na počátku roku 1974 a dokončena koncem roku 1976. Po dokončení prací na všech rozhodujících objektech bylo v červnu 1978 zahájeno napouštění. Hráz je kamenitá, s vnitřním těsnícím jádrem. Ve věžovém objektu ze železnobetonové konstrukce je umístěna šachta malé spodní výpusti, dvě šachty vodárenských odběrů z pěti úrovní a dvě spodní výpusti. Na vrcholu je umístěna horní strojovna, v dolní strojovně je malá vodní elektrárna s turbínami. Pro převádění povodňových průtoků slouží hrazený korunový přeliv, umístěný na levém břehu. Výška hráze činí 47,5 m s korunou v délce 290 m. Nádrž je dlouhá 13 km a zatápí území o rozloze 211 ha. Je hlavním zdrojem pro zásobování jižních Čech pitnou vodou a je zabezpečena stanovenými zásadami hygienické ochrany a hospodaření v ochranných pásmech. Z hlediska…  číst dále

www.pvl.cz;wikipedie.cz;Jaroslav Špiroch., 20.3. 2021

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Římov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15554
Typ místa: voda
Podkategorie: přehrada
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama