Uzavřená zemědělská usedlost s dekorativním štítem obdélného obytného stavení směrem na náves. Dnešní podoba z roku 1863 (letopočet na štítu), původ bezpochyby starší. Stavba se zachovanou dispozicí (obytné stavení, špýchar, stodola aj.), včetně historické zahrady s ohradní zdí. Památkově chráněná.
Hlavní obrázek místa
obytná budova s bohatě zdobeným průčelím; vjezdová vrata a branka
© Marcela Váňová 10/2021
Obec Radošovice (německy Roschowitz nebo Radoschowitz) se nachází v okrese České Budějovice v Jihočeském kraji. Skládá se ze dvou částí: Radošovice a Tupesy. První zmínka o vsi Radoschowitz je z roku 1334. Od roku 1990 jsou samostatnou obcí. Z pamětihodností zde najdeme kromě kaple Panny Marie před ní stojící kříž, boží muka, sedm památkově chráněných usedlostí (zde jedna z nich), výklenkovou kapličku sv. Františka u silnice směr Němčice a mohylové pohřebiště (les Bory, Na Perku). Na katastrálním území Radošovic je také ptačí oblast Dehtář. Obcí procházejí cyklotrasy č. 1089 a 1090, které se kříží na návsi.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 12.10. 2021
popis

Uzavřená zemědělská usedlost č. p. 15 stojí v severozápadním nároží návsi. Do ní je usedlost obrácena dekorativním štítem obytného stavení. Hmotově je spojeno s chlévem, na který navazuje užší obdélný objekt stájí. Východní část tvoří kolna, na kterou navazuje vepřín a ukončuje patrový špýchar. Severní stranu dvora uzavírá tradiční obdélná průjezdní stodola. Jižní frontu usedlosti uzavírá vjezdová brána s brankou probíhající mezi obytným stavením a bývalým výměnkem (č. p. 18 - modernizován, není součástí památkové ochrany). Součástí je ještě obdélná historická zahrada uzavřená kamennou zdí. Obytná budova má bohatě zdobené průčelí - ozdobné šambrány, lizény, pilastry, římsy, obrazy a další dekorativní prvky; má rovněž dochované klenuté prostory. Špýchar, kolny a maštale mají zachované trámové stropy a ve stájích jsou datované plackové klenby.

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 12.10. 2021

historie

Dnešní podoba venkovské usedlosti pochází z roku 1863. Rok udává letopočet na štítu obytného stavení. Původ je však bezesporu starší, neboť ve stejné hmotě je zakreslen i na mapě stabilního katastru z roku 1827.

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 12.10. 2021

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Radošovice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15997
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 12.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama