Kamenná kašna obdélného půdorysu, krytá jehlancovou stříškou se šindelem. Pravděpodobně z poloviny 18. století. V současnosti bez vody. Zasazena do svahu za průjezdnou silnicí naproti zámku. Doklad technického řešení v oblasti základních potřeb života našich předků.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 11/2021
Ostrolovský Újezd (do roku 1948 Újezd Ostrolov, německy Aujezt Ostrolow) je obec ležící v okrese České Budějovice. První připomínka je z roku 1381 (Mikšík z Újezdce). Z pamětihodností je zde kromě zmíněné kašny zámek, kaple Panny Marie Bolestné, řada křížků u domů, v blízkém okolí pak řada dalších památek (rodiště Jana Žižky z Trocnova, hrádek Újezdec, kaplička, boží muka, pomník Šimona Nitzka aj.). Obec má autobusové spojení s Českými Budějovicemi a Třeboní, prochází jí cyklotrasa Novohradsko-Doudlebsko a z ní odbočka č. 1123 a dále pak ještě zelená a modrá turistická stezka. Necelý jeden kilometr severozápadně od obce se nachází přírodní památka Ostrolovský Újezd vyhlášená na ochranu výskytu bledule jarní.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 26.11. 2021
popis

Kašna je situována na opačné straně průjezdné silnice naproti zámku, zasazena je do svahu se spádem k jihu. Pochází pravděpodobně z poloviny 18. století. Je v současnosti bez vody. Je obdélného půdorysu, stěny jsou složeny ze čtyř kamenných desek - vždy dvě nad sebou, spojené železnými skobami a v dolní části po obvodě ještě stažené železnou obručí. Stěny vrcholí profilovanou římsou. Kašna je zakryta jehlancovou stříškou pokrytou dřevěným šindelem, vpředu je zřízen otevřený vikýř se sedlovou stříškou, kterým je přístupný vnitřek kašny. Nároží střechy a čelo vikýře jsou kryty plechováním. Kašna je dokladem technického řešení v oblasti základních potřeb života našich předků. Cenné je její dochování v intaktním stavu. Památkově chráněná od 3.5.1958.

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 26.11. 2021

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Ostrolovský Újezd

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16076
Typ místa: technická památka
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama