Barokní socha světce (umělý kámen) s andělíčky, na vysokém žulovém soklu, umístěná na pohledově významném místě na nábřeží řeky Malše, nedaleko historického centra města. Datace dle nápisu V.F.G. 1723. Památkově chráněná.
Hlavní obrázek místa
pohled od severu, vpozadí budova krajského soudu
© Marcela Váňová 04/2021
České Budějovice jsou statutární město a správní i kulturní metropole Jihočeského kraje. Nachází se v něm řada muzeí a historických památek a jsou výchozím bodem k výletům po celém kraji. Socha sv. Jana Nepomuckého stojí na nábřeží u řeky Malše (U krajského soudu) nedaleko historického centra města. Kolem ní vede cyklistická stezka 7,EV7,Greenway RD,Vltavská.
Jaroslav Špiroch., 29.3. 2021
popis

Socha stojí na vysokém čtyřbokém žulovém podstavci a volutovém podstavci s profilovanou patkou, rovnými stěnami a profilovanou římsou. Na stěně podstavce směrem od severu nápis V.F.G. 1723. Socha světce z umělého kamene je v podživotní velikosti s levou rukou pokrčenou k srdci a v pravé ruce s krucifixem podpíraným ještě letícím andílkem (puttim). Druhý andílek (putti) u světcových nohou zdvihá k němu zlacenou kovovou ratolest. Tělo světcovo je mírně natočeno s hlavou hledící na krucifix. Památkově chráněná.

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 30.3. 2021

historie

Sochu nechal vytvořit českobudějovický měšťan a koželužský mistr Vít Gruber; datace dle nápisu na soklu V.F.G. 1723. Původně stávala na Zlatém mostě před Lineckou bránou (nezachovala se, v r. 1844 neuváženě zbořena). Nyní stojí na nábřeží řeky Malše naproti budově krajského soudu nedaleko historického centra města mezi Zlatým a Železným mostem přes uvedenou řeku.

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 29.3. 2021

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), České Budějovice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15600
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama