
zámek je v soukromém držení, veřejnosti nepřístupný
Změněné životní potřeby a touha po reprezentačním šlechtickém sídle, které by odpovídalo duchu doby, zámožnosti držitele i jeho osobní reprezentaci, byly patrně pohnutkami, jež vedly k postavení budenického zámku poblíž goticko-renesanční tvrze, která již těmto požadavkům nevyhovovala. Budenický zámek začal stavět asi v 80. letech 17. století Matěj Ondřej Hartman z Klaršejna v barokním slohu; je to první etapa výstavby zámku, která byla dokončena r. 1694 (exteriér). K zámku přiléhala barokní francouzská zahrada, dvě štěpnice, bažantnice a hospodářská stavení nedalekého dvora. V r. 1693 koupili Budenice smečenští Martinicové, kteří výstavbu objektu dokončili a vybavili jeho interiér. Do zámku se přestěhovali v prvním desetiletí 18. století a od té doby sloužil jako sídlo majitelů panství.
Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.
V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.
Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.
Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.
Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo
Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.