Kostel byl postaven jako poděkování za záchranu života rumburského felčara A. F. Schlossiga. Zrušen 1784, sloužil jako zahradnictví a výletní lokál. Od roku 1862 protestantský kostel, 1876 přistavěna škola (dnes fara).
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihovýchodu
© Ivan Grisa 01/2010

Evangelický kostel (původně katolický sv. Jana Nepomuckého) v Rumburku

Rumburský felčar Anton Florián Schossig odkázal při svém odchodu do sedmileté války roku 1757 částku 350 zlatých na stavbu kaple svatého Jana Nepomuckého, jestliže ho světec ochrání při životě. Přímluva byla zřejmě účinná, takže v letech 1775–78 byl podle plánů Josefa Hoffmanna nad cestou do Krásné Lípy postaven pozdně barokní kostelík, který však svému účelu sloužil jen devět let. Po zrušení za josefínských reforem byl prodán barvířskému mistru Antonu Siebertovi (3. 8. 1787), který jej následně přenechal velkoobchodníku s plátnem Antonu Salomonovi. Ten nechal stavbu vyklidit (oltář se dostal do farního kostela sv. Bartoloměje). Salomonovy dcery Anna a Antonia zde roku 1817 zřídily zahradnictví, roku 1830 byl kostel přepatrován. V přízemí fungoval chlév pro dobytek, v patře zábavní lokál. Při jedné ze zábav došlo údajně ke zjevení svatého Jana Nepomuckého (slabě zabílená freska zřejmě vlhkostí v místnosti "ožila"), což významně snížilo návštěvnost v podniku. Roku 1862 kostelík zakoupili luteránští přistěhovalci ze Saska, kteří k němu o 14 let později přistavěli školu (dnes fara). Od roku 1945 kostel slouží českobratrské církvi, která zde pořádá i kulturní podniky.
Ivan Grisa, dle webové stránky http://rumburk.farnost.cz/farnost/rumburk/jan-nepomucky.php, 28.1. 2010
Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Rumburk

Místa v okolí

 kamenný most
 Rumburk
 morový sloup
 Dymník
 dům U Frinda
 socha lva
 Zahrady
 Hrádek-Burgsberg
 kostel sv. Jiří
 Světlík
 Schönbuch
 Dlouhý Důl – VPZ
 Vlčí hora
 evangelický kostel
 kostel sv. Vavřince
 Varnsdorf
 kostel sv. Josefa
 Kyjovský hrad
 Vlčí Hrádek
 Křížová hora
 Jeskyně víl
 Šternberk
 Šluknov
 kostel sv. Václava
 Brtnický hrádek
 Jedlová
 Tolštejn
 kostel sv. Jiří
 radnice
 Tříhraniční kámen
 Dolní Chřibská
 Niedermühle
 akvadukt
 Na Tokáni
 Weifberg
 Rudolfův kámen
 kostel sv. Mikuláše
 Vilemínina stěna
 Rynartice
 Studenec
 Trpasličí jeskyně
 Mariina vyhlídka
 Falkenštejn
 Zlatý vrch
 Lipová
 Milštejn
 Rousínovský hrádek
 Šauenštejn
 Krompach
 Krompach
 skalní kaple
 Bratrský oltář
 Oybin
 Horský kostel
 Dolský mlýn
 LO vz.37 N2/206/A-140Z
 Kelchsteine
 kostel sv. Václava
Kontaktní informace
Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Rumburku
Kránolipská 22
408 01 Rumburk
Tel: 412 334 468; 777 088 472
http://rumburk.evangnet.cz/
fc.simon@worldonline.cz
Základní informace místa
ID místa: 8746
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 16.3.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama