Zříceniny gotického hradu ze 14. století. Dochovaly se valeně klenuté sklepy, torza bergfritu a obvodové zástavby. Hrad byl založený Půtou z Turgovy před rokem 1316. Koncem 14. st. byl majitelem Heřman z Choustníka. 1645 byl pobořen Švédy. V 17. st. zde byl klášter a v 18. století sýpka.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit, 12/2007
Zříceniny hradu se nacházejí ve stejnojmenné vsi na vysokém ostrohu obtékaném potokem. Do dnešních dob se dochovaly valeně zaklenuté sklepy, zbytky bergfritu a na některých místech torza obvodové zástavby.
Václav Hájek, 9.11. 2003
turistické

Sdružení pro záchranu hradu Kumburku ve spolupráci s Obecním úřadem v Choustníkově Hradišti pořádá ve dnech 20.-21.5.2006 akci "kácení náletových dřevin a úklid odpadků" z areálu zříceniny. Každá pomocná ruka je vítaná.

Lesana, 10.4. 2006

historie

Zříceniny hradu se nacházejí na ostrohu nad stejnojmennou vsí. Hrad vznikl před rokem 1316 snad na místě staršího hradiště. Hrad pravděpodobně založil míšeňský šlechtic Půta z Turgova, jemuž král Jan Lucemburský na počátku roku 1316 dal za vojenskou pomoc v zástavu okolní kraj. Koncem 14. století náležel Heřmanovi z Choustníka, s nímž souvisí nejčastěji užívaná forma jména. V roce 1485 byl hrad v zástavě slezského rytíře Hanuše z Šalndorfu a Hornšperka. Počátkem 16. století zde byli proto na čas pány Švamberkové a poté se držitelé hradu velmi rychle střídali. Roku 1623 koupil panství Albrecht z Valdštejna. Po roce 1634 připadlo Hradiště císaři Ferdinandovi, který daroval roku 1636 hrad dánskému šlechtici Františkovi hraběti z Ulfelda. Protože však tento dánský šlechtic měl ještě doplatit hotové peníze a neučinil tak, octlo se Choustníkovo Hradiště až do roku 1651 v zástavní držbě jičínských jezuitů. V roce 1645 byl…  číst dále

9.11. 2003

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Choustníkovo Hradiště

Místa v okolí

 kostel sv. Anny
 Žireč
 Kuks
 Betlém u Kuksu
 synagoga
 nová radnice
 Bergerův dvůr
 městské opevnění
 staré děkanství
 stará radnice
 děkanství
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Velká Bukovina
 synagoga
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiljí
 Hořenice
 Chvalkovice
 městský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Velichovky
 Jaroměř
 Sviništany
 Wenkeův dům
 kostel sv. Jakuba
 Les Království
 Dubenec
 Zátluky
 Velký Třebešov
 kostel sv. Štěpána
 Zvole
 Velehrádek
 Chotěborky - VPZ
 Turyň
 Rotemberk
 pevnost Josefov
 mlýn Podhrad
 Vražba
 kostel sv. Anny
 Bílé Poličany
 socha Barunky
 Steidlerova kovárna
 malá fara
 Habřina
 Malá Skalice
 Rýzmburk
 Staré bělidlo
 Velký Vřešťov
 Velký Vřešťov
 Barunčina škola
 Žernovská rozhledna
 Babiččino údolí
 Ratibořice
 Červená Hora
 Starý Rokytník
 Koldovka
 Nový Dvůr
 vojenský hřbitov
 Holohlavy
 Dřevěnka
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 Rodov
 Šluspárk
 Vízmburk
 Bradlo
 Veselice
 Nové Zámky
 Šibeník
 vodní nádrž Rozkoš
 evangelický kostel
 Dubno
 kostel Zjevení Páně
 Smiřice
 Krakonošova kašna
 stará radnice
 Trutnov
 zvonice
 Miletín
 Vlčice
 Velké Svatoňovice
 kostel sv. Vojtěcha
 Hankův rodný dům
 kostel sv. Prokopa
 Hořiněves
 zvonice
 kostel sv. Jakuba
 morový sloup
 radnice
 smírčí kříž
 Hostinné
 děkanství
 štola Kateřina
 kostel sv. Zikmunda
 Jeřice
 Žaltman
 Radvanice
Základní informace místa
ID místa: 161
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.5.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama