Úzkokolejná průmyslová dráha (11,3 km) postavena v letech 1897-1898 firmou Franz Schön a synové. Vedla z Králova Dvora přes Beroun a lomy nad Tetínem do Koněprus. Postupně byla rozšiřována, koncem 50. let 20. stol. začala ztrácet na významu (přesun těžby, nová dráha). Provoz ukončen 31.12.1962.
Hlavní obrázek místa
Násep za Tetínem ve směru na Koněprusy
© Michal Nádvorník, 11/2012
Průmyslová malodráha (úzkokolejná dráha) přezdívaná "Ajska" byla vybudována za účelem svozu vápence z Koněprus a Berouna do Králova Dvora. Firma Franz Schön a synové založila akciovou společnost Drobná dráha Králův Dvůr - Beroun - Koněprusy (KBK) a roku 1895 Franz Schön předložil první návrh trati s žádostí o udělení koncese na stavbu. Po přepracování návrhu (1896, 1897) byla firmě roku 1897 koncese udělena. Provoz na trati byl zahájen 9.5.1898. Trať, dlouhá 11,3 km, měla rozchod 760 mm, nejmenší poloměr oblouku 60 m, největší stoupání 30 promile. Začínala v Králově Dvoře, odtud vedla do Berouna, a dále až k lomům do Koněprus. Nad Tetínem měla být odbočka k lomům na Damilu, pro nedostatek peněz u firmy Herget však nemohlo být postaveno nákladiště na odbočce k Damilu, a proto nebyla postavena ani tato odbočka. Pod návrším Zlatý kůň byl proražen tunel, dlouhý 246 m. Na počátku provozu měla KBK dvě lokomotivy, 30 dvounápravových vozů, 12 zaměstnanců a jezdila jen ve dne. Roku 1899 byla vybudovaná odbočka k Bílému lomu (u Damilu) dlouhá 0,9 km. Roku 1901 byla postavena vlečka KBK do nové cementárny v Berouně. Roku 1903 byla před tunelem postavena odbočka k nákladišti Císařský lom, dlouhá 0,44 km. V letech 1906 - 1909 byla KBK významně rozšířena, byly postaveny nové odbočky (u začátku tratě ke kruhovým pecím KDC, odbočka u Hegertovy vápenky v Berouně, odbočka k nákladišti lomů na Damilu), byla postavena třetí kolej ve stanici Damil, čtvrtá kolej ve stanici Beroun a byla prodloužena výtopna pro třetí stroj. R. 1908 přibyla třetí parní lokomotiva "Damil". Roku 1927 byla postavena nová odbočka KBK přímo tunelem na dno Císařského lomu (také se zrušila pův. odbočka KBK k nákladišti Císařský lom). Ve 30. letech byl kvůli velké hospodářské krizi zastaven provoz několika lomů. V souvislosti s tím bylo roku 1936 zrušeno nákladiště Tetín…  číst dále
E.H. podle http://www.hornictvi.info/techpam/kbk/kbk.htm; http://www.jeskynar.cz; info Klub pro obnovu malodráhy KBK, 30.11. 2012
Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Králův Dvůr

Místa v okolí

 Koněpruské jeskyně
 Kotýz
 kostel sv. Jiří
 Tmaň
 sladovna
 Suchomasty
 kaple sv. Blažeje
 Popovice
 Bacín
 Králův Dvůr
 kostel sv. Mikuláše
 Tetín
 kostel sv. Ludmily
 Tetín
 Městská hora
 městské opevnění
 Beroun
 děkanství
 radnice
 Zajíčkův mlýn
 Korno
 lom Alkazar
 synagoga
 Děd
 Všeradice
 Neumětely
 židovský hřbitov
 synagoga
 Liteň
 kaple
 muzeum Výtopna Zdice
 Libomyšl
 Šemíkův pomník
 Bubovické vodopády
 Neumětely
 Osov
 kostel sv. Tomáše
 Budňanská skála
 kostel sv. Palmácia
 Solvayovy lomy
 Viereckschanze
 Svinaře
 lom Malá Amerika
 Karlštejn
 Lhotka
 Stradonice
 kaple sv. Vojtěcha
 Lochovice
 kostel sv. Ondřeje
 Lochovice
 Nižbor
 mariánský sloup
 Otmíče
 kaple sv. Anny
 Loděnice
 židovský hřbitov
 rozhledna Máminka
 židovský hřbitov
 lom Velká Amerika
 Záhorsko
 synagoga
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Stanislava
 Lužce
 Chrustenická šachta
 Hradec
 kostel sv. Prokopa
 Na Pišťáku
 kaple sv. Floriána
 židovský hřbitov
 Studený vrch
 boží muka
 Tihava
 Dřevíč
 Vysoký Újezd
 Plešivec
 kostel sv. Vavřince
 Točník
 Ostrý
 kostel sv. Rocha
 pivovar
 kaple
 Žebrák
 Karlík
 Památník padlým
 Jenčov
 Hořovice
 kostel sv. Jiljí
 Hořovice
 větrný mlýn
 synagoga
 Obora
 Leontýn
 sloup odsouzenců
 Mníšek pod Brdy
 pivovar
 kostel sv. Václava
 Jince
 Velká hospoda
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Hořelice
 židovský hřbitov
 parní motorový mlýn
 synagoga
 Králova stolice
 radnice
 Škrábek
 Masarykův most
 Hamousův statek
 kostel sv. Martina
 Dobříš
 Vargač
 Zálužský hrad
 kostel sv. Jiří
 zatopený důl Škroby
 kostel sv. Petra
 Křivoklát
Základní informace místa
ID místa: 9636
Typ místa: technická památka
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.12.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama