Úzkokolejná průmyslová dráha (11,3 km) postavena v letech 1897-1898 firmou Franz Schön a synové. Vedla z Králova Dvora přes Beroun a lomy nad Tetínem do Koněprus. Postupně byla rozšiřována, koncem 50. let 20. stol. začala ztrácet na významu (přesun těžby, nová dráha). Provoz ukončen 31.12.1962.
Hlavní obrázek místa
Násep za Tetínem ve směru na Koněprusy
© Michal Nádvorník, 11/2012
Průmyslová malodráha (úzkokolejná dráha) přezdívaná "Ajska" byla vybudována za účelem svozu vápence z Koněprus a Berouna do Králova Dvora. Firma Franz Schön a synové založila akciovou společnost Drobná dráha Králův Dvůr - Beroun - Koněprusy (KBK) a roku 1895 Franz Schön předložil první návrh trati s žádostí o udělení koncese na stavbu. Po přepracování návrhu (1896, 1897) byla firmě roku 1897 koncese udělena. Provoz na trati byl zahájen 9.5.1898. Trať, dlouhá 11,3 km, měla rozchod 760 mm, nejmenší poloměr oblouku 60 m, největší stoupání 30 promile. Začínala v Králově Dvoře, odtud vedla do Berouna, a dále až k lomům do Koněprus. Nad Tetínem měla být odbočka k lomům na Damilu, pro nedostatek peněz u firmy Herget však nemohlo být postaveno nákladiště na odbočce k Damilu, a proto nebyla postavena ani tato odbočka. Pod návrším Zlatý kůň byl proražen tunel, dlouhý 246 m. Na počátku provozu měla KBK dvě lokomotivy, 30 dvounápravových vozů, 12 zaměstnanců a jezdila jen ve dne. Roku 1899 byla vybudovaná odbočka k Bílému lomu (u Damilu) dlouhá 0,9 km. Roku 1901 byla postavena vlečka KBK do nové cementárny v Berouně. Roku 1903 byla před tunelem postavena odbočka k nákladišti Císařský lom, dlouhá 0,44 km. V letech 1906 - 1909 byla KBK významně rozšířena, byly postaveny nové odbočky (u začátku tratě ke kruhovým pecím KDC, odbočka u Hegertovy vápenky v Berouně, odbočka k nákladišti lomů na Damilu), byla postavena třetí kolej ve stanici Damil, čtvrtá kolej ve stanici Beroun a byla prodloužena výtopna pro třetí stroj. R. 1908 přibyla třetí parní lokomotiva "Damil". Roku 1927 byla postavena nová odbočka KBK přímo tunelem na dno Císařského lomu (také se zrušila pův. odbočka KBK k nákladišti Císařský lom). Ve 30. letech byl kvůli velké hospodářské krizi zastaven provoz několika lomů. V souvislosti s tím bylo roku 1936 zrušeno nákladiště Tetín…  číst dále
E.H. podle http://www.hornictvi.info/techpam/kbk/kbk.htm; http://www.jeskynar.cz; info Klub pro obnovu malodráhy KBK, 30.11. 2012

Komentáře

Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Králův Dvůr

Místa v okolí

 Koněpruské jeskyně
 Kotýz
 kostel sv. Jiří
 Tmaň
 sladovna
 Suchomasty
 kaple sv. Blažeje
 Popovice
 Bacín
 Králův Dvůr
 kostel sv. Mikuláše
 Tetín
 kostel sv. Ludmily
 Tetín
 Městská hora
 městské opevnění
 Beroun
 děkanství
 Zajíčkův mlýn
 radnice
 Korno
 lom Alkazar
 synagoga
 Děd
 Všeradice
 Neumětely
 židovský hřbitov
 synagoga
 Liteň
 kaple
 muzeum Výtopna Zdice
 Libomyšl
 Šemíkův pomník
 Bubovické vodopády
 Neumětely
 Osov
 kostel sv. Tomáše
 Budňanská skála
 kostel sv. Palmácia
 Solvayovy lomy
 Viereckschanze
 Svinaře
 lom Malá Amerika
 Karlštejn
 Lhotka
 kaple sv. Vojtěcha
 Stradonice
 kostel sv. Ondřeje
 Lochovice
 Lochovice
 Nižbor
 mariánský sloup
 kaple sv. Anny
 Otmíče
 Loděnice
 rozhledna Máminka
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 lom Velká Amerika
 Záhorsko
 synagoga
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Stanislava
 Chrustenická šachta
 Lužce
 kostel sv. Prokopa
 Hradec
 Na Pišťáku
 kaple sv. Floriána
 židovský hřbitov
 boží muka
 Studený vrch
 Tihava
 Vůznice
 Dřevíč
 kostel sv. Vavřince
 Vysoký Újezd
 Plešivec
 Točník
 kostel sv. Rocha
 Ostrý
 pivovar
 kaple
 Žebrák
 Karlík
 Památník padlým
 Jenčov
 Hořovice
 kostel sv. Jiljí
 Hořovice
 větrný mlýn
 synagoga
 sloup odsouzenců
 Obora
 Leontýn
 pivovar
 Mníšek pod Brdy
 kostel sv. Václava
 Velká hospoda
 Jince
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Hořelice
 židovský hřbitov
 parní motorový mlýn
 synagoga
 Králova stolice
 radnice
 Masarykův most
 Škrábek
 kostel sv. Martina
 Hamousův statek
 Dobříš
 Vargač
 Zálužský hrad
 kostel sv. Jiří
 zatopený důl Škroby
 kostel sv. Petra
 Křivoklát
Základní informace místa
ID místa: 9636
Typ místa: technická památka
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.12.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

reklama