Hrad přestavěný na zámek, tradiční věnné sídlo královen. Pův. hradiště Pšovanů, později vybudován kamenný románský hrad (10. stol.), několikrát goticky přestavován. V 16. stol. přestavěn na renesanční zámek, v 17. st. barokně upraven. Dnešní podoba z konce 19. st.
Hlavní obrázek místa
nádvoří
© Rodochrozit, 10/2011
Hned vedle této dominanty města s výhledem na soutok Vltavy a Labe stojí gotický chrám Petra a Pavla s kostnicí, při něm tzv. Stará škola. Vzadu za řekou a lesíkem je známý zámek Hořín. Nezapoměňte se též zastavit v Pražské bráně - věži původního opevnění města, kde je dnes galerie a kavárna s pěkným výhledem na město a okolí.
Mass, Turyna Petr, 5.3. 2004
historie

Mělnický zámek se vypíná nad soutokem Labe a Vltavy. Výhodná poloha byla jistě důvodem, proč bylo místo osídleno již od pradávných dob. Původně zde bylo hradiště, nazývané Pšov, od rodu slovanského kmene Pšovanů. Podle Kosmovy kroniky provdal poslední kníže Pšovanů Slavibor svojí dceru Ludmilu za českého knížete Bořivoje; kněžna Ludmila zde dle legendy často pobývala a vychovávala zde také svého vnuka Václava, který tu pěstoval vinnou révu. Poslední zmínka o Pšovanech je z r. 972. Je možné, že již touto dobou byl zdejší hrad vdovským sídlem českých kněžen. Jako první se zmiňuje na sklonku 10. století kněžna Emma, manželka Boleslava II., která razila ve zdejší mincovně vlastní stříbrné denáry s nápisem „Civittas Melnic“. Pravděpodobně v této době došlo ze změně jména hradu na Mělník, snad v souvislosti s přestavbou původní dřevěné, opevněné stavby na zděný hrad (konec 10. stol.). Podle titulu Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě…  číst dále

E.H. podle Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 3., kolektiv autorů, nakl. Svoboda r. 1984; http://www.lobkowicz-melnik.cz, 20.9. 2013

pověsti

Réva vinná

S představou Mělníka je především spojena vinná réva. Spatřujeme tu pečlivě obdělané vinice s řadami keřů, jejichž svěže zelené listy se rozvírají jako ochranné ruce nad mladými hrozny. A když dorostly, tu rozestupují se zelené clony a v zlatých paprscích podzimního slunce dozrávají a sládnou plody nad jiné povýšené, neboť jejich šťáva se stala symbolem krve Páně. K mělnickým vinicím odnáší se pověst o svaté Ludmile, dceři knížete Slavibora. Byl to poslední kníže Pšovanů. Neměl mužských potomků, jen jedinou dceru, moudrou a přelaskavou. Ta se provdala za knížete Bořivoje a přijavši křesťanství zahořela křesťanskou zbožností a horlivostí. Na labských stráních vlastní rukou pěstovala révu a z hroznů připravovala víno, aby sloužilo k uctění památky na poslední večeři Páně, kdy Kristus, sedě s učedníky svými naposledy, kalich s vínem vzal a žehnaje jim píti z něho dával, řka: „Totoť jest kalich krve mé!“ Když se po…  číst dále

2.9. 2002

Další texty pověsti
Středočeský kraj,  Mělník  (ME), Mělník

Místa v okolí

 socha Karla IV.
 vila Karola
 Stará škola
 Pražská brána
 Hláska
 evangelický kostel
 kostel sv. Ludmily
 socha sv. Anny
 Hořín
 kaple
 židovský hřbitov
 myslivna
 Neuberk
 Valdštejnský lis
 zdymadlo Hadík
 Zoopark Zelčín
 kaple sv. Josefa
 Dolní Beřkovice
 kaple sv. Václava
 Jenišovice
 kostel sv. Mikuláše
 kamenný milník
 zdymadlo Obříství
 vodárenská věž
 kaple sv. Ondřeje
 Obříství
 socha sv. Markéty
 morový sloup
 Cítov
 kostel sv. Linharta
 socha Krista
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Havla
 Liběchov
 Štěpánský most
 kaplička sv. Anny
 morový sloup
 Chlumín
 Klácelka
 Libiš
 Čertovy hlavy
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 evangelický kostel
 Bosyně
 Horní Beřkovice
 Liblice
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Harasov
 evangelický kostel
 Had
 Jevín
 kaple sv. Vojtěcha
 Slavín
 kaple
 solnice
 železniční most
 zdymadlo Lobkovice
 kaplička
 Kokořín
 Byšice
 Klemperka
 Kokořín - Staráky
 Hradsko
 Řepín
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 Lobkovice
 kaple sv. Jana a Pavla
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Jána
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Matouše
 Kokořín
 barokní brána
 kaple sv. Václava
 fara
 kostel sv. Víta
 Nedamy
 Kozly
 Starý zámek
 Veltrusy
 kostel sv. Václava
 Vidim
 Odolena Voda
 kaplička
 evangelický kostel
 Boumova chata
 kostel sv. Klimenta
 Brocno
 Jiřice
 Sazená
 kaple
 Pokličky
 Sazená
 kamenný most
 mariánský sloup
 židovský hřbitov
 mlýn
 kaple
 Košátky
 kostel sv. Havla
 Obří hlava a Žába
 Panenské Břežany
 mariánské sousoší
 radnice
 kostel sv. Martina
 kaple
 evangelický kostel
 mariánský sloup
 Chcebuz
 kaple sv. Floriána
 Kostelec nad Labem
 Stránka
 radnice
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 kostel sv. Ondřeje
 židovský hřbitov
 kostel sv. Klimenta
 Nelahozeves
 zvonička
 kostel sv. Martina
 Chvatěruby
 Uhy
 kaplička sv. Jiří
 ozubené kolo
 Kralupy nad Vltavou
 pomník Georga Karse
 socha Promethea
 socha Švejka
 Hostibejk
 kaple
 synagoga
 kaple sv. Jana
 hřbitovní kaple
 hřbitovní kříž
 Sovice
 kaple sv. Václava
 pivovar
 Lobeč
 mariánský sloup
 fara
 Vrátenská hora
 viničný sloup
 Husův sbor
 Minice
 studánka Rusavka III
 sprašová rokle
Kontaktní informace
Zámek Mělník a Lobkowiczké vinařství s.r.o.
Svatováclavská ul. 19/16
276 01 Mělník
Tel: 315 622 121, 315 622 127
http://www.lobkowicz-melnik.cz
rezervace@lobkowicz-melnik.cz
Základní informace místa
ID místa: 1254
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno:
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama