Rekonstruovaný barokní zámek. Gotická tvrz ze 14. st. po r. 1623 přestavěna na renes. zámek, koncem 17. a poč. 18. st barokně rozšířený do dnešního rozsahu. Zámek je jednoduchá dvoupatrová stavba půdorysu písmene E spojená chodbou se sousední kaplí.
Hlavní obrázek místa
Průčelí zámku
© Pavel Vítek 02/2006
Název obce vznikl od slova cerekev, což byl dřevěný kostel. Původně dřevěný kostel Zvěstování P. Marie je připomínaný již v roce 1348. Další dochovaná písemná zpráva o obci pochází z roku 1357. Původní gotická věžovitá tvrz se připomíná v roce 1368. Tehdy jsou známi první majitelé cerekvického zboží, Vojslav, Petr a Štěpán z Cerekvice. Během dalších dvou století se tu vystřídala celá řada vladyckých rodů. Roku 1541 získal Cerekvici Zdeněk Záruba z Hustiřan. Snad v této době k přestavbě tvrze na renesanční zámek o kterém je zpráva z r. 1633. V roce 1682 došlo k první přestavbě zámku, kdy vznikla zřejmě barokní stavba, částečně kamenná a částečně dřevěná. Rod Zárubů z Hustiřan držel Cerekvici téměř dvě stě let a panství stále rozšiřoval. Jan Josef Záruba z Hustiřan prodal panství až v roce 1729 a získal ho polní maršálek Ulysses Brown z Montany. Za jeho syna Filipa byl objekt v druhé pol. 18. stol. od základů přestavěn v barokní zámek. Je to jednoduchá dvoupatrová stavba v půdorysu písmene E. Střední trakt je dvoupatrový, průčelí je ozdobeno rizalitem a levé křídlo bylo spojeno ve výši prvního patra visutou krytou chodbou s oratoří sousední kaple Zvěstování Panny Marie. V r. 1816 prodala hraběnka Anna Marie Brownová Cerekvici Vincenci Sztarayovi, od něhož ji koupil r. 1822 Jan Kolovrat Krakovský. Od r. 1832 ji pak vlastnil rod Gürtlerů z Kleebornu. V době války mezi Pruskem a Rakouskem 1866 byl v zámku zřízen polní lazaret. V roce 1936 byl po požáru upraven podle návrhu Františka Krušiny. Zámek koupila obec a nechala jej upravit pro obecní potřeby, byla sem umístěna škola a pošta - ty jsou v zámecké budově i dnes. Kolem zámku je udržovaný park a v něm je vroubená zámecká studně v barokní úpravě s akantovou ozdobou z roku 1790. Je kryta okrouhlou altánovou stavbou - rotundou…  číst dále
Pavel Vítek, 16.2.2006, 16.2. 2006

Půdorys místa

půdorys přízemí
© achiv OÚ Cerekvice, kresba L. Svoboda (in Průzkumy památek II/1997, str. 89)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Cerekvice nad Bystřicí

Místa v okolí

 Jeřice
 Velký Vřešťov
 Velký Vřešťov
 Hankův rodný dům
 kostel sv. Prokopa
 Hořiněves
 Chotěborky - VPZ
 Dohalice
 Pustohrad u Hořic
 Chlum
 Dubenec
 Hořice
 Bílé Poličany
 Stračov
 Velehrádek
 mlýn Podhrad
 Vražba
 Stračov
 Hořice
 Hořice
 Habřina
 radnice
 Rotemberk
 Rodov
 kostel sv. Stanislava
 Neděliště
 zvonice
 Miletín
 Bašnice
 Velichovky
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 Zátluky
 Šluspárk
 Dolní Přím
 Holohlavy
 Betlém u Kuksu
 kostel Zjevení Páně
 Smiřice
 akvadukt u Komárova
 Vysoká
 Holovousy
 Myštěves
 Chloumky
 kostel sv. Mikuláše
 Nechanice
 synagoga
 staré děkanství
 nová radnice
 stará radnice
 děkanství
 městské opevnění
 Žireč
 kostel sv. Anny
 Bergerův dvůr
 Hrádek u Nechanic
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 Ostroměř
 Hradišťko
 Hrad u Bezníka
 Stěžery
 kostel sv. Marka
 Les Království
 Kuks
 Radíkovice
 Wenkeův dům
 Újezd
 Hořenice
 Hrádek u Vřesníka
 Kunčice
 kostel sv. Mikuláše
 Jaroměř
 Lázně Bělohrad
 Podlesí
 kostel sv. Jakuba
 městský hřbitov
 Sobčice
 sbor kněze Ambrože
 muzeum
 kostel sv. Prokopa
 Hradec Králové
 jez Hučák
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Mikuláše
 Moravský jez
 Mlázovice
 Libeň
 Barchov
 Barchůvek
 sušárna čekanky
Základní informace místa
ID místa: 3502
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 16.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama