Rekonstruovaný barokní zámek. Gotická tvrz ze 14. st. po r. 1623 přestavěna na renes. zámek, koncem 17. a poč. 18. st barokně rozšířený do dnešního rozsahu. Zámek je jednoduchá dvoupatrová stavba půdorysu písmene E spojená chodbou se sousední kaplí.
Hlavní obrázek místa
zámek s kostelem
© Alena Volná, 10/2011
Název obce vznikl od slova cerekev, což byl dřevěný kostel. Původně dřevěný kostel Zvěstování P. Marie je připomínaný již v roce 1348. Další dochovaná písemná zpráva o obci pochází z roku 1357. Původní gotická věžovitá tvrz se připomíná v roce 1368. Tehdy jsou známi první majitelé cerekvického zboží, Vojslav, Petr a Štěpán z Cerekvice. Během dalších dvou století se tu vystřídala celá řada vladyckých rodů. Roku 1541 získal Cerekvici Zdeněk Záruba z Hustiřan. Snad v této době k přestavbě tvrze na renesanční zámek o kterém je zpráva z r. 1633. V roce 1682 došlo k první přestavbě zámku, kdy vznikla zřejmě barokní stavba, částečně kamenná a částečně dřevěná. Rod Zárubů z Hustiřan držel Cerekvici téměř dvě stě let a panství stále rozšiřoval. Jan Josef Záruba z Hustiřan prodal panství až v roce 1729 a získal ho polní maršálek Ulysses Brown z Montany. Za jeho syna Filipa byl objekt v druhé pol. 18. stol. od základů přestavěn v barokní zámek. Je to jednoduchá dvoupatrová stavba v půdorysu písmene E. Střední trakt je dvoupatrový, průčelí je ozdobeno rizalitem a levé křídlo bylo spojeno ve výši prvního patra visutou krytou chodbou s oratoří sousední kaple Zvěstování Panny Marie. V r. 1816 prodala hraběnka Anna Marie Brownová Cerekvici Vincenci Sztarayovi, od něhož ji koupil r. 1822 Jan Kolovrat Krakovský. Od r. 1832 ji pak vlastnil rod Gürtlerů z Kleebornu. V době války mezi Pruskem a Rakouskem 1866 byl v zámku zřízen polní lazaret. V roce 1936 byl po požáru upraven podle návrhu Františka Krušiny. Zámek koupila obec a nechala jej upravit pro obecní potřeby, byla sem umístěna škola a pošta - ty jsou v zámecké budově i dnes. Kolem zámku je udržovaný park a v něm je vroubená zámecká studně v barokní úpravě s akantovou ozdobou z roku 1790. Je kryta okrouhlou altánovou stavbou - rotundou…  číst dále
Pavel Vítek, 16.2.2006, 16.2. 2006

Půdorys místa

půdorys přízemí
© achiv OÚ Cerekvice, kresba L. Svoboda (in Průzkumy památek II/1997, str. 89)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Cerekvice nad Bystřicí

Místa v okolí

 Velký Vřešťov
 Jeřice
 Velký Vřešťov
 Hankův rodný dům
 kostel sv. Prokopa
 Hořiněves
 Chotěborky - VPZ
 Dohalice
 Pustohrad u Hořic
 Chlum
 Dubenec
 Bílé Poličany
 Hořice
 Velehrádek
 Stračov
 Vražba
 mlýn Podhrad
 Stračov
 Hořice
 Hořice
 Rotemberk
 Habřina
 radnice
 Rodov
 kostel sv. Stanislava
 Neděliště
 Miletín
 zvonice
 Bašnice
 Velichovky
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 Zátluky
 Šluspárk
 Dolní Přím
 Holohlavy
 Betlém u Kuksu
 akvadukt u Komárova
 Smiřice
 kostel Zjevení Páně
 Vysoká
 Holovousy
 Chloumky
 Myštěves
 kostel sv. Mikuláše
 Nechanice
 synagoga
 staré děkanství
 nová radnice
 stará radnice
 Dvůr Králové
 děkanství
 městské opevnění
 Žireč
 kostel sv. Anny
 Bergerův dvůr
 Hrádek u Nechanic
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 Ostroměř
 Hradišťko
 Hrad u Bezníka
 kostel sv. Marka
 Stěžery
 Kuks
 Radíkovice
 Wenkeův dům
 Újezd
 Hořenice
 Hrádek u Vřesníka
 Jaroměř
 Kunčice
 kostel sv. Mikuláše
 Podlesí
 Lázně Bělohrad
 kostel sv. Jakuba
 městský hřbitov
 Sobčice
 kostel sv. Prokopa
 sbor kněze Ambrože
 muzeum
 Hradec Králové
 jez Hučák
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Mikuláše
 Moravský jez
 Mlázovice
 Libeň
 Barchov
 Barchůvek
 sušárna čekanky
 kaple Panny Marie
Základní informace místa
ID místa: 3502
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 16.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama