Židovský hřbitov byl v mělnickém Podolí založen roku 1878. Pohřbívalo se na něm do II. světové války. Po ní se původní obřadní síň na jihozápadní straně dostala do soukromých rukou (dnes pekařství) a hřbitov s cca 130 dochovanými náhrobky byl tak odříznut od veřejných komunikací.
Hlavní obrázek místa
Pohled od severozápadního rohu
© Ivan Grisa 01/2011
Mělnický židovský hřbitov je důkladně ukrytý. Pokud se nepodaří dohoda s majitelem pekařství v bývalé obřadní síni (netestováno), představuje jedinou možnost, jak na něj alespoň nahlédnout, jeho severozápadní nároží. K němu je možno dojít z křižovatky Chloumecká - Dobrovského (zde lze i parkovat) nejprve po Chloumecké (k severu, tedy do kopce), asi po 100 m odbočit do slepé příjezdové komunikace k novým domům, na jejím konci pak opět z kopce po cestě podél ohradníku koňské pastviny. Nároží kamenné zdi, které vidíte před sebou, už patří hřbitovu. V opuštěné zahradě těsně nad ním zaujme vrak autobusu Praga RN. Vzhledem k neprůchodnosti sousedních parcel je nutno se vrátit stejnou cestou.
Ivan Grisa, 4.2. 2011
turistické

Vstup do objektu hřbitova

Hřbitov jsem navštívil podle návodu autora článku, který přesně popsal situaci. Nejen, že se do hřbitova dá nahlédnout přes zeď v rohu objektu, ale je možno do prostoru hřbitova i vstoupit a to prostřednictvím pekárny. V případě, že objekt navštívíte v čase otevírací doby - všední dny do 15.30, stačí se dotázat přímo na prodejně. Jak jsem byl informován, v mimopracovní dobu prodejny je možno zazvonit na zvonek u pekárny a pokud budou majitelé doma, rádi Vám přístup umožní..

Tomáš Hobzík , 12.5. 2011

historie

Židovský hřbitov v Mělníku

Existence židovského osídlení ve středověkém a raně novověkém Mělníku je potvrzena jen sporadickými, částečně vzájemně si protiřečícími údaji. Zdá se, že samostatná obec zde vznikla až roku 1864 v Záduší mezi vlastním Mělníkem a Pšovkou. Zde byla již v letech 1861–62 postavena synagoga (v dnešní Bezručově ulici, ve směru od centra vpravo před vlečkovým přejezdem), zbořená koncem 60. let 20. století. Vlastní hřbitov si obec zřídila roku 1878 v Podolí, severně od trati Rakouské severozápadní dráhy do Ústí nad Labem. Ke dnešní Dobrovského ulici přiléhala obřadní síň, vlastní hřbitov se nachází severně za ní. Pohřebiště fungovalo do počátku II. světové války. Po jejím skončení přešla obřadní síň a přilehlý pozemek do soukromých rukou. Hřbitov tak prakticky ztratil kontakt s veřejnými komunikacemi. Část jeho areálu (vzhledem k nevelkému počtu příslušníků obce a krátkému trvání fungování hřbitova zřejmě nikdy nevyužitá) dnes slouží jako zahrada,…  číst dále

Ivan Grisa, dle K. Kuča: Města a městečka..., 3. díl, Libri 1998, 4.2. 2011

Středočeský kraj,  Mělník  (ME), Mělník

Místa v okolí

 Neuberk
 Hláska
 kostel sv. Ludmily
 evangelický kostel
 Pražská brána
 socha Karla IV.
 vila Karola
 Mělník
 Stará škola
 kaple
 socha sv. Anny
 Hořín
 Valdštejnský lis
 myslivna
 zdymadlo Hadík
 kaple sv. Josefa
 Dolní Beřkovice
 Zoopark Zelčín
 kamenný milník
 socha Krista
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Havla
 Liběchov
 Jenišovice
 Klácelka
 Cítov
 kostel sv. Linharta
 zdymadlo Obříství
 kostel sv. Mikuláše
 vodárenská věž
 Čertovy hlavy
 kaple sv. Ondřeje
 kostel sv. Václava
 Obříství
 socha sv. Markéty
 morový sloup
 kaplička sv. Anny
 Bosyně
 Štěpánský most
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Chlumín
 kostel sv. Jiljí
 morový sloup
 Libiš
 Harasov
 evangelický kostel
 Liblice
 Had
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Slavín
 kaple Panny Marie
 Kokořín
 Klemperka
 Horní Beřkovice
 Kokořín - Staráky
 solnice
 Hradsko
 kostel sv. Jiří
 Řepín
 Byšice
 kaple sv. Vojtěcha
 Jevín
 železniční most
 Kokořín
 kaple
 Nedamy
 zdymadlo Lobkovice
 kaple sv. Jana a Pavla
 Starý zámek
 kostel sv. Havla
 Vidim
 kostel sv. Václava
 kaplička
 kostel Všech svatých
 Lobkovice
 Pokličky
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Matouše
 Brocno
 kaple sv. Václava
 Kozly
 barokní brána
 fara
 kostel sv. Víta
 kaple sv. Jána
 Obří hlava a Žába
 kostel sv. Martina
 mariánské sousoší
 radnice
 evangelický kostel
 Košátky
 kostel sv. Havla
 evangelický kostel
 Stránka
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 Chcebuz
 Boumova chata
 Veltrusy
 kaplička
 Jiřice
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Jakuba
 Odolena Voda
 kostel sv. Klimenta
 židovský hřbitov
 Sazená
 kaple
 Sazená
 kamenný most
 mlýn
 mariánský sloup
 kaple
 židovský hřbitov
 Kostelec nad Labem
 radnice
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Ondřeje
 Lobeč
 pivovar
 Nelahozeves
 Chvatěruby
 Vrátenská hora
 Houska
 kaplička sv. Jiří
 Sovice
 kostel sv. Otmara
 ozubené kolo
 Kralupy nad Vltavou
 pomník Georga Karse
 socha Promethea
 socha Švejka
 Hostibejk
 kaple
 synagoga
 kaple sv. Jana
 hřbitovní kaple
 hřbitovní kříž
 Husův sbor
 mariánský sloup
 fara
Základní informace místa
ID místa: 9717
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.3.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama