Rozsáhlý zámecký areál postavený na místě někdejšího hradu Vítkovců ze 13. stol. Rožmberkové začali s přestavbou na renesanční zámek. Následovaly barokní přestavby. Zachovalo se zde unikátní barokní divadlo.
Hlavní obrázek místa
26.7.2005
© Martin Hájek, 02/2008

Prohlídkové okruhy:

I. prohlídková trasa zámku Český Krumlov - První prohlídková trasa zámku Ćeský Krumlov je zaměřena na prohlídku původních zámeckých interiérů z doby renesance a baroka. Zahrnuje mimo jiné zámeckou kapli sv. Jiří, Eggenberský sál se "zlatým" kočárem a Maškarní sál. Komentovaná prohlídka s průvodcem, 8 - 45 osob ve skupině. Délka prohlídky cca 60 min.
II. prohlídková trasa zámku Český Krumlov - Celá II. prohlídková trasa zámku Český Krumlov je zaměřena na historii rodu Schwarzenbergů. Trasa začíná návštěvou Schwarzenberské portrétní galerie s obrazy příslušníků rodu od praotce Erkingera až do počátku 20. století a končí prohlídkou chodeb Plášťového mostu. Komentovaná prohlídka s průvodcem, 8 - 25 osob ve skupině. Délka prohlídky cca 60 min.
Zámecké divadlo v Českém Krumlově - Barokní divadlo na zámku v Českém Krumlově reprezentuje vyspělou barokní scénu. Jedná se o jedno z nejzachovalejších barokních divadel na světě, v jehož fondu se nalézá dochovalá originální budova, orchestřiště, jeviště, mašinérie, kulisy, libreta, kostýmy atp. Barokní divadlo se i díky citlivé rekonstrukci stalo ojedinělou, komplexně zachovalou památkou podobného druhu. Komentovaná prohlídka s průvodcem, 4 - 20 osob ve skupině. Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově stojí na V. nádvoří zámku Český Krumlov za hradním příkopem v blízkosti západního zámeckého křídla, se kterým je spojeno tzv. Plášťovým mostem s krytou spojovací chodbou vedoucí z Maškarního sálu do knížecí lóže zámeckého divadla.
Hradní muzeum - Nová expozice Hradního muzea byla otevřena 11.1.2011 Národním památkovým ústavem. Návštěvníci muzea mají jedinečnou příležitost nahlédnout do tajů zámeckých depozitářů, které připomínají nejvýznamnější události, vztahující se k rožmberským, eggenberským a schwarzenberským vlastníkům krumlovského panství. Vydejte se na putování časem! Nové…  číst dále
E.H. podle http://www.castle.ckrumlov.cz, 13.8. 2013
historie

Areál hradu a zámku v Českém Krumlově patří k nejrozsáhlejším komplexům tohoto druhu ve střední Evropě. Na protáhlém vysokém skalním ostrohu, chráněném řekou Vltavou a Chvalšinským potokem, bylo v průběhu šesti století vybudováno na čtyřicet budov a palácových stavení, soustředěných kolem pěti zámeckých nádvoří a areálu zámecké zahrady. Zakladateli původně nevelkého hrádku byli někdy před rokem 1250 páni z Krumlova, jedna z rodových větví legendárních Vítkovců s erbovním znakem pětilisté růže. Po vymření pánů z Krumlova v roce 1302 zdědili panství příbuzní Rožmberkové, kteří zde sídlili až do roku 1602. Se jménem Rožmberků je po tři století spojena doba největšího rozkvětu hradu i přilehlého města. Původním sídlem pánů z Krumlova byl tzv. Hrádek. K útočištné věži přiléhal raně gotický palác, jehož podhradí a obranný systém byl překryt středověkými a renesančními úpravami. Za vlády prvních pánů…  číst dále

Ze stránek PÚČB, 28.5. 2002

Další texty historie
pověsti

Zlatý páv

Vilém z Rožmberka, jenž se ujal r. 1550 správy svých statků, zastával již v mládí význačné úřady a domohl se tak obzvláštního věhlasu. Vystupoval s knížecí nádherou, nešetře peněz na udržování svého početného dvora. Žil v přátelství s ostatními českými velmoži, byl ve styku i s panovnickými dvory. Slavnosti, jež pořádal k poctě svých hostí, trvaly obyčejně po celý týden. Kronikář Březan zaznamenal pečlivě významné události ze života pana Viléma a uchoval nám tak zároveň i obraz tehdejších zvyků a mravů. Aby dodali lesku svému jménu, přidrželi se Rožmberkové pověsti, že jsou spřízněni se starým italským rodem Ursiniů. Kosmas Ursini jim o tom vydal potvrzení, jež jest uchováno v třeboňském archivu. Proto pojali do svého znaku i medvěda (lat. ursus) a chovali medvědy jako „erbovní zvířata“ na svých hradech. Ursini přijeli na pozvání páně Vilémovo na Krumlov na návštěvu. Byli tu slavně uvítáni a hoštěni…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 4.11. 2002

Další texty pověsti

Půdorys místa


© D.Menclová
Obrázek
Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Český Krumlov

Místa v okolí

 městská zbrojnice
 kostel sv. Jošta
 radnice
 kostel sv. Víta
 městské opevnění
 prelatura
 kaplanka
 mariánský sloup
 jezuitská kolej
 dům č. p. 60
 fotoatelier Seidel
 kaple sv. Martina
 boží muka
 synagoga
 židovský hřbitov
 Kvítkův dvůr
 Dobrkovický mlýn
 Granátník
 pranýř
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Markéty
 Kleť
 kostel sv. Mikuláše
 Červený Dvůr
 Štěkře
 Slavkov
 Třísovská lípa
 Třísov
 hradiště Záluží
 Chvalšiny - MPZ
 Dívčí Kámen
 Pasovary
 Chlum
 Trojaň
 radnice
 mariánský sloup
 Holkov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Kateřiny
 Bartochov
 Velešín
 Kamenná věž
 Kluk
 kostel sv. Václava
 Maškovec
 Omlenička
 kaplička Panny Marie
 kaplička Panny Marie
 Římov
 Kamenný Újezd
 kostel Všech svatých
 Plavnice
 Boršov
 kaplička sv. Anny
 dvůr Koroseky
 kamenný most
 kostel sv. Víta
 Pořešín
 Habří
 Habří
 návesní kaple
 radnice
 kostel sv. Floriána
 Poříčí
 kaple Panny Marie
 Kuglvajt
 špýchar s bránou
 kaple sv. Josefa
 Doudleby
 kaple sv. Barbory
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 kostel sv. Jiří
 Louzek
 Doubravice
Kontaktní informace
Státní hrad a zámek Český Krumlov
381 01 Český Krumlov
Tel: 380 704 711, 380 704 721
http://www.castle.ckrumlov.cz
ceskykrumlov@budejovice.npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 344
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 31.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama