Dvojklášter žebravých řádů byl roku 1350 založen mimo jiné pro oslabení vlivu valdenských, jichž tehdy žilo v okolí Krumlova mnoho. Fungoval 600 let, poté bez využití zchátral. V posledních letech ho postupně opravuje řád křižovníků.
Hlavní obrázek místa
© Pavel Zany Komárek 2. 5. 2009

Klášter Rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou, dříve minoritů a klarisek, v Českém Krumlově

Dvojklášter žebravých řádů minoritů a klarisek založila vdova po Petru I. z Rožmberka Kateřina a její synové roku 1350. Jedním z důvodů pro tento čin bylo v okolí sílící valdenské hnutí. Roku 1375 byl komplex rozšířen směrem k jihu o dvůr bekyň (zbožných, zpravidla ovdovělých žen). Od roku 1379 zde probíhalo po vzoru kaple Božího těla na Dobytčím trhu Nového Města pražského ukazování svatých ostatků, spojené s možností získání odpustků. Tento svátek zanikl roku 1417, kdy se Oldřich z Rožmberka dočasně přiklonil k husitství. Roku 1420, kdy byl opět věrným katolíkem, ostatky zastavil, aby získal prostředky na boj s husity. Kláštery husitské války přežily, během celého 15. století byly postupně dostavovány. V 16. století byly některé objekty přestavovány, koncem století však klášterní život upadal. Po Bílé hoře jim začali noví majitelé města, Eggenbergové, věnovat opět větší pozornost, mimo jiné i proto, že zde žily ovdovělé zámecké paní. Kláštery fungovaly do roku 1950, kdy je komunistická moc násilně rozehnala. Celý komplex pak bez náležitého využití chátral. Tento proces se jen zvolna daří zastavovat novým uživatelům, křižovníkům s červenou hvězdou. Většina budov je dosud v havarijním stavu.
Ivan Grisa, dle webové stránky http://www.encyklopedie.ckrumlov.cz/docs/cz/mesto_histor_minkla.xml, 14.5. 2010

Půdorys místa

půdorys kláštera
© Helena Soukupová: Klášter minoritů a klarisek v Českém Krumlově, Průzkumy památek 1999/II, Památkový ústav středních Čech v Praze, Praha 1999
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Český Krumlov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Kontaktní informace
Klášter Rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou
Latrán čp. 50
381 01 Český Krumlov
Tel: 604 625 320
Základní informace místa
ID místa: 9099
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 13.7.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama