Renesanční tvrz postavena okolo roku 1587 Zdislavem Abdonem Bezdružickým z Kolovrat. Pozdější vlastník Jan Pavel Leopold z Walderode tvrz přestavět na sýpku. Hospodářským potřebám slouží objekt dodnes.
Hlavní obrázek místa
jižní průčelí tvrze od východu
© Jan P. Štěpánek 05/2013
Obec Pomezí leží 3,5 km východně od Poličky. V historických pramenech ji lze vysledovat jako Levendorf, Lauwendorf, Laubendorf, nejdéle, od roku 1578, se však nazývala Limberk. Na Pomezí byla přejmenována roku 1945.
Bývalá tvrz stojí asi v polovině obce, vlevo při cestě od Poličky. Je přeměněná na hospodářské stavení, před jejím bývalým vchodem stojí betonová, asi silážní, věž.
V obci dále najdeme původně gotický kostel sv. Jiří, pozdně barokní faru, v dolní části kapli, nebo u hřbitova kostnici. Bývalá rychta je přestavěna na obecní úřad.
Pavel Vítek, 16.7. 2007

  historie

  Ves Limberk byla založena roku 1265 Konrádem z Leewendorfu. Další písemná zmínka o obci je z roku 1350, kdy je zde připomínán gotický kostel sv. Jiří. Ves byla součástí svojanovského, v 16. století bysterského panství. Majitel bysterského panství Zdislav Abdon Bezdružický z Kolovrat nechal kolem roku 1587 v Limberku postavit renesanční tvrz, jako své panské sídlo. Pozdější vlastnictví dvora a tvrze Martinicové

  Pavel Vítek - zdroj - Encyklopedie českých tvrzí, I. dílo, nakladatelství ARGO 1998, 16.7. 2007

  popis

  Tvrz je svým jižním křídlem jádrem hospodářského dvora. Jedná se o dvoupatrovou budovu, se zcela nevýraznou hladkou fasádou. Přes mnohé stavební úpravy, kterými objekt prošel, zachovala se nad bývalým hlavním vchodem kartuše se znakem hrabat z Martinic a hrabat z Walderode.
  Pavel Vítek - zdroj - Encyklopedie českých tvrzí, I. dílo, nakladatelství ARGO 1998, 16.7. 2007
  Popis tvrze v roce 2013
  Po nesmyslné demolici tvrze a jejího historického areálu v roce 2009 zbylo do současných dní z původně středověkého sídla pouze torzo. Východní a jižní křídlo (obsahující tvrz) bylo zcela sneseno až na původní vnější obvodové zdivo do výše nad oka a dveře. Podobně dopadlo i křídlo západní z něhož byl zachován pouze krátký úsek na jeho severním závěru. Torzo smíšeného zdiva již takřka ničím

  © Jan P. Štěpánek 2013, 17.5. 2013

  Půdorys místa

  letecký snímek areálu tvrze před demolicí v r. 2009
  © Mapy Google 2013
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

  Vývoj událostí místa

  • 1587

   Majitel bysterského panství Zdislav Abdon Bezdružický z Kolovrat nechal postavit renesanční tvrz.

  • 21. říjen 2009

   Započala demolice stavby tvrze.

  • 14. listopad 2009

   Budova tvrze byla srovnána se zemí.


  Vložit do oblíbených
  Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Pomezí

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 5468
  Typ místa: tvrz
  Stav místa: nepatrné zbytky zdí
  Přístupnost: nepřístupno
  Uveřejněno: 16.7.2007
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama