Z původně složitého systému městského opevnění Českého Krumlova, členěného na vlastní město a Latrán, se zachovalo jen několik viditelných objektů: krátký úsek parkánové hradby v Kájovské ulici, Budějovická brána a bašta u pivovaru Eggenberg.
Hlavní obrázek místa
© Alena Šachová, 10/2007
Dle informace z městského serveru postavil tutu bránu v letech 1598 - 1602 architekt italského původu Domenico Benedetto Cometta a jedná se o jedinou z původně devíti městských bran, která se dochovala do dnešních dnů. I dnes stojí poblíž současné výpadovky na České Budějovice a pokud byste ji náhodou nemohli najít, místní vám ochotně poradí, tak jako poradili i nám.
Vítězslav Kotík, 23.7. 2004
historie

Městské opevnění Český Krumlov

Městské opevnění Krumlova vznikalo hned po vysazení města na přelomu 13. a 14. století. Poměrně brzy se rozšířilo i na levobřežní Latrán, kde navázalo na opevnění hradu, dnešního zámku. Hradby obou částí města tvořily oddělené celky. Postupné rozšiřování města a vylepšování opevňovacích soustav o další pásy hradeb na obou březích se projevilo existencí více bran za sebou: v Kájovské ulici směrem k dnešnímu Benešovu mostu stály vnější a vnitřní Kájovská brána, v Radniční ulici vnitřní brána u radnice a Mostecká brána u Lazebnického mostu, který na druhé straně uzavírala Latránská mostní brána. Na severním vjezdu do Latránu stály Latránská (vnitřní) a Budějovická brána. Svou funkci výpadní branky rozšířením města brzy ztratila brána v Široké ulici. Jedinou branou, která nebyla zdvojena, měla však nejmohutnější opevnění, byla Horní brána u příkopu na východní šíji města. Všechny brány s výjimkou representativní…  číst dále

Ivan Grisa, dle webové stránky http://www.encyklopedie.ckrumlov.cz/docs/cz/mesto_histor_hibrop.xml, 16.5. 2010

Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Český Krumlov

Místa v okolí

 kostel sv. Jošta
 Český Krumlov
 městská zbrojnice
 radnice
 prelatura
 kaplanka
 mariánský sloup
 jezuitská kolej
 kostel sv. Víta
 dům č. p. 60
 boží muka
 fotoatelier Seidel
 židovský hřbitov
 kaple sv. Martina
 synagoga
 Kvítkův dvůr
 Dobrkovický mlýn
 Granátník
 pranýř
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Markéty
 Kleť
 Štěkře
 Červený Dvůr
 kostel sv. Mikuláše
 Slavkov
 Třísovská lípa
 Třísov
 hradiště Záluží
 Dívčí Kámen
 Chvalšiny - MPZ
 Pasovary
 Chlum
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Holkov
 Trojaň
 kostel sv. Kateřiny
 Bartochov
 Velešín
 Kamenná věž
 Kluk
 Maškovec
 kostel sv. Václava
 Omlenička
 kaplička Panny Marie
 kaplička Panny Marie
 Plavnice
 Římov
 Boršov
 Kamenný Újezd
 kostel Všech svatých
 dvůr Koroseky
 kaplička sv. Anny
 kamenný most
 kostel sv. Víta
 Habří
 Habří
 Pořešín
 návesní kaple
 radnice
 Poříčí
 kostel sv. Floriána
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Josefa
 špýchar s bránou
 Kuglvajt
 Doudleby
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Jiří
 Louzek
 Doubravice
Základní informace místa
ID místa: 2308
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.7.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama