Hrádek sloužil jako správní středisko kolonizovaného území od 2. pol 13. st. Zakladatelem byl asi 2. manžel Elišky z Křižanova Hrabiše z rodu pánů ze Švabenic. Zanikl na přelomu 14. a 15.st. Dnes nalezneme pouze stopy po zavalených příkopech a zdech.
Hlavní obrázek místa
jižní úsek okružního příkopu
© Pavel Zany Komárek 8/3/2003
Při mé návštěvě v březnu 2003 byl na celém areálu hradu vyčištěn parazitní porost a čerstvě vysázena školka jehličnatých stromů. Vzhledem k jejich poměrně rychlému růstu je nejvyšší čas k návštěvě Bobrové - za pár let už v hustém smrkovém houští nebude nic vidět.
Zany, 14.6. 2004
popis

Sídlo umístěné na výšině jihovýchodně od městečka mělo pravděpodobně jen provizorní charakter. Centrální pahorek přibližně ve tvaru obdélníku o stranách 45x30 metrů je ze všech stran obklopen okružním příkopem o šířce cca 20 metrů, před nímž byl ještě vyhozen val. Ten je v severovýchodním rohu narušen těžbou kamene, jižním úsekem příkopu vede polní cesta. Přestože nebyly zachyceny žádné zbytky zdiva a literatura předpokládá pouze dřevohlinitý charakter lokality, může hloubkový archeologický průzkum přinést nejedno překvapení. V místech, kde v jihovýchodním zaoblení příkopu lesní cesta opouští areál hradu, bylo nutné prorazit okružní val. V řezu tohoto valu jsou vidět četné úlomky kamene, které by mohly být i pozůstatkem nějaké zděné konstrukce.

Zany, 14.6. 2004

historie

Roku 1283 se po Bobrové píše druhý manžel Elišky z Křižanova Hrabiše z rodu pánů ze Švabenic, který je zřejmě i zakladatelem hradu. Na konci 13. století byla dolní část Bobrové i s hradem připojena ke Křižanovu a centrem panství se stal nový křižanovský hrad. Nálezy dokládají život na hradě ještě v první polovině 14. století, šlo už však jen o dožívání a definitivně byl osud Bobrové zpečetěn na přelomu 14. a 15. století, kdy byl připojen ke žďárskému klášterství.

Zany, 14.6. 2004

Půdorys místa

terénní náčrt
© Miroslav Plaček: 'Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí', Libri, Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

24.7.2014 19:46 D Dohňanský
Návštěva Bobrové má pro mě několik aspektů. 1/ Nenáročný přístup. 2/ Krásné prostředí. 3/ Neskutečné, jak ty smrky za 11 roků,co to fotil p.Komárek, vyrostly. Pane Komárek,měl jste pravdu s tou návštěvou,tehdy byl čas,teď se do jádra hradu nedá dostat.Ledaže bych ten les proředil a pilkou si uřezal jeden stromek a vzal ho domů na vánoce. Jak všichni ale víme,tak to se nesmí, a stejně by tak dlouho nevydržel. Ne vážně,na hradní jádro ani po čtyřech.
3/ Aš dnes sem četl dyzkusní příspěvki a to tedy čumím. Jak se může někdo ze zajmem o hystoryi-a ten zájem je opravdový- až tak povišovat nad ostatní lydi,urážet je a vulgarysovat. Já se taki nad nikým nepovišuji,že mi -co se týká češkého jazika - nesáhá ani po kolena. Ten člověk musí byt zatrpklý,zapčklý, ublížený. Mindráky si je potřeba léčit něgde jinde..........!!! Tak to jse mi snad enom opravdu zdá.
Prosím,neodpovídat, bo bude platit rčení,že potrefená husa se vždycky ozve.
21.10.2014 21:11 Pavel Zany Komárek
Na druhou stranu, když tak přemýšlím o tom vašem naznačeném řešení, dá se očekávat, že vbrzku provedou majitelé sklizeň vánočních stromků, když je porost tak vzrostlý - pak by se asi vyplatilo lokalitu sledovat a vyčíhnout si k focení interval mezi sklizní a vysázením nové várky stromků...
Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Bobrová

Místa v okolí

 Radešín
 Šiklův mlýn
 Lhotka u Mirošova
 Moravec
 Blažkov
 kostel sv. Václava
 Dolní Rožínka
 Strážek
 Dolní Rožínka
 Horní Rozsíčka
 Dolní Rožínka
 Templ
 železniční viadukt
 Mitrov
 Mrázkova louka
 Mitrov
 Bukov
 Rožná
 kostel sv. Martina
 Křižanov
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 mariánský sloup
 železniční viadukt
 Centrum Eden
 Domanínek
 kostel sv. Mikuláše
 Moravecké Pavlovice
 socha zubra
 Kněževes nad Oslavou
 železniční viadukt
 kašna Píseň hor
 evangelický kostel
 kostel sv. Kunhuty
 radnice
 Skalský dvůr
 socha kavky
 kaplička
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 Rohy
 Mostiště
 kostel sv. Marka
 Ořechov
 kostel sv. Jiří
 Víckov
 Zahradiště
 Žďárec
 Košíkov
 Pernštejn
 Pernštejn
 židovský hřbitov
 Velké Meziříčí
 boží muka
 Obecník
 radnice
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 Karasín
 venkovský dům
 kostel sv. Mikuláše
 Aueršperk
 kostel sv. Kunhuty
 Kozlov - dolní sídlo
 katovna
 Kozlov - horní sídlo
 boží muka
 Skryje
 kaple sv. Anny
 boží muka
 Rysov
 Dalečín
 Zubštejn
 Dalečín
 kaple Panny Marie
 vodní dílo Vír I
 kaple sv. Barbory
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Jiljí
 Sáblíkův lesopark
 Stránecká Zhoř
 Újezd u Tišnova
 železniční viadukt
 kamenný most
 Žďár nad Sázavou
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Markéty
 dolní hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 942
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.6.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama