Jednu z prvních jesuitských kolejí v českých zemích založili Vilém z Rožmberka a jeho čtvrtá manželka Polyxena roku 1586. Stavba na místě šesti domů byla dokončena dva roky nato. Řád zde sídlil do zrušení roku 1773, dnes největší krumlovský hotel.
Hlavní obrázek místa
Kolej od jihozápadu
© Ivan Grisa 05/2010

Bývalá jesuitská kolej, dnes hotel Růže v Českém Krumlově

Jesuity uvedl na svá panství v rámci snahy o zadržování nástupu luterství Vilém z Rožmberka. Krumlovskou kolej založil spolu se svou čtvrtou manželkou Polyxenou, rozenou z Pernštejna, roku 1586. Podle plánů, vypracovaných rektorem pražské koleje Alexanderem Vojtou a upravených rožmberským stavitelem Baldassarem Maggim z Arogna, byla na místě šesti měšťanských domů postavena za dva roky. Jesuitům kromě domácí kaple Matky Boží sloužil i farní kostel svatého Víta, se kterým kolej spojuje dodnes patrová chodba, vedená přes sousední prelaturu. Objekt koleje se dochoval dodnes v renesanční podstatě. Řád ho využíval do svého zrušení roku 1773, následně zde byla kasárna. Kvůli incidentu s městskou radou odtud armáda odešla roku 1887. Roku 1888 jej v aukci získal Adolf rytíř Jungmann, který ho věnoval České záložně. Objekt od té doby sloužil jako středisko české menšiny ve městě, od roku 1889 zde je v provozu hotel Růže, pro jehož potřeby proběhla zatím poslední velká rekonstrukce v 80.–90. letech 20. století, která rehabilitovala řadu renesančních prvků.
Ivan Grisa, dle webové stránky http://www.encyklopedie.ckrumlov.cz/docs/cz/mesto_objekt_hor154.xml, 16.5. 2010
Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Český Krumlov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Kontaktní informace
Hotel Růže
Horní 154
381 01 Český Krumlov
Tel: 222 539 539
http://ruze.hotel.cz/
ruze@hotel.cz
Základní informace místa
ID místa: 9097
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.7.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama