Dvůr, původně zvaný Pidíkův, se nachází západně od krumlovského zámku. Původně patřil zřejmě drobnému zemanovi, roku 1423 snad vypálen. Současná podoba výsledkem pozdně barokní přestavby po roce 1750, kdy byla východní část změněna na letohrádek. Dnes v soukromém majetku, nepřístupný.
Hlavní obrázek místa
Dvůr od východu
© Ivan Grisa 10/2011

Kvítkův (Pidíkův) dvůr v Českém Krumlově

Někdejší Pidíkův, dnes Kvítkův dvůr se nachází západně od krumlovského zámku na východním svahu masivu Liščího doupěte, u staré poutní cesty do Kájova. Vznikl zřejmě jako sídlo leníka krumlovských pánů někdy ve 13.–14. století. Roku 1423 při husitském obléhání města měl být vypálen.
Současná podoba objektu pochází z barokní přestavby, prováděné po roce 1750 za Teresie von Schwarzenberg (rozené Liechtenstein). Tehdy bylo východní křídlo přestavěno na letohrádek, jehož interier vyzdobil freskami František Jakub Prokyš (autor výmalby Maškarního sálu na zámku).
Po roce 1947 ve správě státního statku, která ho přivedla na pokraj zániku. V současné době provádí soukromý majitel postupně nezbytné opravy, objekt je však nepřístupný. Majitel dosáhl i odklonění turistické značky do Kájova, takže je omezena i možnost pouhého přístupu k objektu.
Ivan Grisa, dle http://www.ckrumlov.info/docs/cz/region_histor_tvrkvd.xml, 26.11. 2011

  historie

  Kvítkův dvůr sloužil od středověku k zásobování krumlovského zámku zemědělskými produkty. Velkou změnu prodělal v době vlády uměnímilovného krumlovského vévody Josefa Adama ze Schwarzenbergu, který ho v r. 1750 daroval jako letní sídlo své manželce Marii Terezii, roz. princezně z Liechtensteina (údajně jedna z nejkrásnějších žen té doby). Kněžna nechala dvůr, nazývaný od té doby Favoritní, spojit

  Bellaria,Fr.J.Prokyš,kolekt.aut,nakl.Foto Mida,Č.B.2008, Jaroslav Špiroch , 29.9. 2014

  popis

  Plán přestavby Kvítkova dvora v r. 1750 vypracoval knížecí stavitel Josef Joan Fortiny. Východní křídlo dvora (letohrádek) je přízemní stavení o dvou dílech po stranách vjezdu. Má mansardové střechy a průčelí zdobené červeným, bíle spárovaným kvádrováním. Pokoje vyzdobil freskami malíř František Jakub Prokyš. Nejhezčí je výzdoba hlavního sálu, tzv. kabinetu kněžny Marie Terezie, z r. 1757. Sál pojal

  Hrady,zámky a tvrze v Čechách a na Moravě, Jižní Čechy, kolekt.aut., nakl.Svoboda 1986, Bellaria,Fr.J.Prokyš,kolekt.aut.,nakl. Foto Mida,Č.B.2008, Jaroslav Špiroch, 29.9. 2014
  Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Český Krumlov

  Místa v okolí

   dům č. p. 60
   městská zbrojnice
   mariánský sloup
   radnice
   Dobrkovický mlýn
   prelatura
   fotoatelier Seidel
   kaplanka
   kostel sv. Víta
   Český Krumlov
   synagoga
   kaple sv. Martina
   jezuitská kolej
   kostel sv. Jošta
   městské opevnění
   boží muka
   židovský hřbitov
   Granátník
   kostel sv. Vavřince
   pranýř
   kostel sv. Mikuláše
   Červený Dvůr
   Slavkov
   Kleť
   kostel sv. Markéty
   Chvalšiny - MPZ
   Pasovary
   Štěkře
   Třísovská lípa
   Třísov
   Trojaň
   hradiště Záluží
   kostel sv. Kateřiny
   Dívčí Kámen
   Chlum
   radnice
   mariánský sloup
   kostel sv. Václava
   Holkov
   Kluk
   kostel sv. Václava
   Bartochov
   Omlenička
   Velešín
   Kamenná věž
   Maškovec
   kaplička Panny Marie
   kaplička Panny Marie
   rybářská bašta
   Boršov
   Plavnice
   Kamenný Újezd
   kostel Všech svatých
   Římov
   dvůr Koroseky
   kaplička sv. Anny
   Kuglvajt
   kamenný most
   radnice
   kostel sv. Floriána
   Poříčí
   kaple Panny Marie
   kaple sv. Josefa
   špýchar s bránou
   Louzek
  Kontaktní informace
  MUDr. Jiří Faltus
  Kvítkův dvůr 211
  381 01 Český Krumlov - Latrán
  Základní informace místa
  ID místa: 10511
  Typ místa: ostatní
  Podkategorie: palác, dům
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: nepřístupno
  Uveřejněno: 9.1.2012
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama