Dvůr, původně zvaný Pidíkův, se nachází západně od krumlovského zámku. Původně patřil zřejmě drobnému zemanovi, roku 1423 snad vypálen. Současná podoba výsledkem pozdně barokní přestavby po roce 1750, kdy byla východní část změněna na letohrádek. Dnes v soukromém majetku, nepřístupný.
Hlavní obrázek místa
Dvůr od východu
© Ivan Grisa 10/2011
Plán přestavby Kvítkova dvora v r. 1750 vypracoval knížecí stavitel Josef Joan Fortiny. Východní křídlo dvora (letohrádek) je přízemní stavení o dvou dílech po stranách vjezdu. Má mansardové střechy a průčelí zdobené červeným, bíle spárovaným kvádrováním. Pokoje vyzdobil freskami malíř František Jakub Prokyš. Nejhezčí je výzdoba hlavního sálu, tzv. kabinetu kněžny Marie Terezie, z r. 1757. Sál pojal Prokyš jako iluzivní architekturu s průhledy do venkovského prostředí a romantické krajiny. Obsahem i formou je malba vyjímečná spolu s malbami v letohrádku Bellaria v zámeckém parku českokrumlovského zámku. František Jakub Prokyš byl ještě autorem výzdoby orientálního kabinetu krumlovského zámku, ne Maškarního sálu, jak nesprávně uvádí pan Ivan Gríša v úvodním článku o historii. Autorem výmalby Maškarního sálu byl vídeňský malíř Josef Lederer (vytvořil zde vrcholné dílo jihočeského rokoka, na které navázal právě místní malíř František Jakub Prokyš). Tento vídeňský malíř působil ve schwarzenberských slubách v letech 1746- 49.
Hrady,zámky a tvrze v Čechách a na Moravě, Jižní Čechy, kolekt.aut., nakl.Svoboda 1986, Bellaria,Fr.J.Prokyš,kolekt.aut.,nakl. Foto Mida,Č.B.2008, Jaroslav Špiroch, 29.9. 2014
historie

Kvítkův (Pidíkův) dvůr v Českém Krumlově

Někdejší Pidíkův, dnes Kvítkův dvůr se nachází západně od krumlovského zámku na východním svahu masivu Liščího doupěte, u staré poutní cesty do Kájova. Vznikl zřejmě jako sídlo leníka krumlovských pánů někdy ve 13.–14. století. Roku 1423 při husitském obléhání města měl být vypálen. Současná podoba objektu pochází z barokní přestavby, prováděné po roce 1750 za Teresie von Schwarzenberg (rozené Liechtenstein). Tehdy bylo východní křídlo přestavěno na letohrádek, jehož interier vyzdobil freskami František Jakub Prokyš (autor výmalby Maškarního sálu na zámku). Po roce 1947 ve správě státního statku, která ho přivedla na pokraj zániku. V současné době provádí soukromý majitel postupně nezbytné opravy, objekt je však nepřístupný. Majitel dosáhl i odklonění turistické značky do Kájova, takže je omezena i možnost pouhého přístupu k objektu.

Ivan Grisa, dle http://www.ckrumlov.info/docs/cz/region_histor_tvrkvd.xml, 26.11. 2011

Další texty historie
Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Český Krumlov

Místa v okolí

 dům č. p. 60
 městská zbrojnice
 mariánský sloup
 radnice
 Dobrkovický mlýn
 prelatura
 fotoatelier Seidel
 kaplanka
 kostel sv. Víta
 Český Krumlov
 synagoga
 kaple sv. Martina
 jezuitská kolej
 kostel sv. Jošta
 městské opevnění
 boží muka
 židovský hřbitov
 Granátník
 kostel sv. Vavřince
 pranýř
 kostel sv. Mikuláše
 Červený Dvůr
 Slavkov
 Kleť
 kostel sv. Markéty
 Chvalšiny - MPZ
 Pasovary
 Štěkře
 Třísovská lípa
 Třísov
 Trojaň
 hradiště Záluží
 kostel sv. Kateřiny
 Dívčí Kámen
 Chlum
 radnice
 mariánský sloup
 Holkov
 kostel sv. Václava
 Kluk
 kostel sv. Václava
 Bartochov
 Omlenička
 Velešín
 Kamenná věž
 Maškovec
 kaplička Panny Marie
 kaplička Panny Marie
 rybářská bašta
 Boršov
 Kamenný Újezd
 kostel Všech svatých
 Plavnice
 Římov
 dvůr Koroseky
 kaplička sv. Anny
 Kuglvajt
 kamenný most
 radnice
 kostel sv. Floriána
 Poříčí
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Josefa
 špýchar s bránou
 Louzek
Kontaktní informace
MUDr. Jiří Faltus
Kvítkův dvůr 211
381 01 Český Krumlov - Latrán
Základní informace místa
ID místa: 10511
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.1.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama