Původně barokní zámek, jenž vznikl rozšířením tvrze založené ve Chvalkovicích ve 2. polovině 16. století. Po roce 1945 kompletní přestavbou historicky znehodnocen. Dnes je nevyužívaný a ve zchátralém stavu.
Hlavní obrázek místa
Severní křídlo zámku
© Dušan Dohňanský 07/2021
Ves Chvalkovice (dnes část obce Dešná) se poprvé připomíná v roce 1353 za Adama, Siče a Petra z Hobzí. Ovšem šlechtické sídlo - tvrz - se ve Chvalkovicích připomíná až v roce 1649, kdy Zikmund Kořenský z Terešova prodával Chvalkovice Jiřímu z Fitschenu. Přestavba na barokní zámek byla provedena někdy do roku 1722, ale přesné datum ani majitel není znám. Tento zámek byla nevelká dvoukřídlá jednopatrová budova tvořící západní stranu areálu dvora. V roce 1722 koupil Chvalkovice František z Deblína a připojil je ke svému panství Staré Hobzí, čímž zámek ztratil rezidenční funkci a sloužil jen potřebám správy dvora. Za I. pozemkové reformy v polovině 20. let 20. století se za Alexandra Pallaviciniho stal dvůr zbytkovým statkem, který získal J. Jurka z Oponešic. Ten si zámek zvolil za své sídlo. Po roce 1945 přešel zámek i dvůr do majetku státu a sloužil různým zemědělským organizacím. V této době byl totálně přestavěn a ztratil svoji historickou podobu. Po roce 1989 byl zámek restituován potomkům zbytkového statkáře, později jej odkoupila Fredi s.r.o. Dnes je zámek totálně zdevastován, bez dveří, bez oken a s rozpadajicími se stropy a podlahami. Jako spousta jiných zámků se asi demolici nevyhne.
D.Dohňanský, zdroj: F.Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 2.8. 2021
Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Dešná

Místa v okolí

 Panenská
 kostel sv. Oldřicha
 Nové Sady
 Písečné
 židovský hřbitov
 Nové Hobzí
 Vimperk
 Krokovice
 Staré Hobzí
 Janovské Údolí
 Radotice
 Bačkovice
 židovský hřbitov
 židovské ghetto
 boží muka
 kostel sv. Stanislava
 Jemnice
 městské opevnění
 Kapistránská lípa
 Slavětín
 kaple
 Vratěnín
 Police
 Hradiště
 kostel sv. Vavřince
 poštovní stanice
 Grossau II
 Vratěnín
 Mutišov
 Cizkrajov
 Nonndorf
 boží muka
 Uherčice
 Jemnická brána
 Uherčice
 radnice
 Slavonice – MPR
 historické podzemí
 kaple sv. Kříže
 Dačická brána
 Gaber
 Budíškovice
 panský dvůr
 městské opevnění
 Borek
 Dolní Bolíkov
 Cizkrajov
 Krumvald, Grünwald
 špitál
 kaple
 radnice
 Bílkov
 dvůr Mitrov
 Thürnau
 Dačice
 kostel sv. Vavřince
 Oponešice
 mariánský sloup
 Dačice
 Hornice
 Dačice
 Buchenstein
 Primmersdorf
 Maříž
 městské opevnění
 Budeč
 Raabs an der Thaya
 Budeč
 Horní Slatina
 radnice
 Drosendorf
 městské opevnění
 kostel sv. Linharta
 Budkov
 kostel sv. Martina
 Bítov
 Eibenstein II
 Offermannův zámek
 kostel sv. Jiljí
 Eibenstein I
 Knínice
 Pfaffenschlag
 Frejštejn
 výklenková kaplička
 hrobka rodu Dalbergů
 Oslnovice
 boží muka
 Kostelní Vydří
 výklenková kaplička
 rotunda sv. Václava
 Štěpkov
 výklenková kaplička
 kostel sv. Lamberta
 Český Rudolec
 Kyprův mlýn
 výklenková kaplička
 boží muka
 Maškův mlýn
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 15846
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama