Jedna z 8 vodních nádrží tzv. klauzur zřízených na konci 18. stol. jako zdroj vody v případě sucha. Postavena v l. 1789-96, Rozloha 5 ha. Na hrázi altán a litinový kříž. Poškozena povodní v srpnu 2002, obnovena v r. 2005.
Hlavní obrázek místa
Plavební nádrž Zlatá Ktiš
© Jiří Cukr 07/2005
V centru Novohradských hor se vzrostlé smrky odrážejí v hladině nádrže, která nese jméno Zlatá Ktiš. Přístupná je pěším a cykloturistům 2 km dlouhou pohodlnou cestou z osady Žofín, která je známá nedalekým pralesem.
Jiří Cukr, 17.3. 2006

  historie

  Výstavba Zlaté Ktiše souvisí s plavbou dřeva, se kterou začaly na Novohradsku Buquoyové ve druhé polovině 18. století. Nádrže ( tzv. klauzury ) měly sloužit jako zdroj vody při jejím nedostatku. V Novohradských horách jich bylo celkem osm a podle objemu zadržované vody byla Zlatá Ktiš největší. Vznikla v letech 1789 – 1796 na říčce Černé v nadmořské výšce 765, 6 metrů a má rozlohu 5, 24 ha. Na březích v

  Jiří Cukr, 17.3. 2006
  Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Horní Stropnice

  Místa v okolí

   kostel sv. Anny
   Kraví hora
   morový sloup
   radnice
   kostel sv. Mikuláše
   Cuknštejn
   Svébohy
   Žumberk
   Nové Hrady
   kovárna
   Buquoyská rezidence
   Nové Hrady
   Černá
   Buquoyská hrobka
   Sokolčí
   Tichá
   Čížkrajice
   kostel sv. Jiří
   Slabošovka
   Pořešín
  Základní informace místa
  ID místa: 4001
  Typ místa: technická památka
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 17.3.2006
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama