Jedna z 8 vodních nádrží tzv. klauzur zřízených na konci 18. stol. jako zdroj vody v případě sucha. Postavena v l. 1789-96, Rozloha 5 ha. Na hrázi altán a litinový kříž. Poškozena povodní v srpnu 2002, obnovena v r. 2005.
Hlavní obrázek místa
Plavební nádrž Zlatá Ktiš
© Jiří Cukr 07/2005
V centru Novohradských hor se vzrostlé smrky odrážejí v hladině nádrže, která nese jméno Zlatá Ktiš. Přístupná je pěším a cykloturistům 2 km dlouhou pohodlnou cestou z osady Žofín, která je známá nedalekým pralesem.
Jiří Cukr, 17.3. 2006
historie

Výstavba Zlaté Ktiše souvisí s plavbou dřeva, se kterou začaly na Novohradsku Buquoyové ve druhé polovině 18. století. Nádrže ( tzv. klauzury ) měly sloužit jako zdroj vody při jejím nedostatku. V Novohradských horách jich bylo celkem osm a podle objemu zadržované vody byla Zlatá Ktiš největší. Vznikla v letech 1789 – 1796 na říčce Černé v nadmořské výšce 765, 6 metrů a má rozlohu 5, 24 ha. Na březích v okolí existovala i dřevorubecká osada. Na hrázi nádrže stojí menší odpočinkový altán a vedle něho litinový kříž. Po povodni v srpnu 2002 došlo k protržení hráze, která byla v roce 2005 obnovena a dostala nový bezpečnější přepad.

Jiří Cukr, 17.3. 2006

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Horní Stropnice

Místa v okolí

 kostel sv. Anny
 Kraví hora
 morový sloup
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 Cuknštejn
 Svébohy
 Žumberk
 Nové Hrady
 kovárna
 Buquoyská rezidence
 Nové Hrady
 Černá
 Buquoyská hrobka
 Sokolčí
 Tichá
 Čížkrajice
 kostel sv. Jiří
 Slabošovka
 Pořešín
Základní informace místa
ID místa: 4001
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.3.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama