Dnešní synagogu si krumlovská náboženská obec postavila v letech 1908–09 jako náhradu za modlitebnu v židovském sirotčinci v Široké ulici. Projekt dodal architekt Victor Kafka v novorománském stylu s prvky secese.
Hlavní obrázek místa
Synagoga od severozápadu
© Ivan Grisa 05/2010

Synagoga v Českém Krumlově

Jednu z mála representativních synagog z přelomu 19. a 20. století, která přečkala v někdejších Sudetech tzv. křišťálovou noc v listopadu 1938, najdeme jižně od historického centra Českého Krumlova, na návrší za okresním soudem. Stavbu iniciovala židovská náboženská obec, vedená od svého ustavení členy rodiny Spiro, která vybudovala papírny v dnešním Větřní. Synagoga byla postavena v letech 1908–09 podle projektu Victora Kafky v novorománském slohu s prvky secese. Nahradila starší malou modlitebnu v židovském sirotčinci, který se nacházel v Široké ulici. Synagoga sloužila svému účelu do záboru českého pohraničí po uzavření mnichovské dohody. V listopadu 1938 bylo v rámci tzv. křišťálové noci, tedy celoříšsky organisovaného pogromu, zničeno vnitřní zařízení, stavba sama však nebyla na rozdíl od mnoha jiných vypálena. Za II. světové války sloužila jako skladiště, v době pobytu amerických vojsk jako jejich interkonfesionální svatyně. Po roce 1945 zde měla modlitebnu Církev československá. Od roku 1968 zde byly opět sklady, od konce 70. do počátku 90. let 20. století zde našlo útočiště vybavení zámeckého barokního divadla. V současné době probíhá projekt na zřízení kulturního a společenského centra.
Ivan Grisa, dle Radek Cihla: Synagoga v Českém Krumlově, webová stránka http://data.ckrumlov.cz/katalog/atr/prilohy/117/808-cz.pdf, 15.5. 2010
Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Český Krumlov

Místa v okolí

 fotoatelier Seidel
 kaple sv. Martina
 boží muka
 dům č. p. 60
 prelatura
 kostel sv. Víta
 kaplanka
 jezuitská kolej
 mariánský sloup
 radnice
 městská zbrojnice
 kostel sv. Jošta
 Český Krumlov
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 Kvítkův dvůr
 Dobrkovický mlýn
 kostel sv. Vavřince
 pranýř
 Granátník
 kostel sv. Markéty
 Kleť
 Slavkov
 kostel sv. Mikuláše
 Červený Dvůr
 Štěkře
 Třísovská lípa
 hradiště Záluží
 Třísov
 Chvalšiny - MPZ
 Pasovary
 Dívčí Kámen
 Trojaň
 Chlum
 radnice
 mariánský sloup
 Holkov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Kateřiny
 Bartochov
 Velešín
 Omlenička
 Kamenná věž
 Maškovec
 kostel sv. Václava
 Kluk
 kaplička Panny Marie
 kaplička Panny Marie
 Římov
 Plavnice
 kostel Všech svatých
 Kamenný Újezd
 Boršov
 kamenný most
 Pořešín
 dvůr Koroseky
 kaplička sv. Anny
 radnice
 kostel sv. Floriána
 Poříčí
 kaple Panny Marie
 Louzek
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Josefa
 Doudleby
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 špýchar s bránou
 kaple sv. Barbory
 Kuglvajt
 Doubravice
Základní informace místa
ID místa: 9101
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.7.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama