Pozůstatky jednoho ze tří zdejších manských sídel v dnešním domě č. p. 194, obytném stavení hospodářského dvora u kostela. Do 20. let 17. století královské léno přešlo za Albrechta z Valdštejna na majitele Frýdlantu, od roku 1655 jejich přímým majetkem. Od roku 1926 soukromý majetek.
Hlavní obrázek místa
Někdejší tvrz od západu
© Ivan Grisa 07/2011

Bývalá tvrz v Dolních Pertolticích

Pertoltice (Bernsdorf) představovaly mezi obcemi dnešního Frýdlantského výběžku dlouhá staletí výjimku: byly sice jako řada dalších lenním statkem, do 20. let 17. století však nikoli frýdlantských pánů, ale krále. Teprve Albrecht z Valdštejna prosadil svým vlivem přechod lenního práva na majitele Frýdlantu. Během 14.–17. století se zde vystřídaly rody Černousů (Tschernhausen), Hobergů von Hoberg, pánů z Borau. Od nich statek roku 1655 vykoupil hrabě Gallas a připojil je přímo k frýdlantskému panství. Dlouhá lánová přípotoční vesnice obsahovala historicky dokonce tři sídla manů. Z nich se zachovaly pozůstatky jen obytné budovy dnešního č. p. 194 západně od kostela. Při I. pozemkové reformě je roku 1926 získal rod Reinišů, jehož dědicové jej vlastní po komunistické pause dodnes. Budovy dvora mají dodnes renesanční či barokní původ, v obytném stavení se dochovaly sklepní a přízemní klenuté prostory.
Ivan Grisa, dle Kol. autorů: Encyklopedie českých tvrzí, II. díl, Argo 2000, 20.6. 2011

Půdorys místa

plán přízemí tvrze
© Zdeněk Fišera: Ke stavební podobě tvrzí na Frýdlantsku, Castellologica bohemica 7, Archeologický ústav AV ČR, Praha 2000
Obrázek

Komentáře

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Dolní Pertoltice

Místa v okolí

 kostel sv. Jošta
 Haslerův dům
 Sommerův kříž
 dům č. p. 48
 kamenný most
 Černousy
 Pohanské kameny
 Habartice
 Habartice
 kostel sv. Josefa
 Frýdlantský vrch
 kostel sv. Vavřince
 Loučná
 Ves
 Dolní Oldříš
 Andělka
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Anny
 Frýdlantský betlém
 nová radnice
 sousoší Piety
 kostel sv. Heleny
 solnice
 mariánský sloup
 zámecký okrsek
 Frýdlant
 Bílá skála
 kostel sv. Anny
 Heřmanická rozhledna
 panský dům
 Loupežnická jeskyně
 evangelický kostel
 Skalní hrad
 Klingerova vila
 kostel sv. Kateřiny
 městské lázně
 Obří sud
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 kostel sv. Jakuba
 Klingerovo mauzoleum
 Vysoký
 Świecie
 Ořešník
 Curia Vítkov
 Gieraltówek
 Velký Štolpich
 Smrk
 Paličník
 Scholzeho mlýn
 fara
 Grabštejn
Základní informace místa
ID místa: 10187
Typ místa: tvrz
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.10.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama