Pozůstatky jednoho ze tří zdejších manských sídel v dnešním domě č. p. 194, obytném stavení hospodářského dvora u kostela. Do 20. let 17. století královské léno přešlo za Albrechta z Valdštejna na majitele Frýdlantu, od roku 1655 jejich přímým majetkem. Od roku 1926 soukromý majetek.
Hlavní obrázek místa
Někdejší tvrz od západu
© Ivan Grisa 07/2011

Bývalá tvrz v Dolních Pertolticích

Pertoltice (Bernsdorf) představovaly mezi obcemi dnešního Frýdlantského výběžku dlouhá staletí výjimku: byly sice jako řada dalších lenním statkem, do 20. let 17. století však nikoli frýdlantských pánů, ale krále. Teprve Albrecht z Valdštejna prosadil svým vlivem přechod lenního práva na majitele Frýdlantu. Během 14.–17. století se zde vystřídaly rody Černousů (Tschernhausen), Hobergů von Hoberg, pánů z Borau. Od nich statek roku 1655 vykoupil hrabě Gallas a připojil je přímo k frýdlantskému panství. Dlouhá lánová přípotoční vesnice obsahovala historicky dokonce tři sídla manů. Z nich se zachovaly pozůstatky jen obytné budovy dnešního č. p. 194 západně od kostela. Při I. pozemkové reformě je roku 1926 získal rod Reinišů, jehož dědicové jej vlastní po komunistické pause dodnes. Budovy dvora mají dodnes renesanční či barokní původ, v obytném stavení se dochovaly sklepní a přízemní klenuté prostory.
Ivan Grisa, dle Kol. autorů: Encyklopedie českých tvrzí, II. díl, Argo 2000, 20.6. 2011

Půdorys místa

plán přízemí tvrze
© Zdeněk Fišera: Ke stavební podobě tvrzí na Frýdlantsku, Castellologica bohemica 7, Archeologický ústav AV ČR, Praha 2000
Obrázek
Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Dolní Pertoltice

Místa v okolí

 kostel sv. Jošta
 Haslerův dům
 Sommerův kříž
 dům č. p. 48
 kamenný most
 Černousy
 Pohanské kameny
 Habartice
 Habartice
 kostel sv. Josefa
 Frýdlantský vrch
 kostel sv. Vavřince
 Ves
 Dolní Oldříš
 Andělka
 kostel sv. Martina
 sousoší Piety
 kostel sv. Anny
 nová radnice
 kostel sv. Heleny
 mariánský sloup
 solnice
 zámecký okrsek
 Frýdlant
 Bílá skála
 kostel sv. Anny
 Heřmanická rozhledna
 panský dům
 evangelický kostel
 Skalní hrad
 Klingerova vila
 kostel sv. Kateřiny
 Obří sud
 Lázně Libverda
 městské lázně
 Lázně Libverda
 kostel sv. Jakuba
 Klingerovo mausoleum
 Vysoký
 Świecie
 Ořešník
 Curia Vítkov
 Gieraltówek
 Štolpišská silnice
 Smrk
 Scholzeho mlýn
 fara
 Grabštejn
Základní informace místa
ID místa: 10187
Typ místa: tvrz
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.10.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama