Pozůstatky jednoho ze tří zdejších manských sídel v dnešním domě č. p. 194, obytném stavení hospodářského dvora u kostela. Do 20. let 17. století královské léno přešlo za Albrechta z Valdštejna na majitele Frýdlantu, od roku 1655 jejich přímým majetkem. Od roku 1926 soukromý majetek.
Hlavní obrázek místa
Někdejší tvrz od západu
© Ivan Grisa 07/2011

Bývalá tvrz v Dolních Pertolticích

Pertoltice (Bernsdorf) představovaly mezi obcemi dnešního Frýdlantského výběžku dlouhá staletí výjimku: byly sice jako řada dalších lenním statkem, do 20. let 17. století však nikoli frýdlantských pánů, ale krále. Teprve Albrecht z Valdštejna prosadil svým vlivem přechod lenního práva na majitele Frýdlantu. Během 14.–17. století se zde vystřídaly rody Černousů (Tschernhausen), Hobergů von Hoberg, pánů z Borau. Od nich statek roku 1655 vykoupil hrabě Gallas a připojil je přímo k frýdlantskému panství. Dlouhá lánová přípotoční vesnice obsahovala historicky dokonce tři sídla manů. Z nich se zachovaly pozůstatky jen obytné budovy dnešního č. p. 194 západně od kostela. Při I. pozemkové reformě je roku 1926 získal rod Reinišů, jehož dědicové jej vlastní po komunistické pause dodnes. Budovy dvora mají dodnes renesanční či barokní původ, v obytném stavení se dochovaly sklepní a přízemní klenuté prostory.
Ivan Grisa, dle Kol. autorů: Encyklopedie českých tvrzí, II. díl, Argo 2000, 20.6. 2011

Půdorys místa

plán přízemí tvrze
© Zdeněk Fišera: Ke stavební podobě tvrzí na Frýdlantsku, Castellologica bohemica 7, Archeologický ústav AV ČR, Praha 2000
Obrázek

Komentáře

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Dolní Pertoltice

Místa v okolí

 kostel sv. Jošta
 Haslerův dům
 Sommerův kříž
 dům č. p. 48
 kamenný most
 Černousy
 Pohanské kameny
 Habartice
 Habartice
 kostel sv. Josefa
 Frýdlantský vrch
 kostel sv. Vavřince
 Loučná
 Ves
 Dolní Oldříš
 Andělka
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Anny
 Frýdlantský betlém
 nová radnice
 sousoší Piety
 kostel sv. Heleny
 solnice
 mariánský sloup
 zámecký okrsek
 Frýdlant
 Bílá skála
 kostel sv. Anny
 Heřmanická rozhledna
 panský dům
 Loupežnická jeskyně
 evangelický kostel
 Skalní hrad
 Klingerova vila
 kostel sv. Kateřiny
 městské lázně
 Obří sud
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 kostel sv. Jakuba
 Klingerovo mauzoleum
 Vysoký
 Świecie
 Ořešník
 Curia Vítkov
 Gieraltówek
 Velký Štolpich
 Smrk
 Paličník
 Scholzeho mlýn
 fara
 Grabštejn
Základní informace místa
ID místa: 10187
Typ místa: tvrz
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.10.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama