Původně gotický hřbitovní kostel, po požáru v r. 1711 obnoven v l. 1772–1779 do dnešní barokní podoby. Zařízení rokokové. Před kostelem malé lapidárium.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Jakuba v Kladrubech
© Milan Caha 07/2007
Jedná se o jednolodní, obdélnou stavbu s vysokou hranolovou věží (36 m) v západním průčelí. Loď je uzavřena polokruhovým kněžištěm. Ve výklenku do náměstí je socha sv. Jakuba, patrona horníků. Vybavení je rokokové, obsahuje umělecky zajímavé předměty, jako je achátový krucifix ze začátku 17. století či tabulový obraz Madony od nizozemského malíře z počátku 16. stol. Před vchodem do kostela je malé lapidárium, do kterého byly sneseny kříže, které většinou původně lemovaly a vyznačovaly důležitá místa na místní části norimberské zemské stezky, která se v Kladrubech rozdvojovala na větev tachovskou a přimdskou.
Milan Caha (zdroj: Emanuel Poche a kol., Umělecké památky Čech K/O, Academia, Praha 1978), 10.1. 2008
historie

V roce 1396 je kostel sv. Jakuba zmiňován jako filiální k románskému kostelu sv. Petra, který stával v místě dnešního kladrubského hřbitova od 12. století do roku 1796. Kostel byl poškozen za husitských válek, opraven a znovu vážně poškozen požárem r. 1711. Když se mu v roce 1722 propadl strop, bylo rozhodnuto o celkové přestavbě. Ta proběhla v letech 1772–1779 a dala kostelu dnešní barokní ráz. V roce 1792 byl povýšen na farní a krátce nato byl zrušen hřbitov, který k němu patřil. V roce 1843 znovu vyhořel a dlouho měl místo báně nízkou dřevěnou střechu. Kostel prošel opravami v sedmdesátých letech 20. století a na samém jeho závěru v roce 2000.

Milan Caha (zdroj: Emanuel Poche a kol., Umělecké památky Čech K/O, Academia, Praha 1978), 10.1. 2008

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Kladruby

Místa v okolí

 mariánský sloup
 Žďár
 štola Svatá Anna
 Mostní brána
 Koubkova brána
 štola Svatá Barbora
 Husitská bašta
 brána do sadu
 Stříbro – MPZ
 Prokopská štola
 Alfrédov
 kostel sv. Petra
 Nedražice
 Sulislav
 Svojšín
 Svojšín
 židovský hřbitov
 Prostiboř
 Šontál
 Ošelín
 Slavice
 Černošín
 kostel sv. Vavřince
 Rochlov
 Pňovany
 Cebiv
 kostel sv. Barbory
 Úlice
 kostel sv. Vavřince
 Volfštejn
 Trpísty
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiří
 Hradec u Stoda
 Lhota
 Hrádek
 Bukovec
 Očín
 kostel sv. Mikuláše
 Čečovice
 Loreta
 Bor u Tachova
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Diviše
 Gutštejn
 Třebel
 Březinka
 Stará pošta
 Luhov
 Luhov
 Bernartice
 Kořen
 Kořen
 Líšťany
Základní informace místa
ID místa: 5912
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 10.1.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama