Původně gotický hřbitovní kostel, po požáru v r. 1711 obnoven v l. 1772–1779 do dnešní barokní podoby. Zařízení rokokové. Před kostelem malé lapidárium.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Jakuba v Kladrubech
© Milan Caha 07/2007
Jedná se o jednolodní, obdélnou stavbu s vysokou hranolovou věží (36 m) v západním průčelí. Loď je uzavřena polokruhovým kněžištěm. Ve výklenku do náměstí je socha sv. Jakuba, patrona horníků. Vybavení je rokokové, obsahuje umělecky zajímavé předměty, jako je achátový krucifix ze začátku 17. století či tabulový obraz Madony od nizozemského malíře z počátku 16. stol. Před vchodem do kostela je malé lapidárium, do kterého byly sneseny kříže, které většinou původně lemovaly a vyznačovaly důležitá místa na místní části norimberské zemské stezky, která se v Kladrubech rozdvojovala na větev tachovskou a přimdskou.
Milan Caha (zdroj: Emanuel Poche a kol., Umělecké památky Čech K/O, Academia, Praha 1978), 10.1. 2008
historie

V roce 1396 je kostel sv. Jakuba zmiňován jako filiální k románskému kostelu sv. Petra, který stával v místě dnešního kladrubského hřbitova od 12. století do roku 1796. Kostel byl poškozen za husitských válek, opraven a znovu vážně poškozen požárem r. 1711. Když se mu v roce 1722 propadl strop, bylo rozhodnuto o celkové přestavbě. Ta proběhla v letech 1772–1779 a dala kostelu dnešní barokní ráz. V roce 1792 byl povýšen na farní a krátce nato byl zrušen hřbitov, který k němu patřil. V roce 1843 znovu vyhořel a dlouho měl místo báně nízkou dřevěnou střechu. Kostel prošel opravami v sedmdesátých letech 20. století a na samém jeho závěru v roce 2000.

Milan Caha (zdroj: Emanuel Poche a kol., Umělecké památky Čech K/O, Academia, Praha 1978), 10.1. 2008

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Kladruby

Místa v okolí

 mariánský sloup
 Žďár
 štola Svatá Anna
 Mostní brána
 Koubkova brána
 štola Svatá Barbora
 Husitská bašta
 Prokopská štola
 Stříbro – MPZ
 brána do sadu
 Alfrédov
 kostel sv. Petra
 Nedražice
 Sulislav
 Svojšín
 Svojšín
 židovský hřbitov
 Prostiboř
 kostel sv. Markéty
 Šontál
 Ošelín
 Slavice
 Černošín
 kostel sv. Vavřince
 Rochlov
 Pňovany
 kostel sv. Barbory
 Cebiv
 Volfštejn
 kostel sv. Vavřince
 Úlice
 Trpísty
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiří
 Hradec u Stoda
 Lhota
 Bukovec
 Sviňomazský hrádek
 Očín
 Luhov
 Čečovice
 kostel sv. Mikuláše
 Janovský mokřad
 Loreta
 Bor u Tachova
 kaple sv. Diviše
 kostel sv. Mikuláše
 Gutštejn
 Třebel
 Březinka
 Stará pošta
 Luhov
 Luhov
 Bernartice
 kostel sv. Mikuláše
 Krukanice
 Staré Lipno
 židovský hřbitov
 Kořen
 Kořen
 Líšťany
Základní informace místa
ID místa: 5912
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 10.1.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama