Součástí areálu zámku Luhov je i středověké tvrziště, pozůstatek tvrze, snad z počátku 13. stol.
Hlavní obrázek místa
Tvrziště od jihozápadu
© Luděk Pitter 10/2006
Tvrziště se nachází v areálu zámku Luhov, několik desítek metrů severně od budovy zámku. Středový plochý a stromy zarostlý pahorek o průměru asi 15 m obklopuje 15 až 25 m široký vodní příkop a tvrziště se tak jeví jako rybník s malým ostrovem umístěným v jeho severovýchodní části.
L.P., 25.10. 2006
historie

Koncem 12. stol. se Luhov stal majetkem plaského kláštera. Později došlo k rozdělení Luhova a část s tvrzí ve 14. stol. patřila chotěšovskému klášteru, kdy je také tvrz poprvé písemně potvrzena. V první polovině 15. stol. klášter tvrz zastavil, ale ještě koncem 15. stol. ji chotěšovský probošt kláštera vyplatil a držitele vypověděl. Zřejmě potom tvrz v následujících letech zpustla a dodnes se dochovalo pouze tvrziště.

L.P. (Kolektiv autorů, Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, [IV], západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, 1985), 25.10. 2006

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Luhov

Místa v okolí

 Luhov
 Luhov
 Staré Lipno
 Líšťany
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Diviše
 Pňovany
 Krukanice
 Buben
 Frumštejn
 kostel sv. Vavřince
 Úlice
 Trpísty
 Podmokly
 Všeruby
 kostel sv. Martina
 Sviňomazský hrádek
 židovský hřbitov
 kostel sv. Markéty
 Čeminy
 Sulislav
 Rochlov
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Barbory
 Šipín
 Nekmíř
 Bezemín
 Malšín
 Komberk
 kaolinový důl
 Gutštejn
 Daňkov
 Vrtba
 kostel sv. Petra
 Prokopská štola
 Cebiv
 brána do sadu
 štola Svatý Gottwill
 Stříbro – MPZ
 Falštejn
 Koubkova brána
 štola Svatá Barbora
 kostel Všech svatých
 štola Svatá Anna
 Mostní brána
 Husitská bašta
 Malesice
 Janovský mokřad
 Kyjov
 Hradištský vrch
 Dolní Bělá
 socha sv. Josefa
 Křimice
 kostel sv. Josefa
 venkovský dům
 sousoší Piety
 Slavice
 kostel sv. Vavřince
 Očín
 Krkavec
 Žďár
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Sylvánský vrch
 Bavůrkův kříž
 mariánský sloup
 kostel sv. Jakuba
 Dolní Polžice
 Alfrédov
 Bezdružice
 židovský hřbitov
 radnice
 Úterý – MPZ
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Litice
 Ondřejov
Kontaktní informace
Luhov 1
330 35 Líšťany

Majitel:
Rodina Němcových z Prahy
Základní informace místa
ID místa: 4731
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 25.10.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama