Koněspřežná železniční dráha České Budějovice-Linz (128,7 km) byla vybudována v l. 1825-1830 (arch. F. A. Gerstner), r. 1872 byla nahrazena parostrojní železnicí. Památkami po koněspřežné dráze u Velešína jsou bývalá přepřahací stanice a hostinec Veselka - Holkov a dva kamenné můstky / propustky.
Hlavní obrázek místa
Kamenný propustek koněspřežní dráhy poblíž železniční zastávky Velešín městys je další památkou a je zvláštní svou neobvyklou konstrucí šikmého křížení
Foto je pořízeno po rekonstrukci v roce 2011- dozdění chybějících kamenů.
© František Šrámek, 10/2011

Bývalá přepřažní stanice koněspřežné dráhy s hostincem Veselka a dva kamenné propustky

V Holkově stojí budova bývalého hostince Veselka se stájemi, která fungovala jako přepřahací stanice ve směru od Českých Budějovic (dráha fungovala jako koněspřežná od 30. 9. 1828, 1. 9. 1872 byl zahájen parní provoz), nedaleko směrem k Velešínu u penzionu "U Koňské dráhy" je opravený klenutý můstek s kopií železničního svršku z roku 1928, druhý můstek/propustek je u železniční zastávky Velešín Městys.
Alena Volná, 29.11. 2010

  historie

  Bývalá koněspřežná dráha vedla z Českých Budějovic do Lince, byla vybudována v l. 1825-1830. S doporučením na stavbu koněspřežné dráhy přišel František Josef Gerstner, realizaci provedl jeho syn, František Antonín Gerstner. R. 1827 byla do zkušebního provozu uvedena severní část dráhy, r. 1832 byla zahájena pravidelná přeprava zboží a doprava osob byla zavedena později. Na 128,7 km dlouhé trati bylo 10 stanic,

  10.7. 2012

  Vývoj událostí místa

  • 1807

   První návrh železnice na evropském kontinentě od Františka Josefa Gerstnera. Pro nezájem nebyl realizován.

  • 1825 - 1830

   Započata stavba železnice.

  • 1828

   Zahájen provoz České Budějovice - Kerschbaum.

  • 01. září 1872

   Zahájen parní provoz  Vložit do oblíbených
  Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Velešín

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 9576
  Typ místa: technická památka
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=9576
  Uveřejněno: 8.3.2011
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama