Usedlost č. p. 2 v Besednici je příkladem původní zástavby venkovské usedlosti na návrší pod kostelem vedle fary. Datace na klasicistním štítu-1776.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 07/2023
Městys Besednice se nachází v okrese Český Krumlov. První písemná zmínka o původní vsi pochází z roku 1395, kdy patřila českokrumlovskému kostelu sv. Víta. Jiné zdroje uvádějí, že je zmiňována již v roce 1387, kdy ji Jan z Machalovic prodal Rožmberkům. Najdeme zde spoustu pamětihodností: památkově chráněné usedlosti č. p. 14, 15, 16, 18, 59, 60, 61, 62, 63, 125 a 126; měšťanský dům zv. Zámeček; kostel sv. Prokopa; fara; Betlémská kaple; výklenková kaple sv. Jana Nepomuckého; boží muka a hamr Sýkorův. Autobusové spojení má s krajským městem, Českým Krumlovem, Kaplicí (i žst.) a Soběnovem. Městysem prochází silnice II/157 (Český Krumlov-Borovany), zelená turistická stezka a cyklotrasa č. 1128, Paměti Slepičích hor.
Wikipedie.cz; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 9.9. 2023
popis

Usedlost č. p. 2 je příkladem původní zástavby venkovské usedlosti na návrší pod kostelem sv. Prokopa vedle fary. Obytná budova se obrací hlavním průčelím k silnici. Přízemí je tříosé a ve štítu dvouosé. Prolamovaný štít je klasicistní, datován do roku 1776. Po stranách segmentově zaklenuté vjezdy do dvora. Objekt rekonstruován v roce 1993 (uvedeno též ve štítu). Objekt byl památkově chráněn v letech 1958-1987. Je stále uveden v památkovém katalogu.

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 9.9. 2023

Komentáře

Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Besednice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 17513
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.9.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama