Kamenný propustek byl součástí koněspřežné dráhy České Budějovice – Linec, vybudované v l. 1825–1830, která byla nejdelší (128,7 km) a první veřejnou dráhou v Evropě. Propustek byl r. 2011 staticky zajištěn. Můstek patří mezi nemovité národní kulturní památky.
Hlavní obrázek místa
Kamenný propustek u Penzionu U koňské dráhy přes silnici E55
u Penzionu U koňské dráhy přes silnici E55
© František Šrámek, 04/2012
Kamenný propustek dráhy (propustky slouží k odvedení vody – přemostění potoků atp. – pod náspem dráhy) je jedním ze dvou kamenných mostů koněspřežné dráhy poblíž Velešína. Most patří mezi nemovité národní kulturní památky. Statické zajištění můstku (dozdění chybějících kamenů) provedl svépomocí na jaře r. 2011 majitel pozemku, pan Josef Bartoš. Bývalá koněspřežná dráha vedla z Českých Budějovic do Lince, byla vybudována v l. 1825–1830. S doporučením na stavbu koněspřežné dráhy přišel František Josef Gerstner, realizaci provedl jeho syn, František Antonín Gerstner. R. 1827 byla do zkušebního provozu uvedena severní část dráhy, r. 1832 byla zahájena pravidelná přeprava zboží a doprava osob byla zavedena později. Na 128,7 km dlouhé trati bylo 10 stanic, z nichž 6 bylo tzv. přepřahacích. Jedna z těchto stanic Veselka–Holkov leží nedaleko můstku. Koněspřežná dráha (koňka) byla předchůdkyní pozdějších železnic a elektrických tramvají. Vozy po lehkém železničním svršku táhl koňský potah – koně byli po kolejích schopni utáhnout mnohonásobně těžší náklad, než na formanském voze. Vůz táhli dva koně, zapřažení za sebou. Koněspřežné dráhy byly budovány počátkem 19. století po celém světě. Dráha České Budějovice – Linec byla první veřejnou železnicí v Evropě. V té době existovala řada soukromých koněspřežných drah. Koněspřežné dráhy fungovaly poměrně krátce; již v 1. polovině 19. století byly nahrazeny parostrojní železnicí.
František Šrámek, wikipedia.org, 4.7. 2012
Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Velešín

Místa v okolí

 Holkov
 radnice
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 Kamenná věž
 Velešín
 Římov
 Bartochov
 kamenný most
 Plavnice
 Štěkře
 kostel sv. Markéty
 výklenková kaple
 Kamenný Újezd
 Sedlo
 kaple sv. Barbory
 Doudleby
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 Maškovec
 Šicova kaplička
 kontribuční sýpka
 kostel sv. Martina
 Komařice
 hradiště Záluží
 Slabošovka
 Pořešín
 Dívčí Kámen
 Třísov
 Boršov
 Třísovská lípa
 kaple Panny Marie
 Granátník
 kaplička Panny Marie
 Nežetice
 židovský hřbitov
 pranýř
 Poříčí
 kostel sv. Vavřince
 kaplička Panny Marie
 boží muka
 kostel sv. Václava
 městské opevnění
 pomník Šimona Nitzka
 prelatura
 kaple sv. Martina
 jezuitská kolej
 kostel sv. Jošta
 kovárna
 rozcestník
 fotoatelier Seidel
 kaplanka
 synagoga
 radnice
 kostel sv. Víta
 Český Krumlov
 městská zbrojnice
 mariánský sloup
 kaplička sv. Anny
 špýchar s bránou
 kaple sv. Josefa
 dvůr Koroseky
 Újezdec
 výklenková kaple
 Doubravice
 výklenková kaple
 radnice
 výklenková kaple
 kašna
 kostel sv. Floriána
 Omlenička
 Ostrolovský Újezd
 výklenková kaplička
 výklenková kaple
 kostel sv. Jiří
 kříž
 Kvítkův dvůr
 Buškův hamr
 Trocnov
 Sokolčí
 socha Immaculaty
 Dobrkovický mlýn
 Kleť
 Kluk
 Červený dvůr
 Trhové Sviny
 Čížkrajice
 Chlum
 kaple
 vodojem
 výklenková kaple
 vodárenská věž
 návesní kaple
 muzeum koněspřežky
 Michnice
 Zlatý most
 kamenný most
 kostel sv. Rodiny
 Habří
 Habří
 biskupská rezidence
 Samson
 radnice
 Solní brána
 Puklicův dům
 ZOO Dvorec
 Černá věž
 Borovany
 Přední vodní mlýn
 Masné krámy
 pranýř
 radnice
 solnice
 Louzek
 kostel sv. Víta
 boží muka
 boží muka
 Dvorec
 Ledenice
 Čakovec
 morový sloup
 radnice
 kaple sv. Víta
 Holašovice - VPR
Základní informace místa
ID místa: 10532
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.7.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama