Zřicenina hradu, který založil Přemysl Otakar II., od něhož jej získal Čéč z Budějovic. Za Václava II. ho r. 1283 získali páni z Michalovic, kteří ho drželi až do r. 1387. Po r. 1487 opuštěn Vokem z Rožmberka a jako pustý se připomíná již v roce r. 1541. V l. 2011-2012 vybudován nový dřevěný most.
Hlavní obrázek místa
Pohled od zbytků kaple na hladinu přehrady
© Jiří Cukr, 04/2010
Hrad se nalézá v chráněné krajinné oblasti nad údolní nádrží na pitnou vodu pro České Budějovice. Nedaleko je ovšem velmi, ale skutečně velmi skvělá hospůdka u rybníka.
28.5. 2002
turistické

K historickým paradoxům patří skutečnost, že hrad neleží na katastru stejnojmenného města, ale na druhém břehu Malše, na území vsi Sedlce, součásti Svatého Jana nad Malší.

Ivan Grisa, 21.5. 2010

historie

VELEŠÍN HRAD.

Uprostřed asi mezi Budějovici, Krumlovem a Sviny rozloženo jest na pláni k řece Malši se sklánějící městečko Velešín, osada venkovská, lidem dobromyslným a přívětivým obydlená. Rozděluje se na městečko, t. j. náměstí s ulicí od jihu k severu jdoucí, a Latrán, t. j. ulici postrannou, k východu slunce obrácenou. V městečku bývaly někdy 2 kostely. Horní, dříve sv. Filipu a Jakubu posvěcený, zrušen byl ke konci předešlého století a dostal se potom obci, jež loď dvěma soukromníkům prodala a toliko svatyni si podržela. Okna a klenby pusté svatyně v ušlechtilém slohu gotickém vystavené svědčí, že byl kostel tento ve 14. století vyzdvižen. Dolní kostel, sv. Vácslavu posvěcený, povstal rozšířením staré gotické kaple a ukazuje proto přístavky z 15. i z pozdějších věků. Latránem se jde napřed zvolna, potom prudce k řece Malši, kdež stojí mlýn Pflegrů a dvorec sedlský řečený Moravců. Nad nimi přes řeku…  číst dále

A. Sedláček: Hrady, zámky a tvrze české, III. díl – Budějovicko, 24.8. 2002

Další texty historie

Půdorys místa

terénní náčrt
© Libor Wettengl, 1980
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Sedlce

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Kamenná věž
 mariánský sloup
 radnice
 Holkov
 Římov
 kamenný most
 Bartochov
 Sedlo
 Plavnice
 Slabošovka
 Pořešín
 Komařice
 kontribuční sýpka
 kaple sv. Barbory
 Doudleby
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 kostel sv. Martina
 Kamenný Újezd
 Štěkře
 kostel sv. Markéty
 Maškovec
 hradiště Záluží
 Újezdec
 Ostrolovský Újezd
 kaple Panny Marie
 radnice
 Boršov
 kostel sv. Floriána
 Buškův hamr
 pranýř
 kostel sv. Jiří
 Dívčí Kámen
 kostel sv. Vavřince
 Poříčí
 Třísov
 Třísovská lípa
 Sokolčí
 kaplička Panny Marie
 Granátník
 Omlenička
 židovský hřbitov
 Černá
 Trocnov
 Doubravice
 Trhové Sviny
 kaplička Panny Marie
 boží muka
 Čížkrajice
 městské opevnění
 kostel sv. Víta
 Český Krumlov
 kostel sv. Václava
 prelatura
 kaplanka
 synagoga
 kaple sv. Martina
 jezuitská kolej
 kostel sv. Jošta
 městská zbrojnice
 fotoatelier Seidel
 mariánský sloup
 radnice
 špýchar s bránou
 kaple sv. Josefa
 dům č. p. 60
 kaplička sv. Anny
 dvůr Koroseky
 kamenný most
 ZOO Dvorec
 Červený dvůr
 Kvítkův dvůr
 Borovany
 pranýř
 radnice
 boží muka
 Louzek
 Dobrkovický mlýn
 boží muka
 Kleť
 Kluk
 Hrádek
 Žumberk
 Ledenice
 Chlum
 Nový Dvůr
 morový sloup
 radnice
 návesní kaple
 Habří
 Habří
 kostel sv. Víta
 Čakovec
Základní informace místa
ID místa: 525
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 15.4.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama