Zřicenina hradu, který založil Přemysl Otakar II., od něhož jej získal Čéč z Budějovic. Za Václava II. ho r. 1283 získali páni z Michalovic, kteří ho drželi až do r. 1387. Po r. 1487 opuštěn Vokem z Rožmberka a jako pustý se připomíná již v roce r. 1541. V l. 2011-2012 vybudován nový dřevěný most.
Hlavní obrázek místa
Pohled od zbytků kaple na hladinu přehrady
© Jiří Cukr, 04/2010
Hrad se nalézá v chráněné krajinné oblasti nad údolní nádrží na pitnou vodu pro České Budějovice. Nedaleko je ovšem velmi, ale skutečně velmi skvělá hospůdka u rybníka.
28.5. 2002

  turistické

  K historickým paradoxům patří skutečnost, že hrad neleží na katastru stejnojmenného města, ale na druhém břehu Malše, na území vsi Sedlce, součásti Svatého Jana nad Malší.
  Ivan Grisa, 21.5. 2010

  historie

  VELEŠÍN HRAD.
  Uprostřed asi mezi Budějovici, Krumlovem a Sviny rozloženo jest na pláni k řece Malši se sklánějící městečko Velešín, osada venkovská, lidem dobromyslným a přívětivým obydlená. Rozděluje se na městečko, t. j. náměstí s ulicí od jihu k severu jdoucí, a Latrán, t. j. ulici postrannou, k východu slunce obrácenou. V městečku bývaly někdy 2 kostely. Horní, dříve sv. Filipu a Jakubu posvěcený, zrušen byl ke

  A. Sedláček: Hrady, zámky a tvrze české, III. díl – Budějovicko, 24.8. 2002
  Nejstarší zmínka o Velešínu je z r. 1266, kdy patřil Čéčovi z Budějovic, který Velešín postoupil neznámo kdy Benešovi Pyšnému, předku pánů z Michalovic. Král Přemysl Otakar II. nejspíše Velešín Benešovi odňal a připojil jej ke královským statkům v okolí. V r. 1283 král Václav II. vrátil hrad Velešín Benešovu synovi Janovi z Michalovic. Při dělení rodového majetku mezi tři syny Janova vnuka, Jindřicha

  Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, 11.6. 2003
  Nový dřevěný most na hrad
  V l. 2011-2012 byl postaven nový dřevěný most na hrad Velešín, dlouhý 40 m a vysoký 8 m. Nový most je vybudovaný v místě, kde stával most i dříve. Existenci staršího, byť výrazně menšího mostu prokázal archeologický průzkum. Most má nejen umožnit pohodlný přístup na hrad, a to i méně pohyblivým lidem, ale bude využit při plánované konzervaci hradu na pohodlnější přepravu stavebního materiálu. Stavbu

  10.7. 2012

  Půdorys místa

  terénní náčrt
  © Libor Wettengl, 1980
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


  Vložit do oblíbených
  Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Sedlce

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 525
  Typ místa: hrad
  Stav místa: zřícenina
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=525
  Uveřejněno: 15.4.2001
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama