Gotický kostel v Černici vznikl v několika fázích, pravděpodobně ve 13.–15. století. Pozdější úpravy (zejména 1818) již nebyly významné. Dochovala se většina zřejmě obranné zdi okolního hřbitova a barokní fara.
Hlavní obrázek místa
Kostel od východu
© Ivan Grisa 05/2010
Černice (součást obce Mojné) stojí nad pravým břehem Vltavy. Autem je přístupná nejlépe od křižovatky Harazím na silnici I/39, kde se nachází i nejbližší autobusová zastávka Zlatá Koruna, Harazím. Odtud vede i červená značka Zlatá Koruna - Věžovatá Pláně - Kaplice a cyklostezka 1197. Kostel je přístupný během bohoslužeb, které se konají pravidelně o nedělích od 11.15.
Ivan Grisa, 14.5. 2010
historie

Kostel svaté Maří Magdalény v Černici

Nejstarší části kostela pocházejí pravděpodobně z II. poloviny 13. století. Jedná se o obvodové zdi lodi, jižní portál a spodní část chórové věže. Kostel byl zřejmě již tehdy opevněn masivní zdí hřbitova. Od roku 1315 patřila ves nedalekému zlatokorunskému klášteru, jehož huť se podílela na dalších stavebních etapách: ve III. čtvrtině 14. století nový presbytář, kolem roku 1400 sakristie (obdobná jako v Boleticích: viz heslo). Od husitských válek se vsi zmocnili Rožmberkové, za jejich patronátu byly provedeny přestavby koncem 15. století (zejména klenba lodi). Roku 1818 byla zvýšena věž a upraven hlavní portál. Poslední rekonstrukce proběhla v 90. letech 20. století. Kromě dochované chórové věže a velmi členitého půdorysu jsou pozoruhodným detailem sdružená okna se segmentovým záklenkem na bocích lodí.

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 1., Academia 1977 a D. Líbal: Katalog gotické architektury v ČR do husitských válek, Unicornis 2001, 16.5. 2010

Půdorys místa

půdorys kostela
© František Mareš, Jan Sedláček: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 41 Politický okres krumlovský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1918
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Mojné

Místa v okolí

 výklenková kaple
 kostel sv. Markéty
 Štěkře
 Granátník
 židovský hřbitov
 hradiště Záluží
 městské opevnění
 boží muka
 Třísovská lípa
 kostel sv. Jošta
 prelatura
 kaplanka
 jezuitská kolej
 Český Krumlov
 městská zbrojnice
 fotoatelier Seidel
 mariánský sloup
 synagoga
 radnice
 kaple sv. Martina
 Třísov
 kostel sv. Víta
 Dívčí Kámen
 Holkov
 radnice
 mariánský sloup
 Bartochov
 kostel sv. Václava
 pranýř
 kostel sv. Vavřince
 Kvítkův dvůr
 Kamenná věž
 Velešín
 Dobrkovický mlýn
 Maškovec
 Kleť
 Plavnice
 Římov
 Kamenný Újezd
 kostel sv. Václava
 kaplička Panny Marie
 kamenný most
 Boršov
 kaplička Panny Marie
 Chlum
 Kluk
 dvůr Koroseky
 kaplička sv. Anny
 Poříčí
 kaple Panny Marie
 Doudleby
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 Červený Dvůr
 kaple sv. Barbory
 kaple sv. Josefa
 špýchar s bránou
 Pořešín
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 Sedlo
 návesní kaple
 Omlenička
 Habří
 Habří
 Chvalšiny - MPZ
 Šicova kaplička
 kostel sv. Víta
 Komařice
 Slabošovka
 Slavkov
 kontribuční sýpka
 radnice
 Michnice
 kostel sv. Floriána
 kaple
 vodojem
 Doubravice
 výklenková kaple
 výklenková kaple
 výklenková kaple
 výklenková kaple
 výklenková kaplička
 Čakovec
 kostel sv. Jiří
 Pasovary
 Nežetice
 Červený dvůr
 socha Immaculaty
 kaple sv. Víta
 kovárna
 rozcestník
 pomník Šimona Nitzka
 vodárenská věž
 muzeum koněspřežky
 Zlatý most
 Trojaň
 Sokolčí
 radnice
 biskupská rezidence
 Solní brána
 Samson
 kostel sv. Rodiny
 Holašovice - VPR
 Puklicův dům
 Masné krámy
 kaple sv. Ondřeje
 Černá věž
 solnice
 Louzek
 hradiště Kuklov
 kostel sv. Kateřiny
 Kuglvajt
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Černice
Farní 49
373 82 Boršov nad Vltavou
Tel: 387 250 365; 606 171 724
karelhampl@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 9096
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.7.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama