Rozlehlý gotický hrad Rožmberků, husité poničili r. 1467, obnoven v 1. polovině 16. století, opět poškozen výbuchem střelného prachu (r. 1573) a zemětřesením (r. 1605). Opraven, dobyt r. 1619 generálem Buquoyem. Obnoven a rozšířen barokně. V rukou rodu Buquoy zůstal hrad až do roku 1945.
Hlavní obrázek místa
Nové Hrady - pohled na nádvoří se vstupní věží
© Pavel Jarý, 09.04.2007

Prohlídkové okruhy:

I. okruh - Hrad - prohlídková trasa v 9 místnostech, nově otevřená r. 2000. Instalovaná expozice připomíná historii rodu Buquoyů a zámku, vč. nejrozsáhlejší portrétní galerie Buquoyského rodu v Čechách, expozice novohradského sklářství a původní rodová knihovna (více než 15 tisíc svazků). Prohlídka pouze s průvodcem, doba prohlídky cca 45 min. II. okruh - Byt panského úředníka - prohlídka bytu situovaného do počátku 20. stol., pět místností v části paláce, který byl v 19. stol. skutečně adaptován na byty pro panské zaměstnance. Na konci trasy možnost vyhlídky z dřevěných pavlačí na nádvoří hradu a město. Prohlídka pouze s průvodcem, doba prohlídky cca 30 min. III. okruh - Hradní příkop - prohlídka jednoho z největších vyzděných hradních příkopů u nás. Rozloha příkopu je 6 246 m2, výška zdi je 9,5 - 13 m. Vnější strana příkopu měří 373 m. Příkop (13. stol.) byl upraven do současné podoby při rekonstrukci hradu na přelomu 16. a 17. stol. pod vedením ital. stavitele A. Canevalle. V 19. stol. byli v příkopu chováni jeleni a daňci. Součástí prohlídky je výstava Rožmberské Novohradsko. Samostatná prohlídka bez průvodce, doba prohlídky cca 15 min. V případě špatného počasí (trvalý déšť) je příkop uzavřen.
E.H. podle http://www.hrad-novehrady.eu, 18.3. 2013
historie

Gotický hrad z 1. poloviny 13. století, poprvé zmiňován roku 1279. V držení Vítkovců – pánů z Landštejna, později Rožmberků. V 15. století několikrát dobyt a vypálen, v 16. století poškozen výbuchem střelného prachu a zemětřesením. Tehdy zanikl velký bergfrit, který byl vetknut do obvodové zdi. Také byl později srovnán se zemí poškozený gotický palác v jižní části dispozice. Roku 1605 opraven a mohutně opevněn. V roce 1619 hrad dobyt císařským generálem Karlem Bonaventurou Buquoyem. V majetku Buquoyského rodu až do roku 1945.

2.9. 2002

Další texty historie
pověsti

Mnichové v Červené věži

V Červené věži novohradské se před dávnými lety zjevovali mnichové. O půlnoci se vynořili z podzemí a počali vystupovati z přízemí do pater, procházejíce bez překážky stěnami i zavřenými dveřmi. Jestliže zastali ve věži nějakého člověka, mlčky ho obešli a nejstarší z nich mu položil otázku: „Které zvíře nebylo stvořeno Bohem?“ Ustrašení, překvapení lidé mu odpovídali všelijak. Někdo jmenoval kočku, jiný lva anebo tygra, mnich však pokaždé zavrtěl smutně hlavou a pohleděl na tázaného ledovým, vyhaslým zrakem, až ho zamrazilo. Nešťastník nemohl se od té chvíle zbýti svého strašidelného vidění a uštván přízraky umíral v krátkém čase. Proto se lidé vyhýbali Červené věži jako čert kříži a nikdo se v ní neodvážil bydleti. Jednou přišel do hradu potulný kovářský tovaryš, který hledal práci. Pán hradu mu řekl, že ho přijme do svých služeb, avšak že si ho musí nejdříve vyzkoušeti. Má zlé koně, potřebuje k jich okování muže…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 4.11. 2002

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Nové Hrady

Místa v okolí

 kovárna
 kaple Panny Marie
 Buquoyská rezidence
 Nové Hrady
 Buquoyská hrobka
 Cuknštejn
 Světví
 Svébohy
 kostel sv. Mikuláše
 Žumberk
 kostel sv. Anny
 Kraví hora
 Olešnice
 kostel sv. Václava
 Hrádek
 kostel sv. Jiljí
 Červené blato
 Žofinka
 Čížkrajice
 Veterán Muzeum-Roděj
 Trhové Sviny
 fara
 dřevěný betlém
 Buškův hamr
 ZOO Dvorec
 radnice
 morový sloup
 Zlatá Ktiš
 Dvorec
 boží muka
 Safari Park
 Nový Dvůr
 Hluboká u Borovan
 kamenný most
 kostel sv. Zikmunda
 Nežetice
 Borovany
 pranýř
 radnice
 kříž
 výklenková kaple
 Újezdec
 Ostrolovský Újezd
 kašna
 boží muka
 Trocnov
 pomník Šimona Nitzka
 rozcestník
 kovárna
Kontaktní informace
Státní hrad Nové Hrady
kastelán Mgr. Jan Smolík
Komenského 33
373 33 Nové Hrady
Tel: objednávky 386 361 313, kastelán 724 663 554
http://www.hrad-novehrady.eu
novehrady@budejovice.npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 508
Typ místa: hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 2.9.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama