Slavětínská rozhledna

rozhledna Na Markoušovickém hřebenu
Ocelodřevěná rozhledna na severním okraji hřebene Jestřebích hor vznikla v letech 2013-2014 z iniciativy s.p. Lesy ČR k podpoře turistiky v méně známé části horského pásma. Je čtyřpatrová, 22,5 m vysoká a celoročně volně přístupná.
Hlavní obrázek místa
Slavětínská rozhledna
© P. Urbanec 08/2019
Slavětínská nebo též Markoušovická rozhledna se nachází poblíž severního konce Jestřebích hor. Stojí na katastrálním území Slavětín u Radvanic. Slavětín je malá osada na východním svahu hřebene a je místní částí obce Radvanice. Od západu na hřeben zasahuje katastrální území Markoušovice. Podstatně větší ves Markoušovice je částí obce Velké Svatoňovice. K rozhledně vedou jen lesní cesty, příp. turistické trasy. Ze Slavětína to jsou neznačené polní cesty, od horního okraje Markoušovic vede na hřeben žlutá značka a ze zdejšího rozcestí pokračuje vlevo zelená po hřebenu k rozhledně, v obou případech se jedná asi o 2 km. Motorovým vozidlem se lze nejvíce přiblížit z osady Lhota (místní část Trutnova) po úzké asfaltové a poté panelové cestě na odstavnou plochu u vojenského bunkru Na Pahorku. Odtud zbývá dojít ještě asi půl kilometru po zelené značce s převýšením 60 m. Rozhledna umožňuje kruhový výhled na Krkonoše s Rýchorami, Vraní a Javoří hory, Českoskalicko s Rozkoší i Žacléřsko.
6.6. 2021
popis

Samotná rozhledna je čtyřpatrová o výšce 22,5 m. Na železobetonovém základu je vztyčena dřevěná konstrukce z loupané kulatiny douglasky tisolisté, další dřevěné konstrukční prvky jako podlahy nebo zábradlí jsou z dubu. Kovovou část rozhledny představuje především točité schodiště, pak táhla nosné konstrukce a spojovací prvky. Nejvyšší vyhlídková plošina je ve výšce 18 m a vede na ni 92 schodů. Součástí vybudované rozhledny jsou také lavičky, dřevěný odpočinkový altán a informační panel.

6.6. 2021

historie

O výstavbu turistické rozhledny s altánem na Markoušovickém hřebeni poblíž osady Slavětín se zasloužila společnost Lesy ČR s.p. Pokoušela se o to zhruba od r. 2011, kdy vyhlásila výběrové řízení na zpracování projektové dokumentace. Autory projektu se následně stali architekti Ing. Antonín Olšina a Ing. Martin Novák, kteří navrhli přes 22 m vysokou dřevěnou věž s ocelovými prvky. Vlastní stavba rozhledny byla zahájena na začátku srpna 2013. Generálním dodavatelem se stala osvědčená firma Tesmen, s.r.o. z Olešnice u Červeného Kostelce. Náklady na výstavbu věže činily 2,1 mil. Kč a zčásti byly uhrazeny z evropské dotace. Slavnostní otevření rozhledny se konalo 30. září 2014 a od té doby je volně přístupná veřejnosti.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 6.6. 2021

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Radvanice

Místa v okolí

 Radvanice
 Žaltman
 štola Kateřina
 Bolkov
 Velké Svatoňovice
 Starý Rokytník
 kostel sv. Kateřiny
 Dřevěnka
 stará radnice
 kaple sv. Michala
 Trutnov
 Krakonošova kašna
 stará radnice
 evangelický kostel
 Adršpach
 Šibeník
 Rechenburg
 Čáp
 železniční most
 Dolní Adršpach
 zvonice
 Skály
 Střmen
 Skály
 Stachelberg
 Eliška
 Hampelův sloup
 Vízmburk
 kostel Panny Marie
 Žacléř
 Bystrý
 Stárkov
 Teplice nad Metují
 Teplice nad Metují
 kostel sv. Vavřince
 Stárkov
 kostel sv. Anny
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 hrob Viktorky
 kaple sv. Anny
 Keyzlarova vila
 smírčí kříž
 fara
 Břecštejn
 mlýn Dřevíček
 Červená Hora
 Ochranná kaple
 Vlčice
 kostel sv. Vojtěcha
 Samaritánka
 Ostaš
 kaple sv. Antonína
 Turyň
 kříž nad Pěkovem
 Horní Vlčice
 zvonice
 Vlčinec
 Homole
 kostel Všech svatých
 Mieroszów
 mariánské sousoší
 Hronov
 Jiráskovo divadlo
 Na Signálu
 pivovar
 Horní Maršov
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 15558
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.6.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama