Slavětínská rozhledna

rozhledna Na Markoušovickém hřebenu
Ocelodřevěná rozhledna na severním okraji hřebene Jestřebích hor vznikla v letech 2013-2014 z iniciativy s.p. Lesy ČR k podpoře turistiky v méně známé části horského pásma. Je čtyřpatrová, 22,5 m vysoká a celoročně volně přístupná.
Hlavní obrázek místa
Slavětínská rozhledna
© P. Urbanec 08/2019
Slavětínská nebo též Markoušovická rozhledna se nachází poblíž severního konce Jestřebích hor. Stojí na katastrálním území Slavětín u Radvanic. Slavětín je malá osada na východním svahu hřebene a je místní částí obce Radvanice. Od západu na hřeben zasahuje katastrální území Markoušovice. Podstatně větší ves Markoušovice je částí obce Velké Svatoňovice. K rozhledně vedou jen lesní cesty, příp. turistické trasy. Ze Slavětína to jsou neznačené polní cesty, od horního okraje Markoušovic vede na hřeben žlutá značka a ze zdejšího rozcestí pokračuje vlevo zelená po hřebenu k rozhledně, v obou případech se jedná asi o 2 km. Motorovým vozidlem se lze nejvíce přiblížit z osady Lhota (místní část Trutnova) po úzké asfaltové a poté panelové cestě na odstavnou plochu u vojenského bunkru Na Pahorku. Odtud zbývá dojít ještě asi půl kilometru po zelené značce s převýšením 60 m. Rozhledna umožňuje kruhový výhled na Krkonoše s Rýchorami, Vraní a Javoří hory, Českoskalicko s Rozkoší i Žacléřsko.
6.6. 2021
popis

Samotná rozhledna je čtyřpatrová o výšce 22,5 m. Na železobetonovém základu je vztyčena dřevěná konstrukce z loupané kulatiny douglasky tisolisté, další dřevěné konstrukční prvky jako podlahy nebo zábradlí jsou z dubu. Kovovou část rozhledny představuje především točité schodiště, pak táhla nosné konstrukce a spojovací prvky. Nejvyšší vyhlídková plošina je ve výšce 18 m a vede na ni 92 schodů. Součástí vybudované rozhledny jsou také lavičky, dřevěný odpočinkový altán a informační panel.

6.6. 2021

historie

O výstavbu turistické rozhledny s altánem na Markoušovickém hřebeni poblíž osady Slavětín se zasloužila společnost Lesy ČR s.p. Pokoušela se o to zhruba od r. 2011, kdy vyhlásila výběrové řízení na zpracování projektové dokumentace. Autory projektu se následně stali architekti Ing. Antonín Olšina a Ing. Martin Novák, kteří navrhli přes 22 m vysokou dřevěnou věž s ocelovými prvky. Vlastní stavba rozhledny byla zahájena na začátku srpna 2013. Generálním dodavatelem se stala osvědčená firma Tesmen, s.r.o. z Olešnice u Červeného Kostelce. Náklady na výstavbu věže činily 2,1 mil. Kč a zčásti byly uhrazeny z evropské dotace. Slavnostní otevření rozhledny se konalo 30. září 2014 a od té doby je volně přístupná veřejnosti.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 6.6. 2021

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Radvanice

Místa v okolí

 Radvanice
 Žaltman
 štola Kateřina
 Bolkov
 Velké Svatoňovice
 Starý Rokytník
 kostel sv. Kateřiny
 Dřevěnka
 stará radnice
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 Trutnov
 Krakonošova kašna
 evangelický kostel
 Adršpach
 Šibeník
 Rechenburg
 Čáp
 Dolní Adršpach
 železniční most
 zvonice
 Skály
 Skály
 Stachelberg
 Střmen
 Eliška
 Belver
 Hampelův sloup
 Vízmburk
 kostel Panny Marie
 Žacléř
 Bystrý
 Teplice nad Metují
 Stárkov
 Teplice nad Metují
 kostel sv. Vavřince
 Stárkov
 kostel sv. Anny
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 hrob Viktorky
 kaple sv. Anny
 Keyzlarova vila
 smírčí kříž
 fara
 Břecštejn
 mlýn Dřevíček
 Červená Hora
 Vlčice
 kostel sv. Vojtěcha
 Ochranná kaple
 Samaritánka
 Ostaš
 kaple sv. Antonína
 Horní Vlčice
 Turyň
 kříž nad Pěkovem
 zvonice
 Vlčinec
 Homole
 kostel Všech svatých
 Mieroszów
 mariánské sousoší
 Hronov
 Jiráskovo divadlo
 Na Signálu
 pivovar
 Horní Maršov
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 15558
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.6.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama