Slavětínská rozhledna

rozhledna Na Markoušovickém hřebenu
Ocelodřevěná rozhledna na severním okraji hřebene Jestřebích hor vznikla v letech 2013-2014 z iniciativy s.p. Lesy ČR k podpoře turistiky v méně známé části horského pásma. Je čtyřpatrová, 22,5 m vysoká a celoročně volně přístupná.
Hlavní obrázek místa
Slavětínská rozhledna
© P. Urbanec 08/2019
Slavětínská nebo též Markoušovická rozhledna se nachází poblíž severního konce Jestřebích hor. Stojí na katastrálním území Slavětín u Radvanic. Slavětín je malá osada na východním svahu hřebene a je místní částí obce Radvanice. Od západu na hřeben zasahuje katastrální území Markoušovice. Podstatně větší ves Markoušovice je částí obce Velké Svatoňovice. K rozhledně vedou jen lesní cesty, příp. turistické trasy. Ze Slavětína to jsou neznačené polní cesty, od horního okraje Markoušovic vede na hřeben žlutá značka a ze zdejšího rozcestí pokračuje vlevo zelená po hřebenu k rozhledně, v obou případech se jedná asi o 2 km. Motorovým vozidlem se lze nejvíce přiblížit z osady Lhota (místní část Trutnova) po úzké asfaltové a poté panelové cestě na odstavnou plochu u vojenského bunkru Na Pahorku. Odtud zbývá dojít ještě asi půl kilometru po zelené značce s převýšením 60 m. Rozhledna umožňuje kruhový výhled na Krkonoše s Rýchorami, Vraní a Javoří hory, Českoskalicko s Rozkoší i Žacléřsko.
6.6. 2021
popis

Samotná rozhledna je čtyřpatrová o výšce 22,5 m. Na železobetonovém základu je vztyčena dřevěná konstrukce z loupané kulatiny douglasky tisolisté, další dřevěné konstrukční prvky jako podlahy nebo zábradlí jsou z dubu. Kovovou část rozhledny představuje především točité schodiště, pak táhla nosné konstrukce a spojovací prvky. Nejvyšší vyhlídková plošina je ve výšce 18 m a vede na ni 92 schodů. Součástí vybudované rozhledny jsou také lavičky, dřevěný odpočinkový altán a informační panel.

6.6. 2021

historie

O výstavbu turistické rozhledny s altánem na Markoušovickém hřebeni poblíž osady Slavětín se zasloužila společnost Lesy ČR s.p. Pokoušela se o to zhruba od r. 2011, kdy vyhlásila výběrové řízení na zpracování projektové dokumentace. Autory projektu se následně stali architekti Ing. Antonín Olšina a Ing. Martin Novák, kteří navrhli přes 22 m vysokou dřevěnou věž s ocelovými prvky. Vlastní stavba rozhledny byla zahájena na začátku srpna 2013. Generálním dodavatelem se stala osvědčená firma Tesmen, s.r.o. z Olešnice u Červeného Kostelce. Náklady na výstavbu věže činily 2,1 mil. Kč a zčásti byly uhrazeny z evropské dotace. Slavnostní otevření rozhledny se konalo 30. září 2014 a od té doby je volně přístupná veřejnosti.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 6.6. 2021

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Radvanice

Místa v okolí

 Radvanice
 Žaltman
 štola Kateřina
 Bolkov
 Velké Svatoňovice
 Starý Rokytník
 Dřevěnka
 stará radnice
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 Trutnov
 Krakonošova kašna
 evangelický kostel
 Adršpach
 Šibeník
 Rechenburg
 Dolní Adršpach
 železniční most
 zvonice
 Skály
 Střmen
 Skály
 Stachelberg
 Hampelův sloup
 Vízmburk
 kostel Panny Marie
 Žacléř
 Bystrý
 Teplice nad Metují
 Stárkov
 Teplice nad Metují
 kostel sv. Vavřince
 Stárkov
 kostel sv. Anny
 hrob Viktorky
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 Keyzlarova vila
 smírčí kříž
 Břecštejn
 fara
 mlýn Dřevíček
 Červená Hora
 Vlčice
 kostel sv. Vojtěcha
 Ochranná kaple
 Samaritánka
 Ostaš
 kaple sv. Antonína
 Horní Vlčice
 kříž nad Pěkovem
 Vlčinec
 zvonice
 Homole
 kostel Všech svatých
 Mieroszów
 mariánské sousoší
 Hronov
 Jiráskovo divadlo
 Na Signálu
 pivovar
 Horní Maršov
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 15558
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.6.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama