Jezuitský seminář v Českém Krumlově vznikl v letech 1650–1652 na místě šesti měšťanských domů. Prošel dalšími barokními přestavbami. Od roku 1773 sídlo různých škol, po II. světové válce místního muzea, které zde působí dodnes.
Hlavní obrázek místa
Bývalý seminář od severozápadu
© Ivan Grisa 05/2010

Bývalý jezuitský seminář, dnes muzeum v Českém Krumlově

Krumlovští jezuité získávali v letech 1590–1636 postupně šest domů naproti své koleji (viz heslo). Pro potřeby svého semináře (řádového učiliště) je nechali v letech 1650–1652 nahradit jednotným objektem (stavitel F. A. Golts), jehož mohutná hmota vytvořila jednu z dominant města. Roku 1732 byla přistavěna kaple svatého Josefa a boční křídlo směrem k bývalé Horní bráně. Kolem roku 1750 vznikly dnešní štíty nad čely budovy. Po zrušení řádu roku 1773 se v budově vystřídalo několik typů škol. Roku 1839 byla zbořena Horní brána, což vyvolalo drobné stavební úpravy bývalého semináře. Zchátralý objekt náležel od roku 1940 městu. Po II. světové válce sem byl umístěn archiv a muzeum, které je po rekonstrukci z let 1970–79 jeho jediným uživatelem.
http://www.encyklopedie.ckrumlov.cz/docs/cz/mesto_objekt_hor152.xml, 14.5. 2010
Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Český Krumlov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Kontaktní informace
Regionální muzeum v Českém Krumlově
Horní 152
381 01 Český Krumlov
Tel: 380 711 674
http://www.ckrumlov.cz/cz1250/mesto/soucas/i_okvlmu.htm
muzeumck@quick.cz
Základní informace místa
ID místa: 9128
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 6.8.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama