Historicky velmi cenná pozdně gotická boží muka z počátku 16. století patří do souboru drobných sakrálních staveb v okolí Netolic (Babice, Mahouš, Podeřiště). Jsou dávána do souvislosti s morovou epidemií z roku 1521, byla vztyčena jako prosba za odvrácení nemoci či jako poděkování za záchranu.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 07/2014
Historicky velmi cenná pozdně gotická boží muka z počátku 16. století patří do souboru několika podobných drobných sakrálních staveb v okolí Netolic (Babice, Mahouš, Podeřiště). Jsou dávána do souvislosti s morovou epidemií, která tuto oblast zasáhla roku 1521. Tehdy v některých zdejších vesnicích zemřela většina obyvatel a boží muka byla vztyčována jako prosba za odvrácení nemoci či jako poděkování za záchranu.
Milan Caha (zdroj: Paloušová, Z: Kamenná boží muka v Jižních Čechách a přilehlé Moravě, Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Českých Budějovicích, 2009), 25.9. 2014
historie

Co jsou to boží muka?

Boží muka jsou typem drobné sakrální památky, která se v našich zemích začala objevovat již v období gotiky. Představují sloup, u kterého byl připoután a bičován před svojí popravou Ježíš Kristus. Ve 14. - 17. století měla nejčastěji podobu žulového nebo pískovcového sloupu, zakončeného lucernou s křížem na vrcholu. Ač se oblast od oblasti jejich podoba mírně lišila, základní součásti - patku či sokl, sloup či dřík a kapličku či lucernu měla vždy. Na sloupu či na patce byly často znázorňovány předměty, související s Kristovým umučením - hřeby a kladivo, kopí s houbou namočenou do octa, důtky, kleště, kostky (se kterými římští vojáci hráli o jeho šat) apod. Od období baroka až do počátku 20. století byla u nás častější boží muka zděná - z lomového kamene či z cihel, s trojhranným nebo čtyřhranným půdorysem.

Milan Caha (zdroj: wikipedie), 25.9. 2014

Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Babice

Místa v okolí

 archeopark Netolice
 kašna
 Netolice – MPZ
 nová radnice
 Kudrnův dům
 kostel sv. Václava
 Poděhusy
 Sedlec
 Kratochvíle
 Rábín
 Holašovice - VPR
 panský dům
 kostel sv. Linharta
 Suchá
 kostel sv. Vavřince
 Lomec
 Čakovec
 Kubatův pomník
 Libějovice
 barokní kamenný most
 Libějovice
 Machovice
 Vildštejn
 kostel sv. Víta
 Staré Machovice
 Habří
 Habří
 Kuglvajt
 kostel sv. Martina
 návesní kaple
 boží muka
 Doubíčko
 Vitějovice
 dvůr Vondrov
 Houžná
 Kluk
 ZOO Ohrada
 Ohrada
 Vodňany
 synagoga
 městské opevnění
 Chlum
 Jánský most
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 kostel sv. Dominika
 kostel sv. Dismase
 boží muka
 Libív
 Dříteň
 Hluboká nad Vltavou
 Bavorov
 dvůr Koroseky
 panský dům
 kaplička sv. Anny
 kostel sv. Václava
 Chvalešovice
 kaplička Panny Marie
 kaplička Panny Marie
 špýchar s bránou
 kaple sv. Josefa
 Boršov
 kaple sv. Rozálie
 Tourov
 Poříčí
 kaple
 Býšov
 Maškovec
Základní informace místa
ID místa: 11877
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.9.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama