Historicky velmi cenná pozdně gotická boží muka z počátku 16. století patří do souboru drobných sakrálních staveb v okolí Netolic (Babice, Mahouš, Podeřiště). Jsou dávána do souvislosti s morovou epidemií z roku 1521, byla vztyčena jako prosba za odvrácení nemoci či jako poděkování za záchranu.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 07/2014
Historicky velmi cenná pozdně gotická boží muka z počátku 16. století patří do souboru několika podobných drobných sakrálních staveb v okolí Netolic (Babice, Mahouš, Podeřiště). Jsou dávána do souvislosti s morovou epidemií, která tuto oblast zasáhla roku 1521. Tehdy v některých zdejších vesnicích zemřela většina obyvatel a boží muka byla vztyčována jako prosba za odvrácení nemoci či jako poděkování za záchranu.
Milan Caha (zdroj: Paloušová, Z: Kamenná boží muka v Jižních Čechách a přilehlé Moravě, Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Českých Budějovicích, 2009), 25.9. 2014
historie

Co jsou to boží muka?

Boží muka jsou typem drobné sakrální památky, která se v našich zemích začala objevovat již v období gotiky. Představují sloup, u kterého byl připoután a bičován před svojí popravou Ježíš Kristus. Ve 14. - 17. století měla nejčastěji podobu žulového nebo pískovcového sloupu, zakončeného lucernou s křížem na vrcholu. Ač se oblast od oblasti jejich podoba mírně lišila, základní součásti - patku či sokl, sloup či dřík a kapličku či lucernu měla vždy. Na sloupu či na patce byly často znázorňovány předměty, související s Kristovým umučením - hřeby a kladivo, kopí s houbou namočenou do octa, důtky, kleště, kostky (se kterými římští vojáci hráli o jeho šat) apod. Od období baroka až do počátku 20. století byla u nás častější boží muka zděná - z lomového kamene či z cihel, s trojhranným nebo čtyřhranným půdorysem.

Milan Caha (zdroj: wikipedie), 25.9. 2014

Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Babice

Místa v okolí

 archeopark Netolice
 kašna
 Netolice – MPZ
 nová radnice
 Kudrnův dům
 kostel sv. Václava
 Poděhusy
 Sedlec
 Kratochvíle
 Rábín
 Holašovice - VPR
 panský dům
 kostel sv. Linharta
 Suchá
 kostel sv. Vavřince
 Lomec
 Čakovec
 Kubatův pomník
 Libějovice
 barokní kamenný most
 Libějovice
 Machovice
 Vildštejn
 kostel sv. Víta
 Staré Machovice
 Habří
 Habří
 Kuglvajt
 kostel sv. Martina
 návesní kaple
 boží muka
 Doubíčko
 Vitějovice
 dvůr Vondrov
 Houžná
 Kluk
 ZOO Ohrada
 Ohrada
 Vodňany
 synagoga
 městské opevnění
 Chlum
 Jánský most
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 kostel sv. Dominika
 kostel sv. Dismase
 boží muka
 Libív
 Dříteň
 Hluboká nad Vltavou
 Bavorov
 dvůr Koroseky
 panský dům
 kaplička sv. Anny
 kostel sv. Václava
 Chvalešovice
 kaplička Panny Marie
 kaplička Panny Marie
 špýchar s bránou
 kaple sv. Josefa
 Boršov
 kaple sv. Rozálie
 Tourov
 Poříčí
 kaple
 Býšov
 Maškovec
Základní informace místa
ID místa: 11877
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.9.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama