Renesanční zámek přestavěný ze středověkého hradu. 1. fáze úprav se před pol. 16. st. soustředila na horní hrad. Mezi léty 1580-90 nechali Redernové postavit Dolní zámek na místě někdejšího předhradí. Později upravován barokně a novorenesančně.
Hlavní obrázek místa
Frýdlant
© Petr Pokorný 05/2006
Nádherný hradozámek na severu Čech. K vidění je toho na tomto hradě opravdu mnoho. Nelze jinak než doporučit.
28.5. 2002
turistické

Návštěvní okruhy:

I. základní prohlídkový okruh - Návštěvní okruh obnáší prohlídku hradu, hradního muzea s galerií Gallasů a Clam-Gallasů, sbírky zbraní a části věnované Albrechtu z Valdštejna. Prohlídka dále prochází Vrchnostenskou kanceláří, kde jsou k vidění uniformy sloužících nebo koňské postroje. Poté se přechází z hradu do zámku, zde trasa vede podkrovím s hostinskými pokoji, sestoupí do dámských pokojů a dál do pánské části a reprezentačních salonů. Prohlídka je ukončena v zámecké kuchyni. Délka prohlídky je 90 - 120 minut.
II. okruh: zbrojnice - V nové expozici zbrojnice je více než tisíc zbraní, z nichž nejstarší pochází z poloviny 12. století a nejmladší z 1. světové války. Expozice obsahuje zbraně chladné i palné, vojenské i lovecké. Maximální počet osob ve skupině je 8, délka prohlídky je cca 60 min.

E.H. podle http://www.zamek-frydlant.cz, 14.8. 2013

historie

Frýdlant patří k nejvýznamnějším památkovým celkům v Čechách. Areál představuje velmi cenné spojení dvou architektonických útvarů – středověkého hradu a renesančního zámku. Vznik hradu Frýdlant spadá do poloviny 13. století. Jeho prvními majiteli byli Ronovci. První renesanční stavby, ovlivněné tzv. saskou, respektive lužickou architekturou s mnohými gotickými návraty, provedli páni z Biberšteinu, držící panství od konce 70. let 13. století do roku 1551. V letech 1552 – 1558 spravovala panství jako odumřelé léno královská komora. V roce 1558 koupil Frýdlant Friedrich z Redernů, jeden z nejpřednějších slezských šlechticů. K významné stavební aktivitě v renesančním duchu došlo až za vlády Melchiora z Redernů po roce 1582, který z Frýdlantu vytvořil rodovou rezidenci. Pro Melchiora pracoval Marco Spazio a spolu s polírem Antoniem vybudoval v předhradí nový patrový zámek s renesančními štíty a se…  číst dále

2.8. 2002

Další texty historie

Půdorys místa


© D.Menclová
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Frýdlant

Místa v okolí

 zámecký okrsek
 mariánský sloup
 solnice
 nová radnice
 sousoší Piety
 Frýdlantský vrch
 kostel sv. Anny
 Skalní hrad
 Sommerův kříž
 kamenný most
 dům č. p. 48
 kostel sv. Heleny
 Haslerův dům
 Dolní Pertoltice
 kostel sv. Jošta
 Pohanské kameny
 Lázně Libverda
 Vysoký
 Lázně Libverda
 Obří sud
 kostel sv. Mikuláše
 Ořešník
 vodní nádrž Fojtka
 Curia Vítkov
 evangelický kostel
 Černousy
 Štolpišská silnice
 kostel sv. Kateřiny
 Klingerova vila
 městské lázně
 Holubník
 kostel sv. Martina
 Andělka
 Dolní Oldříš
 Habartice
 kostel sv. Anny
 Habartice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Josefa
 Klingerovo mausoleum
 Melzerův pomník
 Nová Louka
 Ves
 Jezdec
 Bílá skála
 kostel sv. Vavřince
 silniční most
 mariánský sloup
 radnice
 panský dům
 kostel sv. Jakuba
 fara
 Smrk
 Scholzeho mlýn
 kostel sv. Antonína
 Královka
 Gieraltówek
 ZOO Liberec
 Lidové sady
 Liberecká výšina
 kostel sv. Mikuláše
 Jizera
 Haléřova tvrz
 horská chata Smědava
 Hamrštejn
 Grabštejn
 Świecie
 vodopády Jedlové
 Protržená přehrada
 Raimund
Kontaktní informace
Státní hrad a zámek Frýdlant
464 01 Frýdlant v Čechách
Tel: 482 312 130
http://www.zamek-frydlant.cz/
frydlant@liberec.npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 774
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 26.7.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama