Telekomunikační stožár s vyhlídkovou plošinou Slabošovka (35 m, 624 m n. m.) byl postaven r. 2002. Rozhledna měla původně stát na nejvyšším vrchu Slepičích hor Kohout; stavba tam však nebyla povolena. Vlastníkem společnost T-mobile. Vyhlídková plošina je ve výšce 24 m.
Hlavní obrázek místa
Slabošovka - rozhledna
© Pavel Jarý, 07.07.2007
Jedna z novějších českých rozhleden stojí na vrchu Slabošovka zhruba kilometr západně od obce Besednice mezi Trhovými Sviny a Kaplicí. K rozhledně vede pouze jedna cesta. Z náměstí v Besednici je třeba vyrazit po zelené značce, která na konci obce u kříže pokračuje rovně. K rozhledně, jejíž silueta již dominuje nedalekému lesíku, je třeba odbočit vpravo na polní cestu.
Jiří Cukr, 12.7. 2003
historie

Vrch Slabošovka je vysoký 624 metry, což je téměř o 250 méně než hora Kohout ve Slepičích horách. Právě Kohout, na kterém již dříve rozhledna stávala, se měl stát útočištěm zamýšlené vyhlídkové stavby, o níž obec Besednice dlouhodobě usilovala. Výstavba rozhledny na nejvyšší hoře Slepičích hor však nebyla povolena. Besednice ovšem obdržela žádost o zřízení telekomunikační věže, se kterou souhlasila za podmínky, že na vrcholu bude zpřístupněn vyhlídkový ochoz. A tak se také zjara roku 2002 stalo. Za rozhledem necelých 30 metrů nad zemí je třeba pokořit 105 schodů. A výhled je skutečně obdivuhodný. Jako na dlani máme Besednici, za ní se tyčí vrcholy Slepičích hor, za nimi prokukují Novohradské hory, kostel v Soběnově a za dobré viditelnosti je možné spatřit i Alpy. Na západě vystupuje Kaplická pahorkatina s dominantní horou Poluška s vysílačem a Blanský les s Kletí. V lese lze vidět i zříceninu hradu Pořešín. Na sever…  číst dále

Jiří Cukr, 12.7. 2003

Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Besednice

Místa v okolí

 Pořešín
 Sokolčí
 Černá
 kostel sv. Jiří
 Velešín
 kostel sv. Floriána
 radnice
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 radnice
 Kamenná věž
 Nežetice
 Čížkrajice
 Sedlo
 Buškův hamr
 Holkov
 Římov
 kamenný most
 Trhové Sviny
 morový sloup
 radnice
 Omlenička
 kontribuční sýpka
 Komařice
 Žumberk
 Louzek
 Újezdec
 Bartochov
 Ostrolovský Újezd
 kostel sv. Martina
 Hrádek
 kaple sv. Barbory
 Doudleby
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 Plavnice
 Trocnov
 ZOO Dvorec
 kostel sv. Václava
 kamenný most
 Olešnice
 boží muka
 Dvorec
 Svébohy
 pranýř
 kostel sv. Vavřince
 Kamenný Újezd
 kostel Všech svatých
 pranýř
 kostel sv. Ondřeje
 Borovany
 radnice
 kostel sv. Markéty
 Štěkře
 Safari Park
 Kraví hora
 Maškovec
 Nový Dvůr
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka
 kostel sv. Anny
 kaple Panny Marie
 hradiště Záluží
 kostel sv. Jiljí
 Boršov
 Poříčí
 Dívčí Kámen
 Třísovská lípa
 kaplička Panny Marie
 Třísov
 Zlatá Ktiš
 kaplička Panny Marie
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Anny
 silniční most
 kostel sv. Mikuláše
 Rožmberk
Základní informace místa
ID místa: 1560
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.7.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama