Telekomunikační stožár s vyhlídkovou plošinou Slabošovka (35 m, 624 m n. m.) byl postaven r. 2002. Rozhledna měla původně stát na nejvyšším vrchu Slepičích hor Kohout; stavba tam však nebyla povolena. Vlastníkem společnost T-mobile. Vyhlídková plošina je ve výšce 24 m.
Hlavní obrázek místa
Slabošovka - rozhledna
© Pavel Jarý, 07.07.2007
Jedna z novějších českých rozhleden stojí na vrchu Slabošovka zhruba kilometr západně od obce Besednice mezi Trhovými Sviny a Kaplicí. K rozhledně vede pouze jedna cesta. Z náměstí v Besednici je třeba vyrazit po zelené značce, která na konci obce u kříže pokračuje rovně. K rozhledně, jejíž silueta již dominuje nedalekému lesíku, je třeba odbočit vpravo na polní cestu.
Jiří Cukr, 12.7. 2003
historie

Vrch Slabošovka je vysoký 624 metry, což je téměř o 250 méně než hora Kohout ve Slepičích horách. Právě Kohout, na kterém již dříve rozhledna stávala, se měl stát útočištěm zamýšlené vyhlídkové stavby, o níž obec Besednice dlouhodobě usilovala. Výstavba rozhledny na nejvyšší hoře Slepičích hor však nebyla povolena. Besednice ovšem obdržela žádost o zřízení telekomunikační věže, se kterou souhlasila za podmínky, že na vrcholu bude zpřístupněn vyhlídkový ochoz. A tak se také zjara roku 2002 stalo. Za rozhledem necelých 30 metrů nad zemí je třeba pokořit 105 schodů. A výhled je skutečně obdivuhodný. Jako na dlani máme Besednici, za ní se tyčí vrcholy Slepičích hor, za nimi prokukují Novohradské hory, kostel v Soběnově a za dobré viditelnosti je možné spatřit i Alpy. Na západě vystupuje Kaplická pahorkatina s dominantní horou Poluška s vysílačem a Blanský les s Kletí. V lese lze vidět i zříceninu hradu Pořešín. Na sever…  číst dále

Jiří Cukr, 12.7. 2003

Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Besednice

Místa v okolí

 Pořešín
 Sokolčí
 Černá
 kostel sv. Jiří
 Velešín
 kostel sv. Floriána
 radnice
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 radnice
 Kamenná věž
 Čížkrajice
 Nežetice
 Sedlo
 Buškův hamr
 Holkov
 Římov
 kamenný most
 Šicova kaplička
 Trhové Sviny
 Omlenička
 morový sloup
 radnice
 Komařice
 kontribuční sýpka
 Žumberk
 Louzek
 Újezdec
 Bartochov
 kostel sv. Jiljí
 Ostrolovský Újezd
 kašna
 pomník Šimona Nitzka
 kostel sv. Martina
 kříž
 výklenková kaple
 Hrádek
 kaple sv. Barbory
 Doudleby
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 kovárna
 rozcestník
 Plavnice
 Trocnov
 ZOO Dvorec
 kostel sv. Václava
 Michnice
 kamenný most
 Olešnice
 boží muka
 Dvorec
 Svébohy
 pranýř
 kostel sv. Vavřince
 výklenková kaplička
 Kamenný Újezd
 kostel Všech svatých
 výklenková kaple
 kostel sv. Ondřeje
 Borovany
 pranýř
 radnice
 kostel sv. Markéty
 Štěkře
 Safari Park
 Kraví hora
 kostel sv. Mikuláše
 Maškovec
 Nový Dvůr
 boží muka
 kostel sv. Anny
 Veterán Muzeum-Roděj
 Hluboká u Borovan
 kašna
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jiljí
 hradiště Záluží
 Boršov
 Poříčí
 Dívčí Kámen
 Třísovská lípa
 Třísov
 kaplička Panny Marie
 Zlatá Ktiš
 dřevěný betlém
 kaplička Panny Marie
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 silniční most
 Rožmberk
Základní informace místa
ID místa: 1560
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.7.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama