Kostel z let 1471–85 byl přiložen k původnímu kostelíku z konce 13. století, který se stal kaplí Smrti Panny Marie. Roku 1665 byly oba objekty stavebně propojeny. Proslulé mariánské poutní místo.
Hlavní obrázek místa
© de ardoise 08/2005

Historie poutního kostela v Kájově

Kostel byl vybudován na poutním místě vedle starší kaple Smrti Panny Marie, která se dodnes zachovala. Kaple pochází pravděpodně ze 14. století. Kostel byl vystavěn rovněž na místě starší stavby vypálené husity v letech 1471 - 1485. Jedná se dvoulodní stavbu zaklenutou hvězdovou klenbou nesenou dvěma štíhlými sloupy. Presbytář je naopak zaklenut starším typem síťové klenby odvozeným od kostela v Milevsku. Zajímavostí je vtažená věž, která se projevuje členěním západního prostoru kruchty. Zajímavosti je rovněž netypicky umístěný hlavní portál na severní straně, jenž si zachoval zbytky gotické freskové výzdoby. Kájov spadal od roku 1400 pod správu cisterciáků kláštera Zlatá Koruna až do jeho zrušení roku 1785.
informační text v kostele, 7.8. 2005
otvíračka

Kostel je otevřen od května do října v odpoledních hodinách. Prohlídku lze domluvit i mimo tento čas, stačí zazvonit na milosrdné sestry (bydlí v budovách poutního areálu hned vedle kostela).

7.8. 2005

pověsti

Legenda o sv. Wolfgangovi

Místo, kde se dnes nachází poutní kostel prý bylo kultovním místem již v dobách před křesťanstvím. Podle legendy se zde zastavil v 10. století svatý Wolfgang - biskup v Řezně - při své misijní cestě do Čech. Nechal zde vedle zázračného pramene postavit první dřevěný kostelík ke cti Matky boží. Na stejném místě dnes stojí kaple Smrti panny Marie.

informační text v kostele, 7.8. 2005

Půdorys místa

půdorys kostela
© kol.: Umělecké památky Čech, část 2. [K/O], Academia, Praha 1978
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Kájov

Místa v okolí

 Dobrkovický mlýn
 Kvítkův dvůr
 kostel sv. Mikuláše
 městská zbrojnice
 dům č. p. 60
 mariánský sloup
 kostel sv. Víta
 Český Krumlov
 fotoatelier Seidel
 kaplanka
 radnice
 jezuitská kolej
 kostel sv. Jošta
 městské opevnění
 prelatura
 synagoga
 kaple sv. Martina
 boží muka
 Červený Dvůr
 židovský hřbitov
 Slavkov
 Chvalšiny - MPZ
 Granátník
 Kleť
 Pasovary
 kostel sv. Vavřince
 pranýř
 kostel sv. Kateřiny
 Trojaň
 kostel sv. Markéty
 Třísovská lípa
 Štěkře
 Chlum
 Třísov
 Dívčí Kámen
 hradiště Záluží
 rybářská bašta
 Kluk
 Kuglvajt
 kostel sv. Václava
 radnice
 mariánský sloup
 Holkov
 kostel sv. Václava
 Omlenička
 Maškovec
 kaplička Panny Marie
 Bartochov
 kaplička Panny Marie
 Boršov
 dvůr Koroseky
 kaplička sv. Anny
 Kamenný Újezd
 kostel Všech svatých
 Plavnice
 kaple Stini
 boží muka
 Poříčí
 kaple sv. Josefa
 špýchar s bránou
 kaple Panny Marie
Základní informace místa
ID místa: 3357
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.8.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama